Dziś mamy 28 września 2022, środa, imieniny obchodzą:

05 lipca 2022

Przemyślenia na temat utrzymania zieleni. "Strat w środowisku nie da się oszacować"

fot. Internauta

fot. Internauta

Do naszej redakcji została nadesłana wiadomość od Internauty, który ma kilka uwag # co do systemu nawadniania w nakielskim parku. Poniżej publikujemy wiadomość od naszego czytelnika.

Chodzę prawie codziennie ul. Sądową i w związku z moim zamiłowaniem do uszanowania naszej planety postanowiłem podzielić się moimi przemyśleniami na temat systemu opieki nad zielenią w parku.

Tyle mówi się od dłuższego czasu kosztach utrzymania zieleni które rosną, jak obecnie, bez wyjątku wszystkie koszty utrzymania czegokolwiek. Nie będę wydawał opinii, ani niczego wyliczał, bo strat w środowisku nie da się oszacować tak jak w tych w portfelu, kieszeni, rachunku bankowym, budżecie, niezależnie kto by za to płacił. Tyle mówi się od dłuższego czasu o deficycie wody i jakie to będzie miało to znaczenie w przyszłości…

Po pierwsze: dziwi mnie to, że zraszacze zieleni pracują często na dzień przed zapowiadanymi opadami i nie mam pojęcia kto lub co nimi steruje.

Po drugie: jeżeli to system automatyczny (a mam powody żeby tak myśleć) i nie wymaga pracy w godzinach nocnych, to powinien włączać wodę wcześniej, tak aby jak najmniejsza jej część odparowała.

Po trzecie: dysze systemu nawadniającego ustawione są tak, że: pierwsza (licząc od strony ul.Klimackiego) leje wodę w dużej mierze na chodnik, przez tworzy każdorazowo na nim kałużę. Woda w tym miejscu „zagęszcza” podłoże i kostka w tym miejscu „osiada”. Utworzony w ten sposób dołek staje się mniej przepuszczalny i przez resztę dnia woda z niego wyparowuje. Druga dysza (naprzeciw wejść do Sądu)  skierowana jest tak, że woda odbija się od siedziska ławki. Oprócz tego, że  pewna ilość wody rozpraszana jest na chodnik z którego odparuje  nie służąc zieleni, to nie służy to też drewnianym deskom siedziska, które wyraźnie butwieją.

Po tym wnioskuję, że system nawadniania jeżeli jest automatyczny i nikt się nie przygląda jak dobrze pracuje, to zapewne pozbawiony jest on funkcji typu: nie lej na ławkę, nie lej na chodnik, nie podlewaj gdy pada itp.

Po czwarte wreszcie: Pomyślałem, ze może ktoś to przeczyta i zauważy, że można liście z alejek jesienią zgarniać na zieleń, czyniąc bardzo dobry bufor wilgoci i ochrony dla roślin (i nie tylko) w czasie zimy. O kosztach grabienia i wywozu liści (patrz ceny na stacjach paliw) nie wspominam.

Mam nadzieję, że tej jesieni Nakło dołączy do miast, które korzystają już z tego rozwiązania i oprócz tego, że Nakło będzie postrzegane jako nowoczesne i proekologiczne, to jednocześnie zostanie dużo złotych w budżecie Miasta i litrów wody ekosystemu, którego jesteśmy częścią.

materiał: Internauta

Oceń artykuł: 20 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • -12 (18)

  Ppp, w dniu 05-07-2022 15:34:53 napisał:

  Zawsze Się znajdzie ten Jeden rodzynek co ma kija w dupie i ciągle narzeka

  odpowiedz

  • -2 (4)

  nakiel , w dniu 05-07-2022 16:59:58 napisał:

  I zamiast zgłosić uwagi do zarządcy parkiem postanowiłeś napisać wspaniały artykuł na naklo24

  odpowiedz

  • 5 (5)

  woda po pierogach, w dniu 05-07-2022 17:55:51 napisał:

  Widać t bezmyślne planowaniu zrobiono przetarg na cykliczne koszenie trawników a wystarczyło by na czas upałów zostawić trawnik nie skoszony. Naturalnie zatrzymywał by wilgoć i nie potrzeba by było męczyć się z dodatkowym nawodnieniem.

  odpowiedz

  • -3 (3)

  Retencja, w dniu 06-07-2022 10:53:58 napisał:

  Po to właśnie zrasza się ziemię przed wystąpieniem opadu, żeby deszcz, który spadnie nie powodował spływów powierzchniowych, lecz został w naturalny sposób wchłonięty przez wilgotną glebę. To tak jak z gąbką. Wilgotna gąbka jest w stanie szybciej wchłonąć wodę niż sucha.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  Alan, w dniu 06-07-2022 19:26:15 napisał:

  Na pewno planowane są nowe inwestycje w mieście i możecie być pewni ze betonu w nich nie zabraknie. Masowo ogławiane i podkrzesywane są drzewa w mieście nazywa się to "pielęgnacją" Na Powstańców pousychały lipy dosadzane bo nie miał kto ich podlać. Na krzywoustego rozpoczyna się budowa centrum targowego które zaczęło się od wycinki drzew - pogratulować. Druga sprawa to może warto by było zapytać mieszkańców czy oczekują przenosin targu z szaber placu. Pewnie na Placu Zamkowym powstanie koronna inwestycja naszych włodarzy, czyli kolejny płatny parking. Nadal funkcjonuje idiotyczny wjazd na Powstańców wokół Placu Konopnickiej - może czas pomyśleć o wprowadzeniu tam ruchu okrężnego czyli tzw rondo. Co do liści, to w Bydgoszczy są ulice obsadzone dębami, których liście dają cień mieszkańców w czasie upalnych dni a jesienią liście spadają i nikomu nie przeszkadzają. Leżą do momentu aż spadnę wszystkie, wtedy się je grabi i wywozi a u nas grabione są codziennie- Po co? Może czas na zmiany w urzędzie bo głupie pomysły rodzą się na kamieniu, no chyba że tak ma być bo: "najlepsze interesy robi się na słomianych inwestycjach"

  odpowiedz

  • 2 (2)

  jola, w dniu 06-07-2022 21:28:05 napisał:

  a gdyby tak nakielanie wyszli z domu i tez zadbali o wspólne dobro posadzić krzew czy kwiaty żyłoby się nam wszystkim pewnie lepiej a tak tylko liczymy na gminę a gmina kasę wydaje np na ścianę roślin przy Opiece Społecznej Koszt budowy tej ściany wyniósł 45,4 tys. zł. żenada

  odpowiedz

  • 0 (0)

  tak sobie myślę, w dniu 11-07-2022 21:22:18 napisał:

  Postawić ławkę KRÓLA Nakła i jego świętą Radę Rajców ze Skarbnikiem i Komisją Finansów . Ku chwale BEZSENSU a Wy tu o podlewaniu i jakimś rozsądku dyskutujecie.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Budowa magazynów
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Myślisz o regularnych ćwiczeniach? Jak wdrożyć plan w życie

Jak wynika z przeprowadzonych wśród Europejczyków badań #dotyczących aktywności fizycznej, Polacy zajmują pierwsze miejsce wśród ośmiu badanych krajów. Trzech na czterech Polaków deklaruje, że uprawia chociaż jedną dyscyplinę sportu. Największą popularnością cieszy się jogging (58,9%) i fitness (48,4%). Dalej uplasowało się pływanie (38,9%), piłka nożna (32,8%) oraz siatkówka (24,3%) . We wszystkich badanych krajach najbardziej aktywną sportowo grupą są osoby w wieku 18-34 lata. Skąd biorą motywację?

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Czym ogrzejemy domy zimą? Perspektywy cenowe surowców energetycznych

Nagły wrześniowy spadek temperatur sprawił, że jednym z kluczowych# tematów stała się kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Rządzący uspokajają, że nie zabraknie energii elektrycznej ani ciepła dla odbiorców indywidualnych. Z kolei eksperci alarmują, że węgla opałowego – z którego to korzystają głównie elektrownie i elektrociepłownie miejskie do wytworzenia energii cieplnej – nie wystarczy, a jeśli zostanie pozyskany, może być niskiej jakości. Czy społeczeństwu grożą częste wyłączenia energii i galopująca podwyżka cen?

(czytaj więcej)