Dziś mamy 20 września 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:

24 lipca 2021

Położna radzi. Ból porodowy i metody jego łagodzenia

fot. pow.

fot. pow.

Kobiety w czasie porodu doświadczają bólu o różnym# stopniu nasilenia, maja również możliwość skorzystania z wielu sposobów radzenia sobie z bólem i jego łagodzenia. Ból odczuwany w czasie porodu nie jest sygnałem o tym, że organizm rodzącej funkcjonuje nieprawidłowo, a wręcz przeciwnie, skurcze macicy powodujące ból doprowadzają w efekcie do radosnego finału, którym jest poród i spotkanie z nowo narodzonym dzieckiem. Hormony, które wydzielają się w trakcie porodu sprawiają, że w dużym stopniu rodząca zapomina o tym co działo się w trakcie porodu. Jakie są metody łagodzenia bólu radzi położna Joanna Kucharska, ambasadorka kampanii „Położna na Medal”.

Ból, który pojawia się w pierwszym okresie porodu powstaje na skutek rozwierania się szyjki macicy oraz skurczów. Po uzyskaniu pełnego rozwarcia i zejściu główki na dno miednicy, ból generowany jest przez rozciąganie się i uciskanie tkanek krocza. Cała macica jak i szyjka macicy unerwiona jest przez układ współczulny, bodźcie przewodzone z tych okolic mają podobny charakter. Natężenie i rodzaju bólu na kolejnych etapach porodu informuje rodząca o tym co dzieje się w jej ciele i na jakim etapie porodu się znajduje. Pozwala to odpowiednio reagować na bodźce i poszukiwać sposobów radzenia sobie z bólem porodowym, co gwarantuje sprawny i bezpieczny przebieg porodu.

Istnieje szereg czynników, które wypływają na odczuwanie bólu: czynniki biologiczne – elastyczność tkanek miękkich i więzadeł, wielkość dziecka, osobisty próg wrażliwości na ból oraz czynniki psychofizyczne, bardzo ważne z punktu widzenia położnej, bowiem ma ona na nie wpływ podczas przygotowania do porodu i w trakcie porodu.

Łagodzenie bólu porodowego jest ważnie nie tylko ze względu na komfort kobiety rodzącej, ale też ma pozytywny wpływ na przebieg porodu i samopoczucie dziecka. Nadmierne odczuwanie bólu może prowadzić do szeregu komplikacji podczas porodu.

Łagodzenie bólu porodowego obejmuje czynniki farmakologiczne i nie farmakologiczne.

Metody niefarmakologiczne łagodzenia bólu porodowego
1. Techniki oddechowe – co dzieje się z ciałem, gdy prawidłowo oddychamy?
a. głębokie, angażujące przeponę oddychanie sprawia, że narządy wewnętrzne są masowane, lepiej dotlenione i ukrwione,
b. ciało rozluźnia się,
c. skupienie się na oddychaniu pomaga rodzącej skoncentrować się i osiągnąć spokój
d. długi i spokojny wydech na szczycie skurczu pomaga rozluźnić się i odpocząć w przerwie między skurczami.
2. Masaż podczas porodu
a. przezskórna stymulacja nerwów (tens),
b. pomaga rozluźnić ciało,
c. dodaje energii,
d. jest formą komunikacji z rodzącą, niektóre kobiety podczas porodu potrzebują dotyku, chcą być masowane podczas skurczu, najczęściej w okolicach kręgosłupa krzyżowego.
3. Wydawanie dźwięków – jest niezwykle prostym sposobem łagodzenia bólu porodowego. Pomaga rozluźnić ciało, dodaje energii i sił, uwalnia napięcie i pobudza działanie endorfin.
4. Oddziaływanie zimnem i ciepłem – wielu kobietom w czasie porodu przynoszą ulgę naprzemienne ciepłe i zimne okłady i zmniejszają odczuwanie bólu.
5. Ruch i pozycje wertykalne – kobiety, które mają możliwość swobodnego poruszania się podczas porodu, spontanicznie przybierają pozycje wertykalne, takie jak siadanie, stanie, kucanie, spacery, koliste ruchy biodrami, kołysanie się i korzystanie z piłki
6. Aromaterapia, czyli działanie zapachem, oleje eteryczne stosuje się w celu łagodzenia bólu porodowego, uspokajają i łagodzą nudności.

Sprawdzonym środkiem łagodzącym ból jest woda. Rodząca może wykorzystać do tego celu prysznic lub wannę:
a. w wodzie kobieta czuje się lżejsza,
b. łatwiej jej jest zmieniać pozycje,
c. mięśnie szkieletowe rozluźniają się,
d. ciśnienie wody oddziałuje na całą powierzchnię ciała, niwelując odczuwanie bólu np. okolicy krzyżowej dołem brzucha,
e. woda uspokaja, pozwala skoncentrować uwagę na ciele,
f. poprawia krążenie krwi oraz dotlenienie mięśni.
Niezwykle ważne jest też ciągłe wspieranie kobiety podczas porodu. Liczy się:
a. obecność bliskiej osoby,
b. zrozumienie rodzącej, wspieranie emocjonalne, dodanie otuchy,
c. odpowiednie reagowanie na potrzeby rodzącej.

Metody farmakologiczne łagodzenia bólu porodowego
Mogą być wdrożone w przypadku braku oczekiwanych skutków zastosowanych metod niefarmakologicznych:
1. Analgezja wziewna – gaz rozweselający
2. Dożylne lub domięśniowe stosowanie opioidów
3. Analgezja regionalna (zewnątrzoponowa, podpajęczynówkowa)

Stosowanie farmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego wymaga zgody radzącej oraz indywidualnego schematu postępowania w każdym przypadku. Konieczne jest udzielenie rodzącej informacji na temat wpływu danej metody na matkę i dziecko i możliwych działaniach ubocznych. Czynności te wykonywane są pod nadzorem lekarza i położnej, wraz z monitorowaniem dobrostanu płodu. W czasie porodu rodząca ma prawo do łagodzenia bólu porodowego i sama decyduje jaki sposób będzie dla niej najlepszy.

Materiał: Joanna Kucharska / ambasadorka kampanii Położna na Medal

 

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Budowa hal
Meble systemowe w wybarwieniu Dąb Naturalny
Szczotka elektryczna z jonizacją Fox Red Hot
175PLN 140PLN
Sypialnia Dąb Sonoma i wstawki w połyskującej bieli
Pokój dzienny / jadalnia/ pokój młodzieżowy
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Co trzeci Polak nie chce się szczepić. Większe ograniczenia rozwiązaniem?

Co trzeci Polak mówi, że nie zamierza się# szczepić przeciwko COVID-19 i nie są w stanie wpłynąć na to ani obawy o zdrowie, ani o finanse. Nie zmienia tego też przekonanie o nadejściu jesienią czwartej fali zakażeń i nieuchronności wprowadzenia restrykcji czy nawet lockdownu. Jeśli chodzi o ograniczenia dla niezaszczepionych, to tylko nieliczne sytuacje znajdują niewielką przewagę zwolenników wprowadzenia zakazów dla pozbawionych szczepień – wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)
0

Młodzi chętnie kontynuują tradycję przygotowywania przetworów na zimę

Polacy kochają przetwory – po raz kolejny pokazało cykliczne# badanie Barometr Providenta. Za specjałami ze słoika nie przepada zaledwie 3 proc. respondentów. Choć ulubionym przysmakiem Polaków w każdym wieku są kiszone ogórki, można zauważyć, że im młodsi badani, tym większa słabość do słodkich, owocowych smaków.

(czytaj więcej)
0

Zuzanna i Antoni, a może Mercedes i Romeo Znamy najpopularniejsze imiona!

Po babci, wujku, przyjaciółce, a może po# ulubionej piosenkarce lub bohaterze literackim? Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Śpiesząc Wam z pomocą na dane.gov.pl opublikowaliśmy zestawienie najpopularniejszych imion nadawanych od stycznia do czerwca tego roku.

(czytaj więcej)
0

Jesień z pupilem i w domu wszędzie jest czysto? Sprawdź jak to zrobić

Przed właścicielami czworonogów jeden z najtrudniejszych# okresów w roku pod względem utrzymania czystości w domu. Piach, błoto i liście przyniesione na łapkach pupila z deszczowego spaceru, a także sezonowe linienie sierści to nie lada wyzwanie. Tej jesieni bądź przygotowany i wyposaż się w zestaw do utrzymania czystości w domu, którego współlokatorami są psy i koty.

(czytaj więcej)