Dziś mamy 20 kwietnia 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

03 czerwca 2023

Rocznica śmierci Antoniego Nadskakuły. Złożono wiązanki kwiatów

fot. Szymon Niemczewski

fot. Szymon Niemczewski

W 104. rocznicę śmierci Antoniego Nadskakuły, przedstawiciele# samorządu gminnego, powiatowego i Muzeum Ziemi Krajeńskiej, złożyli wiązanki kwiatów przy kamieniu pamiątkowym w Parku 700-lecia w Nakle nad Notecią, by uczcić pamięć o zamordowanym Polaku.

Tragedia związana z Nadskakułą wydarzyła się dokładnie 2 czerwca 1919 r. Prowadzone w Wersalu rokowania pokojowe miały nakreślić przyszły kształt polskich granic. Niemcy robili wszystko, by udowodnić, że tereny Pomorza (w tym Krajny), Wielkopolski czy Śląska były zawsze niemieckie i takimi powinny zostać, zaś Polacy stanowią tu mniejszość. Grupa zachodnich dziennikarzy objeżdżająca te tereny zawitała 2 czerwca do Nakła nad Notecią. Niemcy ściśle obsadzili dworzec, na którym znajdować się mieli wyłącznie przedstawiciele ich nacji. Mimo to kilku Polakom udało się przedostać, w tym Antoniemu Nadskakule, który w pewnym momencie zawołał: "Niech żyje koalicja, niech żyje Polska". Dalej relacje nie do końca dają jednoznaczny obraz tego, co się wydarzyło. W jednej z nich podano, że "Wściekli Prusacy rzucili się w pogoń za śmiałym Polakiem…". Inna mówi, że "Żołnierze aresztowali 30-letniego stolarza, który widocznie wpadł im w oko i umieścili go w więzieniu sądowym". Z innego opisu wynika, że skatowano go zaraz po schwytaniu i dopiero wówczas wrzucono do celi. Finał tej tragedii znalazł miejsce na terenie obecnego parku 700-lecia, dokąd Nadskakuła został ok. godz. 20:00 wywleczony z więzienia i tam zakatowany na śmierć kolbami karabinów i bagnetami, a jego trupa zostawiono na widok publiczny do dnia następnego. Pogrzeb odbył się 11 czerwca 1919 r.

Materiał: Tomasz Pasieka / Muzeum Ziemi Krajeńskiej

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.

(czytaj więcej)
0

Mozaika wielkanocnych tradycji. Rozmowa z Hanną Łopatyńską

Rozmowa z Hanną Łopatyńską, kierownikiem Działu Folkloru i Kultury Społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu

(czytaj więcej)
0

Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.

(czytaj więcej)
0

Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.

(czytaj więcej)