Dziś mamy 29 listopada 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

07 października 2022

Przerażająco–fascynujący wernisaż. Anna Sergott opowiadała o pogrzebowej obrzędowości

fot. MM

fot. MM

W ostatni czwartek w murach # Muzeum Ziemi Krajeńskiej zorganizowano wernisaż pt. „Obrzędowość Pogrzebowa”. Wzbudził on spore zainteresowanie ze strony lokalnej społeczności, która z pełną uwagą oraz skupieniu słuchała wykładu Anny Sergott.

Śmierć – przerażająca, a zarazem fascynująca. To właśnie ten motyw na niecały miesiąc przed Uroczystością Wszystkich Świętych był tematem przewodnim ostatniego wernisażu w nakielskim muzeum, który poprowadziła kustosz Anna Sergott.

Jeszcze nie tak dawno robienie zdjęć zmarłego leżącego w trumnie nikogo nie szokowało, natomiast w dzisiejszych czasach z pewnością uchodziłoby za dość kontrowersyjne. Wiele tradycyjnych niegdyś obrzędów odeszło w niepamięć, a najnowsza wystawa doskonale ukazuje, jak na przestrzeni lat zmieniało się podejście do wątków związanych z pochówkiem zmarłego oraz z samą śmiercią – począwszy od czasów pogańskich aż po współczesność.

Wystawione na ekspozycji zbiory należą do Muzeum Ziemi Krajeńskiej, Muzeum Ziemi Złotowskiej, Muzeum Kultury Ludowej w Osieku, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Etnograficznego w Toruniu oraz Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Oceń artykuł: 9 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Album na zdjęcia 10x15
17,90PLN
0

Społeczna inicjatywa zrzesza kilkadziesiąt osób. SOS - Sami O Sobie

Niedawno została powołana społeczna inicjatywa obywateli. Jednym# z jej członków jest Piotr Niemczewski, z którym rozmawiamy o idei i celach powstania tego oddolnego ruchu.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)