Dziś mamy 24 stycznia 2025, piątek, imieniny obchodzą:

29 maja 2023

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży. Uczniowie Krzywoustego w Elsterwerdzie

fot. powierzone

fot. powierzone

Po trzech latach przerwy, spowodowanej pandemią, do kalendarza cyklicznych wydarzeń w I Liceum #Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego powrócił projekt polsko-niemieckiej wymiany młodzieży.

W dniach 22.05.-26.05.2023 szesnaścioro uczniów "Krzywego" wyjechało do zaprzyjaźnionej szkoły w Niemczech Elsterschloss-Gymnasium. Cały projekt obejmuje dwa tygodnie współpracy. Jeden tydzień uczniowie I LO spędzają u rodzin niemieckich, natomiast drugi tydzień jest rewizytą w Nakle uczniów z Niemiec.

Podczas wspólnych dni młodzież uczestniczyła w wielu atrakcyjnych wydarzeniach: wycieczce krajoznawczej do Drezna, zajęciach sportowych, kulinarnych, muzycznych oraz pracy nad projektem itp.

Główne cele projektu wymiany młodzieży to nie tylko doskonalenie umiejętności językowych, ale również zdobycie szerszej perspektywy patrzenia na świat, dostrzeganie podobieństw i różnic kulturowych oraz przełamywanie stereotypów i nawiązanie międzynarodowych relacji.

To wszystko jest możliwe dzięki finansowemu i merytorycznemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Do realizacji projektu przyczyniają się także środki pozyskane od Powiatu Nakielskiego. 

Międzynarodowa wymiana młodzieży to niezapomniana przygoda, nauka samodzielności i wzajemnego szacunku wobec innych kultur. 

Licealiści z Krzywoustego są wdzięczni przyjaciołom z Elsterwerdy za ten niezwykły tydzień pełen wspaniałych wrażeń i cieszą się na spotkanie we wrześniu.

Materiały: Katarzyna Łapińska i Katarzyna Pawlak-Marosz - koordynatorki wymiany

Autorki nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 12 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra

W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują# roboty konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.

(czytaj więcej)
0

Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?

Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.

(czytaj więcej)
0

23 stycznia – Dzień Bez Opakowań Foliowych. Jak ograniczyć plastik i zadbać o przyszłość planety?

Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych #problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt. Obchodzony 23 stycznia Dzień Bez Opakowań Foliowych to doskonała okazja, by podjąć kroki w kierunku ograniczenia tworzyw sztucznych w codziennym życiu.

(czytaj więcej)
0

Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja

Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.

(czytaj więcej)