Dziś mamy 28 września 2022, środa, imieniny obchodzą:

29 lipca 2022

Polne kwiaty dla bohatera. Rozmowa z Piotrem Oleckim

Rozmowa z Piotrem Oleckim założycielem Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe w Toruniu, laureatem# Nagrody Marszałka Województwa 2022 za żywe lekcje historii.


Skupiona wokół Muzeum Historyczno-Wojskowego młodzież odbyła na początku czerwca pieszą wędrówkę z Torunia do Golubia-Dobrzynia by odwiedzić grób kombatanta Armii Krajowej, co wymagało czasu, wysiłku i kondycji, a przede wszystkim solidnej motywacji. Co trzeba robić, by taką motywację zbudować?

Wiem, że o renomie każdego muzeum decydują ciekawe i rzadkie eksponaty, którymi bez wstydu możemy się poszczycić, ale w naszym przypadku to właśnie młodzież działająca w Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe stanowi tak naprawdę największą jej siłę. Dzieje się tak od września 2003 roku, kiedy to zorganizowałem w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu swoją pierwszą, jakże skromną wystawę z okazji Dnia Polskiego Państwa Podziemnego. Wśród zaproszonych gości było kilkunastu żołnierzy Armii Krajowej, no i oczywiście młodzież szkolna. Zebrane wtedy pozytywne opinie skłoniły mnie do stworzenia na terenie szkoły stałej ekspozycji muzealne.

Zbiory zaczęły się dynamicznie rozrastać, część z nich pochodziła z mojej prywatnej kolekcji, kolejne eksponaty wyszukiwane były na toruńskich strychach, w piwnicach oraz na śmietnikach. Własną pasją udało mi się zarazić kilku nauczycieli i pracowników administracyjnych szkoły. W naszych poczynaniach wspierali nas oczywiście uczniowie, co zaowocowało powołaniem w 2010 roku Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe, której celem głównym jest wychowanie młodego pokolenia w duchu patriotyzmu i poszanowania godności narodowej, w duchu szacunku, tolerancji, odpowiedzialności, rzetelności.

Obecnie MHW skupia kombatantów, pracowników naukowych wyższych uczelni w kraju i za granicą, studentów, młodzież licealną. Wsparcia merytoryczno-logistycznego udzielają nam m.in. Wydział Konserwacji Papieru i Skóry Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu, Urząd Miasta Torunia, Urząd Miasta Chełmna, Urząd Miasta i Gminy Końskie, 3. Batalion Drogowo-Mostowy w Chełmnie, grupy rekonstrukcji historycznej, kolekcjonerzy oraz muzea prywatne i państwowe w Polsce i za granicą. Bezpośrednią pieczę nad działalnością muzeum sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działalność muzeum opiera się m.in. na udostępnianiu posiadanych zbiorów (znajdujących się w pomieszczeniach muzealnych mieszczących się w I LO), organizowaniu miejskich i wojewódzkich uroczystości z okazji najważniejszych świąt i rocznic historycznych, organizowaniu żywych lekcji historii oraz prowadzeniu zajęć praktycznych z zakresu powszechnej samoobrony i survivalu. Nasze przedsięwzięcia wielokrotnie były wysoko oceniane m.in. przez wojewodę i marszałka województwa, władze Torunia, placówki oświatowe w całym województwie oraz mieszkańców i gości Torunia. W roku 2013 muzeum otrzymało Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia (w kategorii kultura i ochrona dziedzictwa narodowego), a w czerwcu tego roku Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Marsz Partyzancki do Golubia-Dobrzynia stał się niejako naszą tradycją. Ma on swoją podbudowę historyczną, z którą uczestnicy czterdziestokilometrowego rajdu zapoznają się na wiele miesięcy przed startem. Nawiązuje do słynnego czterystukilometrowego rajdu partyzanckiego z okolic Lidy (obecnie w granicach Białorusi) na pomoc Powstaniu Warszawskiemu. Do 2019 roku witał nas w Golubiu-Dobrzyniu uczestnik tamtego marszu, kapral Witold Olbrychowski pseudonim Wiktor. W tym roku złożyliśmy zebrane po drodze polne kwiaty na jego grobie. Dla naszych wolontariuszy nie tylko historia jest w tym ważna. Oni chcą sprawdzić swoje siły i możliwości, pokonać własne słabości pokonując całą trasę w ciężkim oporządzeniu wojskowym, a przede wszystkim przeżyć wspaniałą przygodę.

Na czym polegają w waszym przypadku owe żywe lekcje historii?

Celem jest zapoznanie dzieci i młodzieży z ważnymi wydarzeniami w historii Polski i regionu, wychowanie świadomego Polaka-obywatela, kształtowanie świadomości historycznej, wyposażenie uczniów w umiejętności [będące podstawą do] sprawnego funkcjonowania we współczesnym świecie, integracja międzypokoleniowa oraz wspieranie nauczycieli szkół Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego w realizacji podstawy programowej zajęć obejmujących treści historyczne, patriotyczne, żołnierskie i obywatelskie. Prowadzimy je w oparciu o nasze zbiory muzealne wyeksponowane tematycznie w poszczególnych salach wystawowych. Sala nr 1 poświęcona jest historii Garnizonu Toruń w latach 1920-1939. Uczestnicy tych niecodziennych lekcji mogą tam zobaczyć oryginalne umundurowanie, ekwipunek żołnierski, odznaczenia, dokumenty, zdjęcia, mapy, pamiątki osobiste. Sala nr 2 dokumentuje okres okupacji. Zobaczyć tam można przedmioty związane z martyrologią narodu polskiego pod okupacją niemiecką - listy obozowe, dokumenty, rzeczy osobiste więźniów, zdjęcia. Sala nr 3: Polacy na frontach II wojny światowej. Tutaj młodzież może poznać losy wojenne mieszkańców naszego regionu w oparciu o mundury, oporządzenie, repliki uzbrojenia, odznaczenia, dokumenty i zdjęcia. Sala nr 4 Stalag XXA/XXC w Toruniu, [niemiecki] obóz dla jeńców wojennych. Tu prezentowane są mundury, oporządzenie, zdjęcia, rzeczy osobiste jeńców i zrekonstruowana izba jeniecka. Zajęcia muzealne prowadzone są przez naszą wyspecjalizowaną kadrę, tematy są na bieżąco modyfikowane i dostosowywane do potrzeb i zainteresowań uczniów, nauczycieli, placówek.

1 sierpnia, w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, organizują państwo inscenizację historyczną pokazującą życie powstańczej Warszawy. Czym są takie inscenizacje w sferze budowania postaw i świadomości społecznej?

Od początków naszej działalności przykładaliśmy szczególną wagę do godnego upamiętnienia Powstania Warszawskiego - największego zrywu militarnego podziemia w okupowanej Europie. Początkowo były to poruszające inscenizacje historyczne walk powstańczych, prezentowane mieszkańcom Torunia, turystom, a przede wszystkim naszej młodzieży na ulicach miasta. Od kilku lat staramy się przybliżyć raczej wkład w powstanie ludności cywilnej oraz służb pomocniczych. Tworzymy żywe barykady, na których wolontariusze w oparciu o nasze eksponaty muzealne drukują ulotki i gazetki powstańcze, na starych maszynach szyją biało-czerwone opaski, śpiewają piosenki żołnierskie, udzielają pomocy medycznej, gotują kawę zbożową, itp. Temu wszystkiemu towarzyszy narracja historyczna przybliżająca wydarzenia tego okresu, np. alianckie zrzuty broni. Dla najmłodszych mamy przygotowane kolorowanki i konkursy wiedzy z nagrodami.

Mieszkańcy i turyści często dziękują za taki właśnie interaktywny przekaz wiedzy historycznej, rodzice twierdzą, że działania te na długo pozostają w pamięci ich dzieci. A dla nas, organizatorów, potwierdzeniem słuszności tej niecodziennej inicjatywy jest to, że do pomocy zgłaszają coraz to nowe osoby spoza fundacji.

Materiał: Urząd Marszałkowski

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Myślisz o regularnych ćwiczeniach? Jak wdrożyć plan w życie

Jak wynika z przeprowadzonych wśród Europejczyków badań #dotyczących aktywności fizycznej, Polacy zajmują pierwsze miejsce wśród ośmiu badanych krajów. Trzech na czterech Polaków deklaruje, że uprawia chociaż jedną dyscyplinę sportu. Największą popularnością cieszy się jogging (58,9%) i fitness (48,4%). Dalej uplasowało się pływanie (38,9%), piłka nożna (32,8%) oraz siatkówka (24,3%) . We wszystkich badanych krajach najbardziej aktywną sportowo grupą są osoby w wieku 18-34 lata. Skąd biorą motywację?

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Czym ogrzejemy domy zimą? Perspektywy cenowe surowców energetycznych

Nagły wrześniowy spadek temperatur sprawił, że jednym z kluczowych# tematów stała się kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Rządzący uspokajają, że nie zabraknie energii elektrycznej ani ciepła dla odbiorców indywidualnych. Z kolei eksperci alarmują, że węgla opałowego – z którego to korzystają głównie elektrownie i elektrociepłownie miejskie do wytworzenia energii cieplnej – nie wystarczy, a jeśli zostanie pozyskany, może być niskiej jakości. Czy społeczeństwu grożą częste wyłączenia energii i galopująca podwyżka cen?

(czytaj więcej)