Dziś mamy 24 marca 2023, piątek, imieniny obchodzą:

04 stycznia 2023

Przemęczenie – jak sobie z nim radzić?

fot. pow.

fot. pow.

Dzisiaj świat stoi przed nami otworem. Towarzyszą nam inteligentne sprzęty domowe, nowoczesne# smartfony oraz szybkie środki transportu. XXI wiek to zdecydowanie czas ogromnych zmian, które mają nam służyć w codziennym życiu. Niestety wielkie możliwości często łączą się z szalonym tempem życia. Praca zawodowa, obowiązki domowe, chęć zasmakowania dobrodziejstw, jakie daje nam świat, to wszystko sprawia, że jesteśmy przemęczeni. Jak sobie z tym poradzić? Zapraszamy do lektury.

Jak wypoczywać ? Zrezygnuj ze spraw nieistotnych

Dla niektórych odpoczynek to strata czasu. Po co spać, skoro można w tym czasie korzystać z dobrodziejstw życia. Jest tyle różnych aktywności, można podróżować, uczyć się nowych rzeczy, spotykać z przyjaciółmi i korzystać z różnych ciekawych form spędzania czasu wolnego od obowiązków. Jest też przecież kariera zawodowa. Dla wielu z nas sukces zawodowy jest bardzo ważny. Nie da się niestety żyć ciągle na wysokich obrotach. Prędzej czy później organizm się zbuntuje. Jeśli chcemy odpocząć, powinniśmy przyjrzeć się naszemu życiu i zobaczyć, co możemy pominąć lub przeorganizować. Dzisiaj jest dostępnych wiele usług, które ułatwiają nam codzienne życie i pozwalają uzyskać trochę wolnego czasu dla siebie. Oprócz nowoczesnych technologii takich jak pralko-suszarki, zmywarki i roboty sprzątające, są także firmy, które np. oferują zakupy spożywcze do domu. Pranie, sprzątanie czy zakupy, to czynności podstawowe, nie możemy z nich zrezygnować, ale da się je usprawnić. Bardzo ważna jest także organizacja czasu. Jeśli jesteśmy w pracy, nie rozpraszajmy się mediami społecznościowymi itp. Robiąc coś, skupmy się na tym, dzięki temu zrobimy daną rzecz szybciej i lepiej. Bardzo ważne jest także, by przed snem nie pić napojów z kofeinę ani nie objadać się. Dzięki temu organizm będzie mógł zająć się odpoczynkiem, a nie trawieniem. Przed zaśnięciem warto też nie patrzeć w monitory. Dobry, ponad 7-godzinny sen, da nam siłę do funkcjonowania. Oczywiście potrzebna jest do tego także zdrowa dieta.

Jak wzmocnić organizm?

Zdrowy sen, zbilansowana dieta, umiarkowany ruch – to niewątpliwie najlepsze co możemy zrobić dla naszego organizmu. Warto też robić regularne badania, by sprawdzić, czy nasze przemęczenie nie wynika z problemów zdrowotnych lub braku witamin. Ludzie bardzo często nadużywają kawy i napojów energetycznych, by szybko się pobudzić. Niestety nie jest to zdrowe. Bardzo dobrym naturalnym sposobem jest np. wyciąg z żeń-szenia, a także letni prysznic. Wiele firm ma w swojej ofercie różnego rodzaju suplementy, które mają na celu dodać nam energii, posiadające np. magnez i witaminy z grupy B. Jednak trzeba pamiętać, że nie należy przyjmować żadnych leków i suplementów bez badań i konsultacji z lekarzem.

Przemęczenie – dlaczego jest groźne?

Długotrwałe przemęczenie nie jest dla nas bezpieczne. Problemy z koncentracją i uwagą sprawiają, że gorzej wykonujemy swoje obowiązki, popełniamy błędy, co może w niektórych wypadkach skończyć się tragicznie. Mamy problemy z pamięcią, stajemy się drażliwi, co ma wpływ na nasze kontakty ze współpracownikami, przyjaciółmi i rodziną. Bardzo często rezygnujemy z odpoczynku, bo nie mamy na niego czasu, a paradoksalnie brak relaksu sprawia, że wiele rzeczy zajmuje nam więcej czasu, gdyż nie możemy się skupić, wydajność mózgu spada. Nie rezygnujmy z odpoczynku. Jest to bardzo ważne dla naszego zdrowia i komfortu życia.

 

Materiał Partnera - Artyku Sponsorowany

 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Miesiąc Świadomości Endometriozy. Jak radzić sobie z chorobą?

Marzec już od 30 lat jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc świadomości endometriozy. #W przypadku wielu kobiet endometrioza jest chorobą, która znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Z pewnością warto poświęcić czas na zrozumienie tego powszechnego, ale często niezrozumiałego schorzenia, które może powodować m.in. bolesne i ciężkie miesiączki, a także problemy z płodnością. Co zrobić, by po pierwsze rozpoznać objawy choroby, a następnie radzić sobie z nią tak, by mimo wszystko móc cieszyć się życiem i swoją kobiecością? Jest kilka sposobów.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)