Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

29 maja 2020

Resort Sprawiedliwości Pomaga. Szycie maseczek jako forma resocjalizacji

fot. kpt. Karolina Kozłowska

fot. kpt. Karolina Kozłowska

Na zapleczu walki z koronawirusem działa ogromny sztab ludzi dobrej woli, także poza #murami więzienia. Kilka tysięcy sztuk maseczek ochronnych – tyle uszyli osadzeni z Zakładu Karnego w Koronowie oraz jednostek podległych tj. Oddziału Zewnętrznego w Chojnicach oraz Oddziału tymczasowego zakwaterowania skazanych w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Suchej.

#ResortSprawiedliwościPomaga

Wszystko w ramach wspólnej akcji Służby Więziennej i Ministerstwa Sprawiedliwości „Resort Sprawiedliwości Pomaga”. Akcja nakierowana jest na niesienie pomocy potrzebującym placówkom medycznym i opiekuńczym.

W dniu 28 maja przedstawiciele koronowskiej załogi udali się do Lipna (woj. kujawskopomorskie), gdzie na ręce wójta gminy przekazali środki ochrony twarzy w ilości tysiąca sztuk. Jako jednostka samorządowa, wójt wskazał instytucje, do których trafią przekazane przez funkcjonariuszy maseczki. A będą to:

• Urząd Gminy Lipno,
• Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Radomicach,
• Zespół Szkół w Karnkowie,
• Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Różyckiego w Jastrzębiu,
• Szkoła Podstawowa im. F. Żwirki i S. Wigury w Maliszewie,
• Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Trzebiegoszczu,
• Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Wichowie,
• Punkt Przedszkolny w Jastrzębiu oraz
• Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury Gminy Lipno.

Pozostała część z wyprodukowanego asortymentu jest stale magazynowa w celu centralnego wykorzystania i jako wsparcie dla lokalnej społeczności.

3 jednostki – 3 programy resocjalizacji społecznej – jeden szczytny cel

Celem programów resocjalizacji społecznej: "Człowiek z maską", "W maseczce Ci do twarzy", "Załóż maskę", które w ramach działalności penitencjarnej zaproponowano skazanym, jest przede wszystkim uzyskanie przez nich wiedzy na temat zachowań prozdrowotnych związanych z koronawirusem wywołującym chorobę COVID-19, utrwalenie odpowiednich nawyków dotyczących higieny osobistej, kształtowanie postaw prospołecznych oraz przeciwdziałanie bezczynności.

Łącznie, w koronowskich jednostkach, 28 ochotniczek i ochotników w ramach wspomnianych programów uczy się także szyć zabezpieczenia twarzy.

„Przygotowanie jednej maseczki to kwestia wprawy, jednym osadzonym idzie szybciej, innym wolniej, wiele osób szycia uczyło się od podstaw” – mówi st. sierż. Sylwester Gracz, współautor programu w Zakładzie Karnym w Koronowie.

„Najbardziej wprawionym osadzonym, a do tej grupy zaliczają się przede wszystkim kobiety pozbawione wolności zabiera to kilka, czasem kilkanaście minut. Ale to nie czas się liczy, tylko zaangażowanie” – podkreśla sierż. Marcin Jakubczak, mł. wychowawca D/P, autor programu w Oddziale tymczasowego zakwaterowania skazanych OSSW w Suchej.

„Koronawirus wielu osadzonym uniemożliwił pracę poza terenem jednostki, zmniejszył liczbę codziennych obowiązków. Swoją bezczynność i obawy obecną sytuacją postanowili przekuć w coś dobrego – zgłosili się do udziału w programie resocjalizacji i zaczęli szyć maseczki dla wszystkich, którzy ich potrzebują” – dopowiada kpt. Anna Kruk, st. wychowawca D/P, współautorka programu w Oddziale Zewnętrznym w Chojnicach.

„Szycie maseczek to dla osób pozbawionych wolności swoista forma terapii. Osadzeni mają zajęcie, wiedzą, że pomagają innym, nie myślą o własnych problemach czy chorobach i mniej się boją – bo przecież troska o zdrowie bliskich osób nie jest im obca” - puentuje st. szer. Justyna Walenczykowska, mł. inspektor terapii zajęciowej D/T Zakładu Karnego w Koronowie, wspierająca umiejętnościami szyjących osadzonych.

Szycie maseczek to forma resocjalizacji

Szycie maseczek to forma działalności więźniów na rzecz społeczności lokalnych. Jej celem jest przede wszystkim wykształcenie w nich nawyków i postaw koniecznych do prawidłowego funkcjonowania w środowisku społecznym, kształtowanie umiejętności nawiązywania poprawnych relacji z otoczeniem czy wzrost predyspozycji psychospołecznych tj.: systematyczność, obowiązkowość, dyscyplina, sumienność czy koleżeństwo.

„W czasach, gdy wszyscy zmagamy się z dużymi trudnościami tym, czego potrzeba najbardziej jest pomoc. Pomoc drugiemu człowiekowi. Udział osób pozbawionych wolności w programach resocjalizacji, (w trakcie których wytworem finalnym jest maseczka chroniąca zdrowie innego człowieka) kształtuje w nich poczucie przydatności, pożyteczności, nabycia
umiejętności współpracy w zespole, sensowności podejmowanego wysiłku czy poczucia bycia docenianym przez innych. Każda aktywność własna osadzonych w trakcie odbywania kary znosi poczucie bezcelowości pobytu w zakładzie karnym oraz pozwala zachować sprawność zawodową, siły fizyczne a także umysłowe” - mówi kpt. Karolina Kozłowska rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Koronowie.

Materiał: kpt. Karolina Kozłowska – rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Koronowie

Oceń artykuł: 14 21

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (10)

    ale jaja, w dniu 29-05-2020 17:19:38 napisał:

    A co nas interesuje jakies Koronowo? Karolina nabija statystyk?i ;)

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Szwagier , w dniu 29-05-2020 19:59:12 napisał:

    SzWagier!!!

    odpowiedz

    • 1 (3)

    Dani KROSS, w dniu 31-05-2020 16:01:53 napisał:

    Dłuuugi artykuł, a tylko o maseczkach. Ta Pani ma lekkie pióro.

    odpowiedz

    • 1 (3)

    dani alves, w dniu 01-06-2020 23:00:17 napisał:

    koronowowirus stop! -tak wymysliłam ,ze taka nazwa by mogła by być tej akcji

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)