Dziś mamy 24 czerwca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

20 maja 2024

Rocznica bitwy pod Monte Cassino. Uroczyste obchody

fot. Urząd Miejski w Kcyni

fot. Urząd Miejski w Kcyni

W poniedziałek, 20 maja w Kcyni miały miejsce Wojewódzkie Obchody# 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Dlaczego w Kcyni? Wiemy o dwóch uczestnikach bitwy, którzy pochodzą z naszej gminy. To Wojciech Spławski pochodzący z Turzyna, uczestnik bitwy, 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, pochowany na cmentarzu Monte Cassino. Drugą osobą jest Albin Rudaś, pochowany na kcyńskim cmentarzu, uczestnik bitwy, który od 1947 r. mieszkał w Malicach. I właśnie od złożenia kwiatów na grobie śp. Albina Rudasia rozpoczęto dzisiejsze uroczystości.

Posterunek honorowy przy grobie pełnili żołnierze Batalionu Dowodzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, werble i trąbka do Wojskowa Orkiestra z Bydgoszczy. Kwiaty złożyli m.in. Posłowie na Sejm RP Norbert Pietrykowski i Piotr Król, Poseł do PE Kosma Zlotowski, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Starosta Nakielski Krzysztof Błoński, Burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak wraz z Przewodniczącym Rady Zbigniewem Witczakiem i Skarbnik Gminy Edytą Szczurek, Komendant Powiatowy Policji kom. Jan Poźniak, Stowarzyszenie "Solidarni wieś pamięta", przedstawiciel IPN Mirosław Sprenger, Stowarzyszenie Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę, rodzina, sąsiedzi i bliscy śp. Albina Rudasia.

Następnie dalsza część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej im. Jana Czochralskiego. Gości w imieniu gospodarzy, którymi byli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel i Burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak, powitała Dyrektor SP Aleksandra Doiczman. W dalszej części głos zabrał Wojewoda: Kłaniam się nisko rodzinom śp. Albina Rudasia i Wojciecha Spławskiego. Chciałbym zapoczątkować tradycję, by wojewódzkie obchody ważnych rocznic koncentrowały się nie tylko w stolicach województw. Bohaterowie pochodzą z całego regionu kujawsko-pomorskiego. Chcę pokazywać, że Biało-Czerwona jest ogromna i mieścimy się pod nią wszyscy, mając różną historię.

Następnie Burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak: Kcynia NIE ZAPOMINA! Kcynia PIELĘGNUJE PAMIĘĆ O PRZESZŁOŚCI! Kcynia SZANUJE! Pielęgnowanie społecznej i historycznej pamięci o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w naszej historii, to nasz obywatelski obowiązek. Nasze wspólne wysiłki podejmowane na rzecz kultywowania pamięci o przodkach i ważnych wydarzeniach widoczne są niemalże na każdym kroku. Ma to potwierdzenie m.in. w organizowanych obchodach świąt państwowych, okolicznościowych przemarszach, podejmowanych inicjatywach na rzecz kultywowania pamięci o Powstaniu Wielkopolskim, dbałości o miejsca pamięci narodowej czy świętowaniu ważnych dat w kalendarzu historii naszego kraju. Gmina Kcynia pamięta o ofiarach i uczestnikach powstania wielkopolskiego, I i II wojny światowej, pomordowanych w Katyniu i obozach koncentracyjnych oraz bohaterskich uczestnikach innych ważnych w dziejach naszego państwa wydarzeniach. Dzisiejszymi uroczystościami akcentujemy z kolei udział mieszkańców naszej gminy w bitwie o Monte Cassino.

Wypowiadali się także Poseł na Sejm RP Piotr Król, Poseł do PE Kosma Złotowski oraz członkowie rodziny. Okolicznościowy wykład pt. „Armia gen. Andersa – Udział II Korpusu Polskiego w Bitwie o Monte Cassino” wygłosił dr Sławomir Łaniecki mówiąc m.in. o gen. Władysławie Andersie i jego żołnierzach. Swoimi wspomnieniami o ojcu podzielił się także Władysław Rudaś. Kilka słów o swojej wystawie opowiedział także Piotr Fiałkowski, który wraz z p. Janem Kurantem, był pomysłodawcą dzisiejszych wydarzeń. Panowie przekazali także na ręce rodziny drugiego uczestnika bitwy pochodzącego z Kcyni, Wojciecha Spławskiego, znalezione w archiwum materiały.

Podczas uroczystości wręczono także nagrody w Gminnym Konkursie Plastycznym „Czerwone maki spod Monte Cassino”. Fundatorem nagród był Wojewoda Kujawsko-Pomorski. Uroczystości wzbogaciła wystawa kolekcji orłów i flag, będących własnością Piotra Fiałkowskiego oraz utwory muzyczne zaśpiewane przez społeczność szkolną pod kierunkiem Dobromiły Siewkowskiej. Wszystkiego dopełniła przepiękna choreografia i wystrój stworzony przez nauczycieli specjalnie na tę okoliczność. W uroczystościach wzięli także udział członkowie Towarzystwa Historycznego w Kcyni, którego przedstawiciele uczestniczyli także w głównych uroczystościach we Włoszech.

Materiał: Anna Duda-Nowicka / Urząd Miejski w Kcyni

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 15

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Pierwszy ważny egzamin Terytorialsa. Współpraca przede wszystkim

Ponad 90 uczestników 16-dniowego szkolenia# podstawowego i 8-dniowego szkolenia wyrównawczego 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomyślnie ukończyło wieńczący je egzamin, tzw. pętlę taktyczną.

(czytaj więcej)
0

Akcja "Bezpieczny Autokar". Inspektorzy kontrolują pojazdy

Akcja „Bezpieczny Autokar" prowadzona jest od #2003 roku przez Inspekcję Transportu Drogowego. W ramach inicjatywy inspektorzy kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na wypoczynek.

(czytaj więcej)