Dziś mamy 29 listopada 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

21 listopada 2020

Przedsiębiorco! Pamiętaj o cyberbezpieczeństwie w swojej firmie

fot. archiwum

fot. archiwum

Niezależnie od tego, czym się zajmujesz i ile osób zatrudniasz, jeśli w swojej firmie# wykorzystujesz choćby jeden komputer lub używasz poczty elektronicznej - musisz pamiętać o cyberbezpieczeństwie. O czym konkretnie? Podpowiadamy.

O cyberbezpieczeństwie należy myśleć w dwóch wymiarach. Pierwszy to właściwa ochrona urządzeń i całej infrastruktury IT. Drugi to odpowiedni poziom świadomości pracowników. Dotyczy to zarówno pracy stacjonarnej, jak i zdalnej.

Zacznij od podstaw

Co jest podstawą obecności wielu firmy w internecie? Strona internetowa, czyli cyfrowa „wizytówka” i główne źródło wiedzy dla klientów, czy odbiorców usług. Często niestety również – cel ataków hakerskich. Oto jak się przed nimi ochronić.

Na początek – serwer. Jeśli to właśnie tam jest umieszczona Twoja witryna www – pamiętaj o aktualizacjach bezpieczeństwa i ważnym oprogramowaniu. Ogranicz także możliwość przesyłania plików bezpośrednio na serwer. Rozważ umieszczenie Twojej witryny na platformie zaufanego dostawcy usług hostingowych, który zapewnia również bezpieczne narzędzia do zarządzania zawartością witryny.

Możesz też pójść o krok dalej i rozważyć przeprowadzenie testów bezpieczeństwa witryny. A także – zarejestrowanie domen brzmiących podobnie do Twojej. Po co to robić? M.in. po to, aby nikt nie próbował Ci zaszkodzić, podszywając się pod Twoją firmę.

Jeśli dostęp do firmowej strony internetowej mają również pracownicy zadbaj o bezpieczny system uwierzytelnienia, wykorzystujący co najmniej dwa składniki i najlepiej tokeny sprzętowe.

Włącz czujność

Zatrzymajmy się na chwilę właśnie przy „czynniku ludzkim”. To od indywidualnych zachowań – Twoim i Twoich pracowników – bardzo często zależy bezpieczeństwo infrastruktury teleinformatycznej w firmie.

Na celowniku hakerów regularnie znajduje się poczta elektroniczna. To dla wielu osób podstawowe narzędzie pracy. Wydaje Ci się, że doskonale wiesz, jak z niej korzystać? Sprawdź, czy dotyczy to również kwestii bezpieczeństwa i upewnij się, że Twoi pracownicy także mają świadomość zagrożeń i tego, jak się przed nimi chronić.

- Wielokrotnie to nie zaawansowane rozwiązania informatyczne, ale uwaga pojedynczych pracowników może uchronić firmę przed skutkami cyberataku. Dlatego – uważajmy na wiadomości od niezidentyfikowanych nadawców, nie otwierajmy załączników nieznanego pochodzenia, nie klikajmy w linki do stron, których zawartości nie jesteśmy pewni. Cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstwa zależy od zaangażowania i odpowiedzialności każdego z pracowników – mówi Marek Zagórski pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zabezpiecz dane

Dane. To właśnie one mają często większą wartość niż sprzęt, na którym są przechowywane. Utrata informacji o klientach, transakcjach, czy realizowanych projektach, może przysporzyć niemałych problemów. A ich odzyskanie – okazać się w najlepszym przypadku bardzo kosztowne, a w najgorszym – wręcz niemożliwe. Dlatego – rób kopie zapasowe. O co chodzi?

Kopie zapasowe, określane również jako backup, to nic innego jak kopie ważnych dla Ciebie informacji przechowywane w innym miejscu niż oryginał. Dzięki nim w przypadku utraty danych - na skutek ich przypadkowego usunięcia, uszkodzenia lub utraty sprzętu, czy zainfekowania złośliwym oprogramowaniem - bez trudu odzyskasz cenne dla Ciebie pliki. A kopiować możesz wszystko – od konkretnych, najważniejszych danych, po cały system operacyjny.

Jeśli chodzi o miejsce przechowywania kopii zapasowych – masz do wyboru dwie możliwości. Możesz postawić na nośnik fizyczny, np. dysk USB. To wygodne, bo w szybki sposób umożliwia kopiowanie dużych zasobów danych, ale nie zawsze bezpieczne. Nośnik zewnętrzny, tak samo jak komputer, może ulec uszkodzeniu lub zainfekowaniu. Wówczas utracisz obydwie kopie ważnych dla Ciebie informacji.

Uzupełnieniem są usługi chmurowe, które umożliwiają przechowywanie dodatkowych kopii plików w środowisku zabezpieczonym przez dostawcę. Jak to działa? Najczęściej instalowana jest aplikacja, która automatycznie tworzy kopię zapasową plików – w oparciu o harmonogram lub po każdej modyfikacji. Co więcej, w przypadku zainfekowania złośliwym oprogramowaniem, typu ransomware (szyfrującym dane w celu wymuszenia okupu za odzyskanie dostępu), możesz przywrócić dane do stanu sprzed zdarzenia.

- W ostatnim czasie, w którym większość firm przeszła w całości lub częściowo na pracę zdalną, usługi chmurowe szczególnie zyskały na popularności. Automatyzacja procesu tworzenia kopii, łatwość dostępu niezależnie od miejsca i bezpieczeństwo - to atuty, które przekonują przedsiębiorców i są doceniane przez pracowników – mówi Marek Zagórski pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zdalnie, mobilnie - byle bezpiecznie

Praca z innego miejsca niż siedziba firmy – niezależnie od tego, czy jest spowodowana bieżącymi zaleceniami, czy np. podróżami służbowymi – również wiąże się z określonymi zasadami bezpieczeństwa.

O czym trzeba pamiętać i przypominać pracownikom, w przypadku korzystania z urządzeń mobilnych – smartfonów, tabletów, laptopów? Oto kilka podpowiedzi.

Chroń urządzenia przed niepowołanym dostępem – stosuj uwierzytelnienie wieloskładnikowe, wspomagające silne hasło i metody biometryczne, nigdy nie zostawiaj zalogowanego lub odblokowanego urządzenia bez opieki.

Świadomie wybieraj aplikacje – korzystaj wyłącznie z oficjalnych sklepów, uważnie czytaj komunikaty – zwłaszcza te, które dotyczą przyznawania uprawnień dostępu do zasobów konta i urządzenia.

Uważaj na publiczne hot spoty Wi-Fi – jeśli wykonujesz pracę poza domem, nie korzystaj z nich do logowania się na ważne strony, szyfruj komunikację z serwerami pocztowymi i stosuj szyfrowanie połączeń - VPN. W podróży najlepiej korzystaj z własnego modemu komórkowego lub funkcji hot spot w telefonie komórkowym. Zadbaj o regularne aktualizacje – systemu operacyjnego, przeglądarki internetowej, pakietu antywirusowego i innych aplikacji, z których korzystasz.

WAŻNE: Pamiętaj, że celem ataku hakerskiego mogą być nie tylko komputery, ale wszystkie urządzenia, które są podłączone do sieci. Dotyczy to zarówno urządzeń mobilnych, jak i innych wykorzystywanych w pracy biurowej – drukarek skanerów, kopiarek.

Więcej informacji na temat tego, jak zapewnić bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, znajdziesz na portalu GOV.PL w zakładce Baza wiedzy: https://www.gov.pl/baza-wiedzy. Korzystajcie!

Materiał: Cyfryzacja KPRM 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie skuteczności hamowania
Narożnik z funkcją spania, 6 kolorów do wyboru
Terminale płatnicze
Posnet Ergo
sugerowana cena producenta: 1537,50PLN
Meble na wymiar: szafy przesuwne
MEBLE PIOTR PASIEKA
Fotoobrazy na płótnie
od 48,50PLN
Szafy przesuwne
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)