Dziś mamy 2 października 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

12 stycznia 2022

Projekt door to door w gminie Nakło. Jak sprawdziło się to rozwiązanie?

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Od połowy 2021 roku gmina Nakło była zaangażowana w# projekt, który miał na celu pomoc i aktywizację osób niepełnosprawnych. Tzw. usługa door to door polegała na zapewnieniu darmowego transportu dla takich osób. Projekt zakończył się w listopadzie ub.r. Czas na jego podsumowanie.

W 2021 roku gmina Nakło otrzymała kilkaset tysięcy złotych dofinansowania na realizację projektu door to door. Na czym polegał? Była to usługa polegająca na transporcie osób niepełnosprawnych, ale nie tylko. Dofinansowanie na ten cel miało wynieść ponad pół mln zł, ale ostatecznie gmina wydała ponad 312 tys. zł. Te pieniądze pochodziły z Unii Europejskiej i zostały przekazane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pieniądze miały zostać wydane na zakup pojazdu, jego utrzymanie, zatrudnienie kierowcy, asystenta osoby z niepełnosprawnością, dyspozytora przejazdów, zakupu aplikacji do zamawiania przewozów. Ponadto gmina mogła sfinansować wprowadzenie usprawnień architektonicznych w 6 budynkach wielorodzinnych na terenie Nakła. Co udało się zrealizować? Przede wszystkim usługę transportu. W ramach dofinansowania od 1 czerwca do końca września 2021 roku z usługi skorzystało 76 niepełnosprawnych osób z terenu gminy Nakło. – W ramach dofinansowania wykonano 328 przejazdów, główna trasa prowadziła z miejsca zamieszkania do Nakła lub Bydgoszczy. Użytkownicy usługi to mieszkańcy Nakła, Występu, Paterka, Trzeciewnicy, Suchar, Potulic, Minikowa, Polichna, Gorzenia, Chrząstowa, Kazina, Karnówka, Rozwarzyna. Średnio realizowano 3 przejazdy dziennie, czasami dziennie zdarzało się 6 kursów – przekazała dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nakle Ewa Tadrowska. W jakim celu niepełnosprawni mieszkańcy zamawiali bezpłatny transport? – Korzystają z usługi głównie w celach zdrowotnych – wizyty u specjalistów, hospitalizacja, rehabilitacja oraz społecznych – wizyty w instytucjach, urzędach – dodała Tadrowska.

Usługa tylko dla pojedynczych osób

Informacja o tym, że gmina bierze udział w tego typu projekcie zainteresowała osoby niepełnosprawne. Część z nich uczestniczy na przykład w organizowanych spotkaniach w ramach warsztatów terapii zajęciowej. Dla wielu osób logiczne było, że dzięki takiej usłudze będzie możliwy również transport większej ilości osób na wspomniane zajęcia. Niestety, tak się nie stało. – Usługa nie ma charakteru zbiorowego, ponieważ świadczenie usługi w taki sposób ogranicza możliwość korzystania z transportu w sposób indywidualny. Brak jest możliwości, aby z usługi korzystali beneficjenci WTZ lub innych organizacji czy instytucji. Regulamin konkursu nie dopuszcza możliwości takiego transportu. Podstawowym założeniem usługi transportowej jest indywidualny transport osób, które mają trudności w samodzielnym przemieszczaniu się np. ze względu na ograniczoną sprawność ruchową, w tym poruszające się na wózkach inwalidzkich, o kulach, niewidome, słabowidzące – wyjaśniła Tadrowska. – Dla mnie to trochę nieporozumienie. Osoba niepełnosprawna, jak czegoś potrzebuje, to jest sobie w stanie ten transport zapewnić. A na dojazdy do WTZ na przykład taki transport bardzo by się przydał – stwierdziła jedna z uczestniczek warsztatów. W każdym razie projekt realizowany przez gminę spotkał się z zainteresowaniem ze strony osób, do których był adresowany. Mimo że były problemy z jego realizacją i nie wszystko udało się zrobić.

Problem z samochodem

Jak wspomniano, dofinansowanie obejmowało zakup samochodu przeznaczonego do transportu osób niepełnosprawnych. MGOPS, w połowie marca ogłosił przetarg na jego zakup, a usługa miała ruszyć od kwietnia. Wybrano firmę ITS System z Siechnic, która miała dostarczyć 9-osobowego forda transita z możliwością transportu osoby na wózku inwalidzkim za kwotę 209 tys. 100 zł. Tymczasem, realizacja projektu się skończyła, a samochód dotarł do gminy dopiero na koniec listopada! Jak więc wykonywano przewozy? – Usługa była realizowana przy pomocy wynajętego samochodu – w uzgodnieniu z PFRON. Opóźnienia w dostawie zamówionego samochodu spowodowane były globalnym kryzysem na rynku motoryzacyjnym – wyjaśniła dyrektor Tadrowska. Jak wspomniano, projekt zakładał wprowadzenie rozwiązań architektonicznych w 6 budynkach na terenie Nakła. Tego nie udało się zrealizować, ale gmina chce brać udział w tym projekcie także w 2022 roku i wówczas wraz z kolejnym dofinansowaniem takie remonty mają zostać zrealizowane. Dofinansowanie obejmowało również zakup aplikacji do zamawiania transportu. Z tego jednak MGOPS zrezygnował.

– Beneficjenci zamawiali usługę transportową głównie za pomocą telefonu lub osobiście – przekazała dyrektor ośrodka. Gmina Nakło jako jedyna wśród gmin naszego powiatu brała udział w tym projekcie, a jego dofinansowanie wyniosło 100%. W planach jest kolejna edycja w 2022 roku. O jej założeniach będziemy informować.

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (8)

  Krytyk Społeczny, w dniu 12-01-2022 14:13:25 napisał:

  To tak w "ramach konkursu" A coś od siebie dla osób wykluczonych z powodu barier architektonicznych-? Czy transport to był-jest szczyt możliwości lokalnych włodarzy-? Czy istnieje jakaś strategia integracji rozwiązywania problemów -? Prognozy,cele,kierunki.Sektor pomocy społecznej nie może opierać się tylko na wsparciu socjalnym i "finansowaniu" ubogich. Nasze miasto nie jest w dostatecznym stopniu przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.Mam na myśli ulice,parki,Szkoły instytucje publiczne.Dla wielu osób niepełnosprawnych każdy dzień jest nie lada wyzwaniem, przed którym muszą stanąć, aby móc normalnie funkcjonować oraz włączać się aktywnie w nurt normalnego życia.Jak to zrobić,Dla osób sprawnych czynności dnia codziennego są błahostką, natomiast dla osób niepełnosprawnych mogą być ogromnym problemem.

  odpowiedz

  • 1 (3)

  pracownik mgops, w dniu 12-01-2022 17:33:59 napisał:

  https://mgops.gmina-naklo.pl/strona-5810-uslugi_indywidualnego_transportu_door.html zapraszam na stronę ośrodka pomocy społecznej

  odpowiedz

  • 2 (4)

  pracownik mgops, w dniu 13-01-2022 13:23:13 napisał:

  Artykuł zawiera wiele błędów. Ponawiam mój usunięty wpis: usluga door too door jest realizowana od czerwca 2021 do września 2022 ze środków PEFRON a nastepnie jeszcze przez rok ze srodkow wlasnych. Zapraszamy wszystkie osoby z niepelnosprawnoscia ruchowa oraz osoby słabo widzace lub niewidome do korzystania z usugi indywidualnego transportu. W ramach tej uslugi mozna dojechac np. do urzędu, pracy czy lekarza. Orzeczenie o niepelnosprawnosci nie jest konieczne. Beneficjetow projektu oraz sposob jego realizacji szczegolowo okreslił PEFRON. Zapraszamy osoby niepełnosprawne do zapisywania się na kursy tel. 603 808 566.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Konstrukcje stalowe
Metryczka dziecka A4
20PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Jabłka. Zaproszenie na samozbiory owoców

Z okazji Światowego Dnia Jabłka Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza na# samozbiory tych owoców. Zachęcamy sadowników do włączania się do akcji, a konsumentów – do wizyt w sadach i samodzielnych zbiorów. Akcja trwa do końca października.

(czytaj więcej)
0

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Stan realizacji w regionie

33 zadania poprawiające bezpieczeństwo #na przejściach dla pieszych oraz mające na celu budowę nowych ciągów dla pieszych i rowerzystów w regionie. Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej przyjęty do realizacji na lata 2021-2024 (PBID) koncentruje się na najmniej chronionych uczestnikach ruchu. Na wielu przejściach jest już bezpieczniej.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Walki z Wścieklizną. Jak można się zarazić?

W czwartek, 28 września przypadał #Światowy Dzień Walki z Wścieklizną. Wścieklizna to jedna z najpoważniejszych chorób zakaźnych. Cechuje ją blisko 100% śmiertelność. Jeśli wirus dostanie się do mózgu, nie ma możliwości uratowania chorego.

(czytaj więcej)