Dziś mamy 24 czerwca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

24 maja 2023

Ratownicy medyczni zaatakowani bronią palną. Pacjent celował z ok. 20 cm

fot. archiwum WSPR w Bydgoszczy

fot. archiwum WSPR w Bydgoszczy

21 maja 2023 roku podczas wykonywania medycznych czynności ratunkowych #w jednym z mieszkań na terenie Bydgoszczy ratownicy medyczni z Zespołu Ratownictwa Medycznego z Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy zostali zaatakowani i sterroryzowani przez pacjenta bronią krótką palną.

Podczas wizyty pacjent nieoczekiwanie wyjął z szuflady pistolet i bezpośrednio wycelował (z około 20cm) w klatkę piersiową jednego z ratowników medycznych. Medycy natychmiast odebrali pacjentowi broń jednocześnie ją zabezpieczając, a obecny na miejscu patrol policji bezzwłocznie obezwładnił agresora. Sytuacja była bardzo niebezpieczna i realnie zagrażała zdrowi i życiu personelu medycznego.

To niestety nie pierwsza taka sytuacja w Bydgoszczy. Na przełomie kilkunastu lat kilka razy zdarzyło się, że do medyków celowano z broni palnej, gazowej czy pneumatycznej ASG. Grożono i atakowano również ostrymi narzędziami np. nożem.

W tej sytuacji broń okazała się bronią gazową. Dla nas jednak nie ma to zupełnie znaczenia, czy jest to prawdziwa broń, czy atrapa. W danej sytuacji, często dynamicznej i zaskakującej, nigdy nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić i ocenić. Dlatego WSPR w Bydgoszczy, jak w przypadku każdej innej agresji wobec personelu ambulansu ratunkowego złożyła wniosek z żądaniem ścigania sprawcy. Nigdy w naszym pogotowiu nie zostawiamy takich spraw bez echa.

W ostatnich 2 miesiącach na bazie porozumienia z KWP w Bydgoszczy przeprowadziliśmy 5 edycji 2-dniowych szkoleń z zakresu „Postępowania w sytuacjach niebezpiecznych w praktyce ZRM. Pacjent agresywny”. Przeszkoliliśmy ponad 100 medyków z naszego pogotowia – ratowników medycznych, pielęgniarki i pielęgniarzy oraz lekarzy. Program obejmował zajęcia z instruktorami Policji – negocjator, psycholog, instruktor samoobrony i strzelania, funkcjonariusz laboratorium kryminalistycznego. Nie można również zapomnieć o wykładach doświadczonych medyków z Kliniki Psychiatrii SU nr 1 w Bydgoszczy. Ostatnie takie szkolenie zakończyło się 16 maja br. Takie warsztaty okazują się niezbędne, a wiedza z nich wykorzystywana jest jak widać w codziennej pracy personelu pogotowia ratunkowego.

Agresja to niestety współczesny problem ochrony zdrowia, ale głównie ratownictwa medycznego. Każdy kto pracuje w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne, spotkał się nie raz z agresją słowną i fizyczną ze strony pacjenta, jego kolegów lub rodziny. Popychanie, uderzanie, opluwanie to braku szacunku dla ludzi niosących pomoc na „pierwszej linii”, dla ludzi ratujących ludzkie zdrowie i życie. To przejaw głupoty! Nigdy tego nie zrozumiemy. Coraz częściej atakujący posiadają przy sobie niebezpieczne narzędzia np. nóż, czy broń. Ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze, już nie tylko podnoszą wiedzę merytoryczną i praktyczną związaną z wykonywanym zawodem, ale coraz częściej uczą się samoobrony, lub zaopatrują prywatnie w środki przymusu bezpośredniego np. w gaz pieprzowy. Praca medyków w ratownictwie staje się z dnia na dzień coraz bardziej niebezpieczna i staje się zwodem podwyższonego ryzyka.

Przy okazji przypominamy, że Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym stanowi, że osoba podejmująca medyczne czynności ratunkowe korzysta z ochrony przewidzianej w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2017 r. poz. 2204, z późn. zm.) dla funkcjonariuszy publicznych: „Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3”.

Apelujemy w tym miejscu o szacunek i respekt dla wszystkich służb ratunkowych/ratowniczych – Pogotowia Ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej! To dzięki nim Drodzy Państwo żyjemy bezpiecznie w naszym mieście.

Materiał: Krzysztof Wiśniewski / Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 6 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (7)

  adi, w dniu 24-05-2023 09:27:47 napisał:

  to po co jechali do niego jak nie chce pomocy niech zdycha a teraz to do pscyhiatryka na badania powinnien trafic bo normalny nie jest tylko uposledzony matka pewnie dumna albo pewnie tak samo uposledzona bo te geny

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -8 (8)

  kulka, w dniu 24-05-2023 10:34:49 napisał:

  A ten pistolet to był na wodę?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -4 (8)

  Pimpek, w dniu 24-05-2023 11:58:12 napisał:

  Strach wyjść z domu a co dopiero iść do kościoła

  odpowiedz

  • 6 (8)

  damian, w dniu 24-05-2023 12:18:57 napisał:

  jak porzadny czlowiek potrzebuje pomocy to nigdy karetki nie ma a do jakis debili to jezdza

  odpowiedz

  • 1 (11)

  Kargul, w dniu 24-05-2023 12:31:01 napisał:

  Dlatego nie jestem za powszechnym dostępem do broni, choć sam pracuje z bronią, a dużo jej już jest w rękach,do celów kolekcjonerskich,sportowych,a i chcą wprowadzić by żołnierze terytorialnie mogli chodzić z bronią krótką....

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Audyt środowiskowy
3000PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Pierwszy ważny egzamin Terytorialsa. Współpraca przede wszystkim

Ponad 90 uczestników 16-dniowego szkolenia# podstawowego i 8-dniowego szkolenia wyrównawczego 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomyślnie ukończyło wieńczący je egzamin, tzw. pętlę taktyczną.

(czytaj więcej)
0

Akcja "Bezpieczny Autokar". Inspektorzy kontrolują pojazdy

Akcja „Bezpieczny Autokar" prowadzona jest od #2003 roku przez Inspekcję Transportu Drogowego. W ramach inicjatywy inspektorzy kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na wypoczynek.

(czytaj więcej)