Programowanie to świetna zabawa. Jak rozpocząć naukę kodowania?
fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Szukasz mądrej rozrywki na długie jesienne wieczory dla siebie i swoich dzieci? Zacznijcie #programować! Niezależnie od tego, ile macie lat, na naukę kodowania nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno. Podpowiadamy, jak zacząć.
Jesienne wieczory nie muszą być nudne. Programowanie – wbrew temu, co niektórzy sobie wyobrażają – nie musi kojarzyć się wyłącznie z czasem spędzonym przed komputerem. To przede wszystkim świetna zabawa, która dodatkowo wspomaga rozwój myślenia logicznego i kreatywność. Co najważniejsze, do nauki podstaw programowania nie potrzebujecie żadnych sprzętów ani nawet książek. Wystarczy… kilka kartek i kolorowe kredki lub flamastry.
Dla najmłodszych: kodowanie na dywanie
Proste zabawy w kodowanie możecie wprowadzać z powodzeniem już dzieciom w wieku przedszkolnym. Pamiętajcie jedynie, by aktywności dostosować do poziomu umiejętności Waszego dziecka. To znakomity sposób na urozmaicenie jesiennych wieczorów. Zacznijcie od prostych zabaw, jak np. powtarzanie schematów układanych z klocków. Taki schemat możecie narysować na kartce lub zbudować z klocków i poprosić dziecko o odtworzenie go.
Znacie grę w statki? A czy wiecie, że na jej bazie można bardzo łatwo rozpocząć naukę kodowania? Do tej gry będą Wam potrzebne: kartka papieru, kredki lub mazaki, małe karteczki ze strzałkami, karteczki zielona i czerwona, oznaczające start i metę, pionek lub mała figurka (grę można utrudnić, dodając strzałki, które nakazują obroty lub zakręty, czy też wprowadzając na planszy różnego rodzaju pułapki). Narysujcie kratownicę jak do gry w statki, ustalcie miejsce startu i mety, a następnie poproście dziecko, aby zakodowało drogę swojej figurki, używając strzałek. Kolejnym krokiem będzie przesuwanie pionka po planszy.
Spróbujcie kilku prostych zabaw i pamiętajcie – aby nauka w takiej formie przyniosła efekty, istotne są nie tylko chęci, ale również Wasze nastawienie. Warto zadbać o dobrą atmosferę, nie stawiać poprzeczki zbyt wysoko. W pierwszym kroku wybadajcie, jakie tempo i styl pracy będzie odpowiedni do umiejętności Waszego dziecka. Nie poprawiajcie błędów w momencie, kiedy je dostrzeżecie, pozwólcie dzieciom zauważyć je i naprawić w kolejnym kroku. Popełnianie błędów to nieodzowny element w procesie nauki programowania.
Dla młodzieży: Minecraft Education
Jeśli jesteście rodzicami nastolatków, z pewnością słyszeliście o Minecrafcie. Czy wiecie, że istnieje wersja tej gry, która została stworzona po to, by młodzież nie tylko mogła się świetnie bawić, ale równocześnie zdobywać wiedzę? Mowa o Minecraft Education – grze, która wykorzystuje środowisko dobrze znane dzieciom do wprowadzania nauki np. programowania. Jak to działa? Gracz znajdzie tam narzędzie do programowania nazwane „Code Builder”, które pozwala tworzyć i modyfikować komendy i skrypty używane do sterowania elementami gry. Dzięki tej mechanice można zmieniać sposoby działania bloków, tworzyć nowe przedmioty, a w dalszych etapach rozgrywki nawet tworzyć całe modyfikacje.
Pamiętajcie, że gry powoli stają się elementem nauczania w szkole. Młodzieży pozwalają zdobywać nowe kompetencje, a nauczycielom i rodzicom zrozumieć i poznać świat, który tak zafascynował dzieci na całym świecie.
Dla starszych: kursy z programowania
Obecnie na świecie istnieją tysiące języków programowania, jednak od lat niezmiennie za jeden z najbardziej uniwersalnych uważany jest JavaScript. Jeśli czujecie, że programowanie może stać się Waszą nową pasją, a może nawet sposobem na życie, warto rozpocząć tę przygodę od podstaw, np. z bezpłatnym kursem „Do czego można wykorzystać język Javascript?”, który znajdziecie na portalu OSE IT Szkoła. Dowiecie się z niego, że pisanie stron internetowych, stworzenie od podstaw własnej gry, aplikacji na smartfony czy oprogramowania dla robotów - to tylko niektóre z możliwości języka Javascript! Podczas kursu zobaczycie też, jak fragmenty tego języka wykorzystywane są na stronach internetowych – to doskonałe wprowadzenie do podstawowych konstrukcji w Javascript. Stworzycie także pierwszy własny program do gry w Sudoku!
Kolejnym najbardziej pożądanym językiem wśród programistów jest Python. Jego możliwości są naprawdę szerokie: świetnie sprawdzi się w przypadku analizy danych, tworzenia stron internetowych czy programowania systemowego. Nauka Pythona jest niezwykle intuicyjna, a to dzięki temu, że jego składnia jest zbliżona do naturalnej i w głównej mierze bazuje na języku angielskim. Rozpocznijcie Waszą przygodę od darmowego kursu „Podstawy języka Python”, podczas którego zapoznacie się z podstawowymi konstrukcjami składniowymi, obsługą plików oraz wyjątków. Kurs ten jest również idealnym wprowadzeniem w świat programowania. Znajdziecie go oczywiście na OSE IT Szkoła!
Na tym nie koniec. Na bezpłatnej platformie edukacyjnej OSE IT Szkoła znajdziecie jeszcze inne kursy programowania – dla mniej i bardziej zaawansowanych. Zapraszamy!
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Czytaj również
- Rozpoczął się okres Adwentu. Czas radosnego oczekiwania
- Jubileusz 90-lecia ZUS. Jak przez ten czas zmieniła się instytucja?
- Zmiany w prawie oświatowym. Czego będą dotyczyły?
- Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Projekt przyjęty jednogłośnie
- Zadbaj o swoje zdrowie. Zwróć uwagę na oznaczenia produktów
Dodaj komentarz
Pierwszy realny sprawdzian. Bezzałogowy statek powietrzny
System FlyEye 3.0 został wdrożony do użytku #w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) w 2019 r. Obsługą zestawu zajmują się piloci bezzałogowych statków powietrznych (BSP) klasy I z Grupy Rozpoznania Obrazowego (GRO), którzy do tej pory wykonali na nim ponad 700 h godzin nalotu. Bezcenne doświadczenie zdobyli podczas monitorowania szczelności wschodniej granicy RP, wskazywania zagrożeń związanych z falą powodziową na Odrze w ramach operacji pk. Feniks oraz licznych ćwiczeń na poligonach i terenach cywilnych.
(czytaj więcej)To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu
Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.
(czytaj więcej)Rozpoczął się okres Adwentu. Czas radosnego oczekiwania
Dziś w Kościele katolickim rozpoczął się czterotygodniowy okres Adwentu#. To czas, który ma przygotować wiernych na okres Bożego Narodzenia.
(czytaj więcej)Dzisiaj Barbórka. Tradycyjne święto górnicze
Dzisiaj, 4 grudnia przypada Barbórka #- tradycyjne święto górnicze. Dzień ten obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 10-12-2023 10:52:06 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 11-12-2023 07:01:11 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!