Dziś mamy 20 września 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:

24 lipca 2021

Przedsiębiorcy zwolnieni z podatku. Kto skorzysta?

fot. archiwum

fot. archiwum

Władze gminy Szubin podjęły ważną decyzję dla przedsiębiorców#, którzy mają zamiar inwestować na jej terenie. Czeka ich spora ulga. Radni podjęli decyzję o zwolnieniu ich z podatku od nieruchomości.

Jednym z kluczowych elementów, które gwarantują rozwój gmin jest ich sfera gospodarcza. Gmina, która jest atrakcyjna pod względem inwestycyjnym, przyciąga przedsiębiorców. Ma to wpływ na budżet gminy, do którego wpływają pieniądze z podatków. Poza tym tworzone są miejsca pracy, co wpływa na zmniejszenie bezrobocia i zachęca ludzi do mieszkania w takim miejscu. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej szubińscy radni podjęli decyzję, która może przyciągnąć kolejnych inwestorów na teren gminy. Otóż została podjęta uchwała, która zwalnia z płacenia podatku od nieruchomości część przedsiębiorców. Czego szczegółowo dotyczy nowy zapis? Jest to rodzaj pomocy inwestycyjnej, polegający na zwolnieniu z obowiązku płacenia podatku od nieruchomości dla tzw. początkowych inwestycji. Zwolnienie ma obejmować nowo powstałe budynki, budowle lub ich części, które mają służyć do prowadzenia działalności gospodarczej. Za nowe budynki uważa się te, które do dnia zgłoszenia nie były objęte obowiązkiem płacenia podatku od nieruchomości, a ich budowa rozpoczęła się po dniu zgłoszenia. Uchwała podjęta przez szubińskich radnych określa również czas, przez który przedsiębiorcy nie będą musieli płacić wspomnianego podatku. Dla inwestycji, której tzw. koszty kwalifikowane związane z daną inwestycją wynoszą do 3 do 6 mln zł, ulga będzie trwała dwa lata. Dla inwestycji o wartości powyżej 6 mln zł do 10 mln zł zwolnienie z podatku będzie obowiązywało 3 lata. Najdłuższą, bo 4-letnią ulgę będą mieli przedsiębiorcy, których inwestycja będzie kosztowała ponad 10 mln zł.

Kto nie skorzysta?
Wspomniane zwolnienie z podatku nie dotyczy jednak wszystkich przedsiębiorców. Uchwała zawiera również pewne ograniczenia. Z korzystania z pomocy wyłączone są budynki lub ich części związane z działalności instytucji finansowych, stacji paliw oraz prowadzenia działalności w handlu detalicznym. Poza tym uchwała nie ma zastosowania do przedsiębiorców, którzy korzystają z pomocy unijnej. W takim przypadku najlepiej udać się do szubińskiego ratusza, gdzie pracownicy wyjaśnią, czy dany przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z pomocy, czy też będzie objęty wykluczeniem.

Trzeba spełnić kilka warunków
Aby móc skorzystać z ulgi, trzeba będzie spełnić łącznie kilka warunków. Po pierwsze, zanim ktoś rozpocznie budowę nowego obiektu, który ma być zwolniony z podatku od nieruchomości powinien zgłosić chęć skorzystania z takiego zwolnienia na specjalnym druku, karcie zgłoszenia. Poza tym trzeba będzie rozpocząć prace w terminie do roku od dokonania takiego zgłoszenia. Jej zakończenie z kolei musi się odbyć w terminie do 2 lat od dnia jej rozpoczęcia. Inwestycja musi być utrzymana przez co najmniej 5 lat, a w przypadku mikro, małego i średniego przedsiębiorcy przez 3 lata od zakończenia powstania obiektu pod działalność. Poza tym, tak jak wspomniano, w przypadku przedsiębiorców korzystających z pomocy unijnej należy kontrolować, czy nie doszło do przekroczenia kwot dostępnej pomocy. Z kolei przedsiębiorca, który otrzyma ulgę musi do końca stycznia każdego roku złożyć informację o rodzajach pomocy publicznej, z której korzysta, a także oświadczenie o utrzymaniu inwestycji. Po zakończeniu budowy należy także złożyć do burmistrza informację o uzyskanym pozwoleniu na użytkowanie oraz o wysokości poniesionych kosztów, wniesionym wkładzie finansowym – własnym albo z kredytu. Musi on wynosić co najmniej jedną czwartą wszystkich kosztów. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że przedsiębiorca przekroczy wysokość maksymalnej możliwej do udzielenia pomocy, właśnie przez nową ulgę podatkową, straci prawo do korzystania z niej. Prawo do ulgi można również stracić przez inne czynniki. Może stać się to w przypadku naruszenia wymienionych warunków zwolnienia z podatku czy przekazania informacji niezgodnych ze stanem faktycznym. Najważniejszy jest jednak fakt, że prawo do korzystania ze zwolnienia można uzyskać tylko do końca roku. Przedsiębiorcy, którzy planują nowe inwestycje muszą się więc spieszyć i jak najszybciej załatwiać wszelkie formalności, aby móc korzystać z ulgi przez kilka następnych lat. Wszelkie druki zgłoszeń znajdują się z biuletynie informacji publicznej gminy Szubin.

Źródło: 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    ;) , w dniu 25-07-2021 09:52:48 napisał:

    Kilka lat temu chciałem dzierżawić plac niedaleko ulicy 3 maja. Szubin może i jest dość korzystnym miejscem ( do atrakcyjnego wiele mu brakuje), ale jakoś koniec końców umowę najmu ze mną unieważniono. Komuś nie spodobał się mój pomysł, bądź po dowiedzeniu się co tam miałoby być sam zapragnął to „stworzyć”

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Stół z blatem szklanym + krzesła
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Budowa stanu surowego
Jadalnia / pokój dzienny
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Co trzeci Polak nie chce się szczepić. Większe ograniczenia rozwiązaniem?

Co trzeci Polak mówi, że nie zamierza się# szczepić przeciwko COVID-19 i nie są w stanie wpłynąć na to ani obawy o zdrowie, ani o finanse. Nie zmienia tego też przekonanie o nadejściu jesienią czwartej fali zakażeń i nieuchronności wprowadzenia restrykcji czy nawet lockdownu. Jeśli chodzi o ograniczenia dla niezaszczepionych, to tylko nieliczne sytuacje znajdują niewielką przewagę zwolenników wprowadzenia zakazów dla pozbawionych szczepień – wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)
0

Młodzi chętnie kontynuują tradycję przygotowywania przetworów na zimę

Polacy kochają przetwory – po raz kolejny pokazało cykliczne# badanie Barometr Providenta. Za specjałami ze słoika nie przepada zaledwie 3 proc. respondentów. Choć ulubionym przysmakiem Polaków w każdym wieku są kiszone ogórki, można zauważyć, że im młodsi badani, tym większa słabość do słodkich, owocowych smaków.

(czytaj więcej)
0

Zuzanna i Antoni, a może Mercedes i Romeo Znamy najpopularniejsze imiona!

Po babci, wujku, przyjaciółce, a może po# ulubionej piosenkarce lub bohaterze literackim? Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Śpiesząc Wam z pomocą na dane.gov.pl opublikowaliśmy zestawienie najpopularniejszych imion nadawanych od stycznia do czerwca tego roku.

(czytaj więcej)
0

Jesień z pupilem i w domu wszędzie jest czysto? Sprawdź jak to zrobić

Przed właścicielami czworonogów jeden z najtrudniejszych# okresów w roku pod względem utrzymania czystości w domu. Piach, błoto i liście przyniesione na łapkach pupila z deszczowego spaceru, a także sezonowe linienie sierści to nie lada wyzwanie. Tej jesieni bądź przygotowany i wyposaż się w zestaw do utrzymania czystości w domu, którego współlokatorami są psy i koty.

(czytaj więcej)