"Polscy Okuliści Kontra Jaskra”. Gabinety mogą zgłaszać się do programu

fot. powierzone
W związku ze zbliżającym się Światowym Tygodniem Jaskry, który w tym roku obchodzony będzie pomiędzy# 12 a 18 marca, Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO), Sekcja Jaskry PTO i Polski Związek Niewidomych, już po raz siódmy zapraszają gabinety i kliniki okulistyczne do włączenia się do społecznej akcji badań przesiewowych w kierunku jaskry. Udział w akcji to nie tylko działanie na rzecz zdrowia Polaków, ale także doskonała forma promocji zarówno dla lekarzy, jak i gabinetów okulistycznych.
– Jako Polskie Towarzystwo Okulistyczne stoimy bezsprzecznie na stanowisku, że umożliwienie pacjentom wykonania bezpłatnych badań w kierunku wczesnego wykrycia jaskry to bardzo ważny krok w walce z tą podstępną chorobą. W poprzednich edycjach przebadanych zostało ponad 13 000 pacjentów. Aż 40 procent z nich zostało skierowanych do dalszej diagnostyki. Zachęcam Państwa do zgłaszania się do naszej inicjatywy – mówi prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska Dixon, Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Gabinety można rejestrować za pośrednictwem strony www.tydzienjaskry.pl do 3 marca br.
Akcja “Polscy Okuliści Kontra Jaskra” to trwająca od 2017 roku inicjatywa Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i lekarzy okulistów z całej Polski, mająca na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat jaskry oraz zwiększenie jej wykrywalności we wczesnych stadiach zaawansowania, a tym samym uratowanie wzroku pacjentów, którzy są nieświadomi swojej choroby. Każdy gabinet z województwa kujawsko-pomorskiego może zgłosić się do inicjatywy, w pierwszej kolejności wypełniając wniosek dostępny na stronie www.tydzienjaskry.pl/rejestracja-gabinetu, wówczas na adres e-mail wskazany w formularzu przesłane zostanie potwierdzenie udziału w programie, które następnie należy: wydrukować, podpisać, zeskanować i odesłać na adres: tydzienjaskry@pto.com.pl. Każdy z gabinetów, który przystąpi do akcji – po zdeklarowaniu liczby bezpłatnych badań oferowanych pacjentom – otrzyma pakiet startowy, w skład którego wchodzą: plakaty informacyjne i ulotki edukacyjne dla pacjentów oraz kwestionariusze badania przesiewowego. Zgłoszenia podmiotu leczniczego może dokonać zarówno lekarz, jak i pracownik administracyjny.
– Jaskra to choroba, która stanowi w naszym kraju nadal bardzo poważny problem. Szacuje się, że cierpi na nią nawet 800 tysięcy Polaków, z czego ponad połowa wciąż nie została zdiagnozowana, a tym samym nie ma świadomości, że powoli traci wzrok. Bardzo cieszy nas więc to, że akcja „Polscy Okuliści kontra Jaskra” od lat wzbudza tak duże zainteresowanie zarówno wśród realizatorów jak i społeczeństwa – mówi prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska Dixon, Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
W ramach inicjatywy gabinety okulistyczne, które wyrażą chęć udziału w tegorocznych obchodach będą przeprowadzać badania, w zakres których wchodzą: badania budowy dna oka, grubości rogówki, ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz oczywiście wywiad lekarski.
– Liczby mówią same za siebie i są najlepszym dowodem na zasadność realizacji tej akcji. Tylko w ubiegłym, 2022 roku do akcji przyłączyło się 65 gabinetów z 36 miast i 15 województw. Placówki zaoferowały ponad 2060 miejsc dostępnych dla pacjentów. Mamy nadzieję, że w tym roku w inicjatywę zaangażuje się jeszcze więcej podmiotów. Do czego bardzo serdecznie zachęcamy! Na Państwa zgłoszenia czekamy do 3 marca – podsumowuje wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek.
Materiał: Emilia Migas / Compass Public Relations
Czytaj również
- Płatność bonem turystycznym. Pozostało tylko kilka dni
- Popcorn ze szkodliwymi aflatoksynami. Trwa wycofywanie produktu ze sklepów
- Uwaga, może być ślisko! Prognozowane jest oblodzenie dróg i chodników
- Przy gruncie nawet -9°C. Synoptycy ostrzegają przed przymrozkami
- Dla kogo emerytura kapitałowa? Nawet kilkaset złotych więcej
Dodaj komentarz
Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.
(czytaj więcej)Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.
(czytaj więcej)Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
ada, w dniu 09-02-2023 09:42:16 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!