Dziś mamy 14 sierpnia 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

12 stycznia 2022

Projekt door to door w gminie Nakło. Jak sprawdziło się to rozwiązanie?

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Od połowy 2021 roku gmina Nakło była zaangażowana w# projekt, który miał na celu pomoc i aktywizację osób niepełnosprawnych. Tzw. usługa door to door polegała na zapewnieniu darmowego transportu dla takich osób. Projekt zakończył się w listopadzie ub.r. Czas na jego podsumowanie.

W 2021 roku gmina Nakło otrzymała kilkaset tysięcy złotych dofinansowania na realizację projektu door to door. Na czym polegał? Była to usługa polegająca na transporcie osób niepełnosprawnych, ale nie tylko. Dofinansowanie na ten cel miało wynieść ponad pół mln zł, ale ostatecznie gmina wydała ponad 312 tys. zł. Te pieniądze pochodziły z Unii Europejskiej i zostały przekazane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pieniądze miały zostać wydane na zakup pojazdu, jego utrzymanie, zatrudnienie kierowcy, asystenta osoby z niepełnosprawnością, dyspozytora przejazdów, zakupu aplikacji do zamawiania przewozów. Ponadto gmina mogła sfinansować wprowadzenie usprawnień architektonicznych w 6 budynkach wielorodzinnych na terenie Nakła. Co udało się zrealizować? Przede wszystkim usługę transportu. W ramach dofinansowania od 1 czerwca do końca września 2021 roku z usługi skorzystało 76 niepełnosprawnych osób z terenu gminy Nakło. – W ramach dofinansowania wykonano 328 przejazdów, główna trasa prowadziła z miejsca zamieszkania do Nakła lub Bydgoszczy. Użytkownicy usługi to mieszkańcy Nakła, Występu, Paterka, Trzeciewnicy, Suchar, Potulic, Minikowa, Polichna, Gorzenia, Chrząstowa, Kazina, Karnówka, Rozwarzyna. Średnio realizowano 3 przejazdy dziennie, czasami dziennie zdarzało się 6 kursów – przekazała dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nakle Ewa Tadrowska. W jakim celu niepełnosprawni mieszkańcy zamawiali bezpłatny transport? – Korzystają z usługi głównie w celach zdrowotnych – wizyty u specjalistów, hospitalizacja, rehabilitacja oraz społecznych – wizyty w instytucjach, urzędach – dodała Tadrowska.

Usługa tylko dla pojedynczych osób

Informacja o tym, że gmina bierze udział w tego typu projekcie zainteresowała osoby niepełnosprawne. Część z nich uczestniczy na przykład w organizowanych spotkaniach w ramach warsztatów terapii zajęciowej. Dla wielu osób logiczne było, że dzięki takiej usłudze będzie możliwy również transport większej ilości osób na wspomniane zajęcia. Niestety, tak się nie stało. – Usługa nie ma charakteru zbiorowego, ponieważ świadczenie usługi w taki sposób ogranicza możliwość korzystania z transportu w sposób indywidualny. Brak jest możliwości, aby z usługi korzystali beneficjenci WTZ lub innych organizacji czy instytucji. Regulamin konkursu nie dopuszcza możliwości takiego transportu. Podstawowym założeniem usługi transportowej jest indywidualny transport osób, które mają trudności w samodzielnym przemieszczaniu się np. ze względu na ograniczoną sprawność ruchową, w tym poruszające się na wózkach inwalidzkich, o kulach, niewidome, słabowidzące – wyjaśniła Tadrowska. – Dla mnie to trochę nieporozumienie. Osoba niepełnosprawna, jak czegoś potrzebuje, to jest sobie w stanie ten transport zapewnić. A na dojazdy do WTZ na przykład taki transport bardzo by się przydał – stwierdziła jedna z uczestniczek warsztatów. W każdym razie projekt realizowany przez gminę spotkał się z zainteresowaniem ze strony osób, do których był adresowany. Mimo że były problemy z jego realizacją i nie wszystko udało się zrobić.

Problem z samochodem

Jak wspomniano, dofinansowanie obejmowało zakup samochodu przeznaczonego do transportu osób niepełnosprawnych. MGOPS, w połowie marca ogłosił przetarg na jego zakup, a usługa miała ruszyć od kwietnia. Wybrano firmę ITS System z Siechnic, która miała dostarczyć 9-osobowego forda transita z możliwością transportu osoby na wózku inwalidzkim za kwotę 209 tys. 100 zł. Tymczasem, realizacja projektu się skończyła, a samochód dotarł do gminy dopiero na koniec listopada! Jak więc wykonywano przewozy? – Usługa była realizowana przy pomocy wynajętego samochodu – w uzgodnieniu z PFRON. Opóźnienia w dostawie zamówionego samochodu spowodowane były globalnym kryzysem na rynku motoryzacyjnym – wyjaśniła dyrektor Tadrowska. Jak wspomniano, projekt zakładał wprowadzenie rozwiązań architektonicznych w 6 budynkach na terenie Nakła. Tego nie udało się zrealizować, ale gmina chce brać udział w tym projekcie także w 2022 roku i wówczas wraz z kolejnym dofinansowaniem takie remonty mają zostać zrealizowane. Dofinansowanie obejmowało również zakup aplikacji do zamawiania transportu. Z tego jednak MGOPS zrezygnował.

– Beneficjenci zamawiali usługę transportową głównie za pomocą telefonu lub osobiście – przekazała dyrektor ośrodka. Gmina Nakło jako jedyna wśród gmin naszego powiatu brała udział w tym projekcie, a jego dofinansowanie wyniosło 100%. W planach jest kolejna edycja w 2022 roku. O jej założeniach będziemy informować.

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (8)

  Krytyk Społeczny, w dniu 12-01-2022 14:13:25 napisał:

  To tak w "ramach konkursu" A coś od siebie dla osób wykluczonych z powodu barier architektonicznych-? Czy transport to był-jest szczyt możliwości lokalnych włodarzy-? Czy istnieje jakaś strategia integracji rozwiązywania problemów -? Prognozy,cele,kierunki.Sektor pomocy społecznej nie może opierać się tylko na wsparciu socjalnym i "finansowaniu" ubogich. Nasze miasto nie jest w dostatecznym stopniu przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.Mam na myśli ulice,parki,Szkoły instytucje publiczne.Dla wielu osób niepełnosprawnych każdy dzień jest nie lada wyzwaniem, przed którym muszą stanąć, aby móc normalnie funkcjonować oraz włączać się aktywnie w nurt normalnego życia.Jak to zrobić,Dla osób sprawnych czynności dnia codziennego są błahostką, natomiast dla osób niepełnosprawnych mogą być ogromnym problemem.

  odpowiedz

  • 1 (3)

  pracownik mgops, w dniu 12-01-2022 17:33:59 napisał:

  https://mgops.gmina-naklo.pl/strona-5810-uslugi_indywidualnego_transportu_door.html zapraszam na stronę ośrodka pomocy społecznej

  odpowiedz

  • 2 (4)

  pracownik mgops, w dniu 13-01-2022 13:23:13 napisał:

  Artykuł zawiera wiele błędów. Ponawiam mój usunięty wpis: usluga door too door jest realizowana od czerwca 2021 do września 2022 ze środków PEFRON a nastepnie jeszcze przez rok ze srodkow wlasnych. Zapraszamy wszystkie osoby z niepelnosprawnoscia ruchowa oraz osoby słabo widzace lub niewidome do korzystania z usugi indywidualnego transportu. W ramach tej uslugi mozna dojechac np. do urzędu, pracy czy lekarza. Orzeczenie o niepelnosprawnosci nie jest konieczne. Beneficjetow projektu oraz sposob jego realizacji szczegolowo okreslił PEFRON. Zapraszamy osoby niepełnosprawne do zapisywania się na kursy tel. 603 808 566.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Obraz (wym. 42x56)
39,90PLN 20,00PLN
Budowa hal
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
BHP przy usuwaniu wyrobów zawierających azbest
59PLN
Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Budowa magazynów
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)
0

3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)