Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

04 lutego 2022

Rak przerywa życie co czwartego Europejczyka. Dzień Walki z Rakiem

4 lutego obchodzimy XXII Światowy Dzień Walki z# Rakiem (World Cancer Day). Święto zostało ustanowione w 2000 roku, podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu, zorganizowanym przez dyrektora generalnego UNESCO i prezydenta Francji. Na szczycie opracowano tzw. Kartę Paryską, zobowiązującą wszystkie kraje, które podpisały się pod nią do tworzenia programów zapobiegających chorobom nowotworowym. Celem Światowego Dnia Walki z Rakiem jest promowanie wiedzy na temat nowotworów oraz zachęcanie do przeprowadzania badań profilaktycznych.

W Polsce, pomysłodawcą obchdów tego dnia była Polska Unia Onkologii, dzięki której od 4 lutego 2008 roku corocznie w tym dniu organizowane są akcje, happeningi oraz wydarzenia uświadamiające o zagrożeniu nowotworem, a także zachęcające do przeprowadzania badań profilaktycznych. Mimo pandemii Covid-19 nie zabraknie ciekawych wydarzeń i spotkań on-line nawiązujących do obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Nadal istotnym problemem zdrowtnym są nowotwory złośliwe. Rak nadal przedwcześnie przerywa życie co czwartego Europejczyka. Dlatego też zapobieganie zachorowaniom, wczesne wykrywanie i leczenie nowotworów oraz walka o jakość życia chorych na raka (szczególnie walka z bólem) stają się podstawowymi zadaniami współczesnej onkologii.

W 1987 roku po raz pierwszy opublikowano Europejski Kodeks Walki z Rakiem, który stanowi kompendium wiedzy dotyczącej profilaktyki raka. Szacuje się, że połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek w nim zawartych:

  1. Nie pal, nie używaj tytoniu w żadnej postaci
  2. Utrzymuj prawidłową masę ciała
  3. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzony na siedząco
  4. Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia
  5. Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie. Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom.
  6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej. Nie korzystaj z solarium.
  7. Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami bezpieczeństwa i higieny pracy.
  8. Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz zmniejszenia jego poziomu.
  9. Kobiety w ciąży powinny pamiętać o tym, że: karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka, hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów. Ogranicz jej stosowanie.
  10. Zadbaj o to, aby twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków), wirusowi brodawczaka ludzkiego – HP (dotyczy dziewcząt).
  11. Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego (zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet), raka piersi (u kobiet), raka szyjki macicy (u kobiet).

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem możemy wyrazić symbolicznie swoją solidarność z pacjentami onkologicznymi, ale również zadbać o swoje zdrowie i zwiększyć świadomość dotyczącą objawów, diagnostyki i leczenia onkologicznego. Tegoroczny Dzień Walki z Rakiem to także pretekst do dyskusji na temat polskiej onkologii, której pandemia koronawirusa postawiła nowe wyzwania na ścieżce reform i rozwoju.

Materiał: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy

fot. MZ fot. MZ

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (5)

    Duda2020, w dniu 04-02-2022 10:09:46 napisał:

    No zabierzcie ludziom jeszcze bardziej dostęp do służby zdrowia, zajmijcie się testami i paszportami to za chwilę kolejki do lekarzy znikną całkiem bo już nie będzie kogo leczyć

    odpowiedz

    • 7 (7)

    wrrr, w dniu 04-02-2022 10:38:32 napisał:

    A tak w ogóle to jeszcze jest taka choroba? Bo przecież teraz to tylko covid, innych chorób nie ma

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Ja, w dniu 04-02-2022 14:46:10 napisał:

    Spokojnie wszyscy będą rozliczeni od góry do dołu.

    odpowiedz

    • 3 (3)

    Gnojokok, w dniu 04-02-2022 20:13:23 napisał:

    Rządy i firmy farmaceutyczne nie są walką z rakiem zainteresowani.Ten biznes nie jest dochodowy i obarczony wysokimi kosztami jakie by musieli ponieść otrzymawszy w zamian niewiele.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (0)

    Piotr, w dniu 04-02-2022 22:41:38 napisał:

    Liczy się tylko kasa. Koncerny celowo trują ludzi chemia w jedzeniu gdzie nic nie jest kontrolowane, politycy sprzedani korporacją. Następnie te same koncerny leczą. Podwójny zarobek a ludzie dalej oglądają TV i wierzą że czy to PiS czy PO czy inny twór polityczny troszczy się o ich zdrowie. Czas się obudzić i włączyć myślenie.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Konstrukcje stalowe
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)