Dziś mamy 27 października 2021, środa, imieniny obchodzą:

12 października 2021

Przestanie śmierdzieć? Cukrownia ma pilnować emisji uciążliwych zapachów

fot. pow.

fot. pow.

Uciążliwości zapachowe, a właściwie smród, który zwłaszcza w# czasie trwania kampanii cukrowniczej unosi się z nakielskiej cukrowni jest znany nie tylko nakielanom. Także osoby odwiedzające Nakło miały okazję przekonać się, jak uciążliwy może być zapach, który ma swoje źródło z tego zakładu. Jednak na podstawie zmiany decyzji starosty i pewnych działań wprowadzonych przez zarządców Cukrowni ma się to zmienić. Czy w Nakle w końcu przestanie śmierdzieć?

Na początku września starosta nakielski wydał decyzję zmieniającą tzw. pozwolenie zintegrowane udzielone Krajowej Spółce Cukrowej w Toruniu dotyczące dostosowania instalacji, która jest eksploatowana na terenie oddziału Cukrowni w Nakle. O co chodzi? Otóż, zarządcy Cukrowni złożyli wniosek o zmianę takiego pozwolenia i dostosowanie go do norm unijnych. Normy te dotyczą zapobiegania emisji odorów. Cukrownia w ramach tego, ma wprowadzić standardy służące określaniu wielkości zanieczyszczeń dla większych zakładów przemysłowych, które działają na terenie Unii Europejskiej. To tzw. technika BAT. Ogólnie technika ta nie określa, w jaki sposób ma być ograniczana emisja odorów. Określono go za to w decyzji starosty. Cukrownia ma odtąd monitorować odory, szacować narażenie na nie. Ponadto, ma być opracowany protokół reagowania na przypadki wystąpienia odorów, które są zgłaszane w postaci skarg. Cukrownia musi opracować program zapobiegania występowania odorów oraz ich ograniczania. Jakimi metodami ma to uzyskać?

- W Planie Zarządzania Odorami określono środki zapobiegawcze i ograniczające emisję odorów, takie jak: neutralizację odorów stosując odpowiednie preparaty, unikanie długotrwałego przetrzymywania produktów ubocznych i odpadów, inwestycje przeciwdziałające powstawaniu uciążliwości zapachowych - przekazał Szymon Smajdor z KSC w Nakle. Do końca 2024 roku na terenie cukrowni ma zostać zbudowany tzw. osadnik radialny oraz zakładowa oczyszczalnia ścieków. - Budowa osadnika radialnego spowoduje zmniejszenie obiegu wody spławiakowej z 30 tysięcy metrów sześciennych do 1,5 tysiąca metra sześciennego - da to łatwiejsze utrzymanie PH wody spławiakowej poprzez zmniejszenie obiegu. Budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków pozwoli na uzyskanie takiej jakości ścieków spełniających normy do zrzutu. Wielkość oczyszczalni będzie zapobiegała gromadzenia ścieków w zbiornikach, a tym samym zmniejszenia uciążliwości zapachowych w okresie letnim - zapewnił Szymon Smajdor. Jak wynika z decyzji starosty, harmonogram działania zapobiegający odorom z Cukrowni ma również opierać się o prowadzenie pomiarów emisji amoniaku, siarkowodoru oraz merkaptanów, czyli związków siarki o nieprzyjemnym, ostrym, zgniłym zapachu w obrębie oczyszczalni w kilku miejscach na terenie Cukrowni. Pomiary mają być przeprowadzane w okresie letnim, gdzie emisja odorów przez wyższą temperaturę powietrza może być bardziej dokuczliwa i w czasie trwania kampanii buraczanej, czyli w czwartym kwartale roku. Poza tym dwa razy w roku, w tych wspomnianych okresach ma być przeprowadzany monitoring jakości ścieków odprowadzanych do rzeki. Mają być wówczas przeprowadzone badania obecności fosforu, azotu oraz ogólnej zawiesiny.

Będą musieli reagować na skargi

Jak wspomniano, jedną z metod walki z uciążliwymi zapachami jest odpowiednie reagowanie na skargi. W decyzji starosty określono dokładne procedury, zgodnie z którymi Cukrownia ma reagować w przypadku, kiedy wpłynęłaby taka skargi na zapachy. Otóż, pracownicy Cukrowni będą musieli dokonać pomiarów emisji zanieczyszczeń w kierunku wykrywania odorów. - Pomiary powinny być wykonane w miejscach wrażliwych i reprezentatywnych, tzn. tam, gdzie spodziewamy się najwyższej emisji substancji zapachowych. Zaleca się przeprowadzenie pomiarów emisji zanieczyszczeń w zakresie emisji: amoniaku, siarkowodoru oraz merkaptanów zgodnie z warunkami zawartymi w ustawie Prawo ochrony środowiska - czytamy w treści decyzji starosty. Oczywiście wyniki tych pomiarów, mają być zanalizowane, a jeżeli wykażą nadmierną emisję odorów mają być przekazane odpowiednim organom zajmującym się ochroną środowiska, a Cukrownia musi podjąć działania, aby uciążliwy zapach zredukować Jak wiadomo, mieszkańcy Nakła od lat notorycznie skarżyli się na przykry zapach z Cukrowni. Problem ten był poruszany także na sesjach rady miejskiej. Ile takich skarg wpłynęło do nakielskiego zakładu? - Do Cukrowni nie wpłynęły w ciągu ostatniego roku skargi na uciążliwości zapachowe – tłumaczy Szymon Smajdor. Niedawno rozpoczęła się kampania cukrownicza. Z reguły w tym czasie zapach z Cukrowni stawał się wyjątkowo uciążliwy dla mieszkańców. Czy zmiana decyzji starosty i dostosowanie się Cukrowni do określonych norm pomoże to zmienić?

Źródło: 

Oceń artykuł: 10 68

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (28) Zgłoś naruszenie zasad

  • 16 (28)

  Krytyk Społeczny, w dniu 12-10-2021 13:54:12 napisał:

  Uciążliwość tego podmiotu i obniżenie komfortu życia mieszkańcom nie potrafi lub zwyczajnie nie chcą wykorzystać włodarze Gminy. Za ten dyskomfort Gmina winna zabiegać o wysokie rekompensaty które zasiliłyby budżet miasta.Nie jesteśmy bogatą Gminą-wręcz przeciwnie zadłużeni po uszy,ciągle na kredytach.Jak miasto wygląda-każdy widzi,skansen.Jak to się dzieje,że Burmistrz Rada Miasta nie potrafią skutecznie zabezpieczyć wpływów od takiego truciciela środowiska.Jakie inne środki wydaje Cukrownia by miastu,mieszkańcom rekompensować szkody jakie rok w rok wyrządza-? Zasłoną milczenia pomijam kwestie wody i gleby,które były już w 2019 r.przedmiotem interwencji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.Panowie radni co robicie by pozyskać środki,które po prostu miastu-nam mieszkańcom się należą-?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -9 (33)

  daga, w dniu 12-10-2021 13:58:56 napisał:

  zlikwidowac calkiem ta cukrownie po co nam to cukier szkodzi kazdy powinien unikac

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (14)

  Jan Banek, w dniu 12-10-2021 14:00:21 napisał:

  Kruk krukowi oka nie wykole

  odpowiedz

  • 9 (17)

  Argonaut, w dniu 12-10-2021 14:04:03 napisał:

  Za te smrody niech codziennie płacą kare. Następnym razem zainwestują w oczyszczalnie wody i filtry powietrza zamiast zwiększać produkcje najtańszym kosztem.

  odpowiedz

  • 1 (15)

  karton-papier-sznurek, w dniu 12-10-2021 14:08:07 napisał:

  W wielkich miastach nawet małe zakłady przemysłowe przenoszą się z centrum na dalekie obrzeża. Tylku tu prawo działa jak na wsi ale burmistrz jest jak w mieście.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -2 (18)

  Sp.z.o.o, w dniu 12-10-2021 15:33:03 napisał:

  I znowu w nocy jest spuszczany gnój który produkują aż piana dociera do noteci, teraz nawet rowy na łące wykopali prowadzące do paramelki w występie żeby na około puszczać i nikt nie widział. Trzeba to załatwić raz na zawsze. Widocznie WIOŚ w dupie to ma i łapka łapke myje

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -11 (27)

  Ewa, w dniu 12-10-2021 15:41:12 napisał:

  Widać tu po komentarzach że to popaprancy PO- ko tak samo walczą o zamknięciu Turowa . Oj popaprancy śmierdzi od was na kilometry.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -7 (23)

  Tolerabcyjny, w dniu 12-10-2021 16:04:12 napisał:

  Nakielskie marudy to ciągle mogłyby skargi na smród pisać. Jakoś żyje w Nakle i żaden zapach mi nie przeszkadza, trochę tolerancji! Zapach jest odczuciem subiektywnym i nie jest wartością mierzalną, więc życzę powodzeniach w skargach.

  odpowiedz

  • 4 (10)

  Masakra , w dniu 12-10-2021 18:23:44 napisał:

  Nawet obiadu nie można zjeść spokojnie w niedzielę tak wali

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (5)

  pierdek kiepski, w dniu 12-10-2021 18:25:04 napisał:

  No to teraz oficjalnie można się skarżyć że śmierdzi. O taką wolność nic nie robiłem przez całe życie.

  odpowiedz

  • 2 (6)

  p, w dniu 12-10-2021 20:35:59 napisał:

  Smród przeszkadza a przed chwila radni z burmistrzem UBOJNiE chcieli w Paterku budować.

  odpowiedz

  • 1 (11)

  Ja, w dniu 12-10-2021 20:56:16 napisał:

  Cukrownia i ta psełdo firma N z zanoteci. Robią najwiekszy syf w nakle i tak trują notec i nas wszystkich do okała

  odpowiedz

  • 4 (6)

  miki, w dniu 12-10-2021 21:51:32 napisał:

  Trzeba zainsteresować tym problemem wyzsze władze bo miasto ewidentnie siedzi w kieszeni cukrowni nie widzac problemu ,a normy to nie trzeba być z ochrony srodowiska by widzieć co tu sie dzieje.Jeśli komus nie przeszkadza ten smród znaczy pracuje w cukrowni albo ma w niej udziały i boi się o prace i fundusze to całkiem proste i zrozumiałe.

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Karola, w dniu 12-10-2021 21:56:17 napisał:

  Śmierdzi tutaj popaprancami PO-ko jak ten komunistyczny portal . Po co w Nakle jak w Niemczech jest cukrownia. Banda czworga gość T,CZ ,B,K.

  odpowiedz

  • 0 (6)

  Józef , w dniu 12-10-2021 22:40:29 napisał:

  Niektóre komentarze zabijają. Naprawdę nie trzeba być zwolennikiem PO aby czuć smród i tolerować nieustanne zanieczyszczanie Noteci. Drodzy Państwo jakbyście nie zauważyli mamy XXI wiek i zakłady produkcyjne nie czynią żadnej łaski aby zabezpieczyć swoją działalność. I tak jak w pierwszym komentarzu naprawdę czas zastanowić się co Nakło ma z Cukrowni, ogon nie może kręcić psem. O firmie z Za Notecia nie wspomnę. Chociaż wiele bym dał aby zobaczyć minę naszych włodarzy gdyby ktoś wykonał tam i pokazał na sesji analizę gleby. Pewnie stężenie ropy było by większe niż w Arabii Saudyjskiej

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Barbara , w dniu 12-10-2021 22:47:53 napisał:

  Często spacerujemy w późnych , popołudniowych godzinach w okolicy Mariny i ostatnio zbyt często pojawia się smród .Szczególnie w okolicach nowo wybudowanej ścieżki dla rowerzystów , wzdłuż szosy łączącej ulicę Poznańską z Potulicką. W przydrożnym rowie płynie ściek a nie woda , a jego zapach jest obrzydliwy. Podejrzewamy , że ktoś spuszcza do wody te ścieki . Należy ukarać winnych ,którzy nie dbają o środowisko i narażają ludzi na choroby.

  odpowiedz

  • 1 (7)

  Lolas, w dniu 13-10-2021 03:34:44 napisał:

  Ej popaprańcy nie macie pojęcia jakie podatki płaci cukrownia do miasta . Żeby nie cukrownia to po oborniku do dziś byście chodzili .A jak komuś śmierdzi niech się wyprowadzi .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 3 (3)

  Janusz, w dniu 13-10-2021 07:03:03 napisał:

  W Nakle zawsze śmierdziało i będzie smierdziec

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Zenek, w dniu 13-10-2021 09:04:12 napisał:

  Nakło jest piękne i kobity ma przystojne.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  M.Mickiewicza, w dniu 13-10-2021 10:13:20 napisał:

  To nie tylko smród i odór z terenu cukrowni , ale uciążliwości dla mieszkańców miasta związane z transportem buraków. Dlaczego samochody ciężarowe wyjeżdżające z cukrowni poruszają się ulicami miasta m. in. Mickiewicza i Staszica? Przecież w tym celu wybudowano obejście miasta aby ruch pojazdów ciężarowych wyprowadzić poza miasto. Przypominam, że cukrownia położona jest przy samym obejściu miasta północ -południe. Co na to władze miasta i jak ten problem chcą rozwiązać?

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Schab bez kości
11,99PLN
Pomidor malinowy
4,99PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Budowa hal
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)
0

Pozytywne strony pandemii? Zaległości finansowe młodych znacznie mniejsze

Koronawirus, lockdowny i zdalna nauka podleczyły# finanse 18-24 latków. Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK, w czasie pandemii to właśnie zaległości młodych ubyło w największym stopniu na tle wszystkich grup wiekowych. Spadły o niemal 200 mln zł do 1 mld zł. Liczba niesolidnych dłużników zmniejszyła się o ponad 26 tys. osób. Pytanie, co dalej, czy uda się utrzymać ten trend biorąc pod uwagę, że życie wraca do względnej normy, a studia nie będą tak jak wcześniej niemal w pełni zdalne?

(czytaj więcej)