Dziś mamy 30 czerwca 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

21 maja 2022

Posadzone zostaną kolejne drzewa. Ile będzie to kosztować?

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

W ciągu ostatnich kilku lat w samym Nakle wycięto# sporo drzew. Najczęściej w związku z realizowanymi inwestycjami. Jednocześnie, aby zrekompensować te ubytki zieleni, wykonywane są nowe nasadzenia. Ostatnio w przetargu wybrano wykonawcę, który posadzi kolejne kilkadziesiąt roślin.

Betonoza – to termin, który wiąże się z niekorzystnym zjawiskiem występującym w wielu mniejszych i większych miastach. Polega ono na nadmiernym i często nieprzemyślanym stosowaniu betonu w przestrzeni architektonicznej przy jednoczesnym zmniejszaniu powierzchni terenów zielonych czy prowadzonych wycinkach drzew. W ostatnich latach wiele miast może służyć za przykład miasta ogarniętego wspomnianą betonozą.

W ostatnich latach w Nakle wycięto wiele drzew, głównie pod inwestycje, ale na przykład drzewostan nakielskich parków mocno uszkodziła nawałnica z 2017 roku. Prawo mówi, że jeżeli dochodzi do wycinki drzew prowadzi się tzw. nasadzenia zastępcze. W miejsce jednego usuniętego drzewa powinno zostać nasadzone minimum jedno kolejne nowe drzewo. Warto jednak dodać, że nasadzenia zastępcze często nie są prowadzone tam, gdzie była wycinka, ale w innych miejscach. Od kilku lat gmina Nakło dokonuje nasadzeń i zadrzewień, szczególnie w Nakle.

W tym roku nasadzenia również są planowane. Niedawno gmina ogłosiła przetarg na to zadanie. Mają zostać posadzone 33 drzewa. Zaplanowano posadzenie jednej lipy w Sucharach, jednej przy Szkole Podstawowej w Paterku, 4 kasztanowce w Olszewce. Z kolei w samym Nakle mają zostać posadzone 4 lipy w parku 700-lecia, dwie na terenie ulicy Powstańców Wielkopolskich, dwa świerki na pl. Szkolnym, 19 głogów na ul. Jackowskiego w Nakle. Wszystkie te rośliny muszą posiadać tzw. paszport roślin, a ponadto wykonawca musi objąć je minimum roczną gwarancją. Po odpowiednim posadzeniu rośliny mają być ochronione drewnianym płotkiem, mają być także podlewane dwa razy w miesiącu od kwietnia do września, a jednorazowo podczas podlewania ma zostać wykorzystane na jedną roślinę 50 litrów wody. Rośliny mają być również przycinane oraz odchwaszczane i chronione przed szkodnikami. Firma ma pielęgnować rośliny przez okres 3 lat. Gmina zaplanowała, jak wynika z informacji w przetargu na nasadzenia zaplanowano 39 tys. zł. Wpłynęła jedna oferta na kwotę wyższą, bo wynoszącą 46 tys. 800 zł. Wykonawca – firma Ogrody Markowe Marek Gollob z Bydgoszczy zapewniła 3-letnią gwarancję i wygrała przetarg. Nasadzenia mają zostać wykonane w ciągu pół roku od momentu podpisania z gminą umowy. Następnie urzędnik z wydziału gospodarki komunalnej i środowiska dokona ich odbioru.

Oceń artykuł: 3 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (7)

  nakielanin, w dniu 21-05-2022 14:24:33 napisał:

  W Nakle by się przydał 3 park w okolicach przystani, tylko nie posądza porządne duże drzewa a nie takie badyle pół metrowe.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (3)

  kwiat, w dniu 21-05-2022 17:11:35 napisał:

  Gmina Nakło wydaje duże pieniądze ale wiosną w Nakle nie zauważyłam kwiatów. Kwietne łąki to co najwyżej pospolite zielsko. W innych miastach czy to w Bydgoszczy czy w mniejszych miejscowościach wiosną kwitły żonkile , tulipany, szafirki, cebulice syberyjskie i inne wiosenne byliny a u nas czy coś kwitło poza forsycjami ? Wystarczy raz posadzić cebulki i co roku przybywa kwiatów. Duże wydatki a efekty marne, po prostu źle wydane pieniądze nas wszystkich.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (10)

  paszportowa pietruszka, w dniu 21-05-2022 19:41:50 napisał:

  Wszystkie rośliny muszą posiadać paszport. Ciekawe kiedy paszporty będzie posiadał szpinak i cebula. Świat zmierza do absurdu.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Andzej, w dniu 21-05-2022 21:15:20 napisał:

  Jaka bzdura z tym paszportami a potem koszt posadzenia 1 drzewa taki wysoki. Czasy coraz gorsze. Wzdłuż wybudowanych ścieżek powinni posadzić drzewa.

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Nakielan smutny, w dniu 22-05-2022 00:12:40 napisał:

  Ja jestem bardzo zawiedziony stanem Nakła. Niech burmistrz zwiedzi Złotów lub Łobżenica. Nakło beton nie ma żadnych atrakcyjnych miejsc. Przystań oczko w głowie też rozryte zapuszczone. Od Orlenu do przystani zagospodarować teren. Ulice główne Dąbrowskiego wstyd normalnie dla gości jak przejeżdżają dziury. Zadbajcie o nasze miasto bo nic nie ma. Mam nadzieję że burmistrz przeczyta i zastanowi się.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  Reksio, w dniu 22-05-2022 11:54:38 napisał:

  Tu sadzimy dwa świerki, tam jedną lipę, a tu krzaki. To jest gospodarka bezładu. Kiedyś to nazywało naj**bał pies.

  odpowiedz

  • -1 (3)

  jola, w dniu 22-05-2022 13:03:57 napisał:

  no już kuriozalny był wydatek kwietnej ściany przy Opiece Społecznej marny smutny widok

  odpowiedz

  • 1 (3)

  jolkakrejzolka, w dniu 22-05-2022 20:29:54 napisał:

  Smutny widok to Ty masz Jola jak patrzysz w lustro

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
LODY ALGIDA 900 ml
8,99PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ramka na zdjęcia
26,90PLN 13,45PLN
KAWA PRIMA 250 g
7,99PLN
Ramki ślubne
39,90PLN
0

Combar Medycy w akcji. Interesujące szkolenie kadetów

Jak właściwie udzielać pomocy na polu walki w sytuacji kiedy# jest wielu poszkodowanych jednocześnie? Odpowiedź na to pytanie uzyskali kursanci drugiego modułu szkolenia prowadzonego przez instruktorów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois i Centrum Szkolenia WOT. W pierwszej edycji pięciodniowego szkolenia COMBAT MEDIC udział wzięło blisko 100 Terytorialsów, a szkolenie realizowane było równorzędnie w dwóch wybranych Brygadach Obrony Terytorialnej w kraju.

(czytaj więcej)
0

Jak wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka?

Niejeden rodzic i opiekun zastanawia się, jak zachęcić swoje dziecko# do zdrowego odżywiania. Sięganie przez najmłodszych po warzywa i owoce zamiast słodkiego batonika może się wydawać niemożliwe do osiągnięcia. Warto jednak rozpocząć od małych kroków. Poniżej sześć propozycji, jak nauczyć dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych.

(czytaj więcej)
0

Zaplanuj wakacyjny wyjazd. Podstawy biwakowej kuchni

Koniec roku szkolnego oraz utrzymujące się wysokie temperatury# zwiastują początek wakacyjnego sezonu wyjazdów i wycieczek. Większość z nas ma już zaplanowane letnie destynacje, jednak jeśli jeszcze nie macie pomysłu, spróbujcie udać się z dala od miejskiego zgiełku! Aby zapewnić sobie odpowiedni jadłospis spędzając urlop na biwaku, warto zaplanować, co stanie się podstawą naszego codziennego menu.

(czytaj więcej)
0

Urlop bez urlopu? Czyli jak wypocząć, gdy nie planujesz dłuższego wyjazdu

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego# sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.

(czytaj więcej)