Dziś mamy 29 listopada 2023, środa, imieniny obchodzą:

07 października 2022

Przerażająco–fascynujący wernisaż. Anna Sergott opowiadała o pogrzebowej obrzędowości

fot. MM

fot. MM

W ostatni czwartek w murach # Muzeum Ziemi Krajeńskiej zorganizowano wernisaż pt. „Obrzędowość Pogrzebowa”. Wzbudził on spore zainteresowanie ze strony lokalnej społeczności, która z pełną uwagą oraz skupieniu słuchała wykładu Anny Sergott.

Śmierć – przerażająca, a zarazem fascynująca. To właśnie ten motyw na niecały miesiąc przed Uroczystością Wszystkich Świętych był tematem przewodnim ostatniego wernisażu w nakielskim muzeum, który poprowadziła kustosz Anna Sergott.

Jeszcze nie tak dawno robienie zdjęć zmarłego leżącego w trumnie nikogo nie szokowało, natomiast w dzisiejszych czasach z pewnością uchodziłoby za dość kontrowersyjne. Wiele tradycyjnych niegdyś obrzędów odeszło w niepamięć, a najnowsza wystawa doskonale ukazuje, jak na przestrzeni lat zmieniało się podejście do wątków związanych z pochówkiem zmarłego oraz z samą śmiercią – począwszy od czasów pogańskich aż po współczesność.

Wystawione na ekspozycji zbiory należą do Muzeum Ziemi Krajeńskiej, Muzeum Ziemi Złotowskiej, Muzeum Kultury Ludowej w Osieku, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Etnograficznego w Toruniu oraz Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Oceń artykuł: 11 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Fotokalendarze A3
35PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Budowa magazynów
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

Karma dla zwierząt pod lupą kontrolerów. Nałożono 18 kar pieniężnych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych# (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r.

(czytaj więcej)
0

Jesienne wyprawy kajakowe. "Przyroda jakby zaczarowana"

Złota jesień zagościła w pełni w naszym krajobrazie. Przyroda stała się jakby #zaczarowana. W świecie okrytym jesienną ciszą, nie słychać było zgiełku aktualnych ludzkich problemów pełnych tragedii i sensacji. Można było w pełni wypocząć i zrelaksować się płynąc kajakami po skąpanych złotem opadających liści rzekach i jeziorach.

(czytaj więcej)
0

Apel o rozwagę. Policjanci rozdawali kamizelki i elementy odblaskowe

Wczoraj nakielscy policjanci przyłączyli się do obchodów# Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Mundurowi podczas prowadzonych kontroli apelowali do uczestników ruchu o rozsądek i rozwagę.

(czytaj więcej)
0

Nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Zadbaj o zdrowie

Dzisiaj chcemy poruszyć temat, który jest ważny# a równocześnie często zaniedbywany - zdrowie psychiczne. W dzisiejszym zabieganym i stresującym świecie, zapominamy o tym, że to nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Możemy inwestować w karierę, osiągać sukcesy zawodowe i gromadzić bogactwo materialne, ale jeśli zaniedbamy zdrowie psychiczne, to wszystko traci na wartości.

(czytaj więcej)