Służba Więzienna na "Dniach Psychologa" w Bydgoszczy. Spotkanie na UKW

fot. dr Ewa Wojtynkiewicz, UKW
Dni Psychologa to już tradycja Wydziału Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego – tym razem# funkcjonariuszka Służby Więziennej – ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber wzięła w nich aktywny udział. Celem było zaprezentowanie zadań jakie stoją przed więziennym psychologiem oraz przedstawienie ścieżki rekrutacyjnej na to stanowisko.
Psycholog …
W jednostkach penitencjarnych pracuje prawie 700 psychologów. Stanowią oni integralną część zespołu penitencjarnego. Główne obszary działalności więziennego psychologa skupiają się wokół - diagnozy, interwencji kryzysowej, psychoedukacji i terapii. Rola psychologa zaczyna się już w pierwszych dnia osadzonego w jednostce penitencjarnej – są one bowiem kluczowe dla dalszego pobytu skazanego w warunkach izolacji więziennej. Jednym z pierwszych zadań psychologa jest określenie – na podstawie przeprowadzonego wywiadu, obserwacji oraz dokumentacji – jak osadzony będzie funkcjonować podczas odbywania kary oraz z jakimi indywidualnymi problemami może się spotkać. Początki izolacji bywają trudnym momentem dla więźniów, dlatego psycholog powinien okazywać wsparcie, które pozwolić może osadzonemu na oswojenie się z nową sytuacją. Czym jeszcze zajmuje się psycholog więzienny? Na to pytanie odpowiedź mogli usłyszeć uczestnicy panelu młodego psychologa, który cieszył się dużym zainteresowaniem.
… za murami więzienia
Osoby, które myślą o tej ścieżce zawodowej, powinny przede wszystkim mieć ukończone studia magisterskie z psychologii – jest to główny warunek, powinny być przygotowane na dynamiczną i często stresującą pracę, jednak pomimo jej specyficzności i trudności może być ciekawa. Na sam koniec warto podkreślić, że skuteczna pomoc osobie odbywającej karę pozbawienia wolności zależy od zaangażowania obu stron – jeśli jest ono wystarczające, istnieje duża szansa na zapewnienie wsparcia i pomocy osadzonemu.
Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Ważny krok w rozwoju powiatu. Podpisano następne umowy
- Obradował sejmik. Radni przyjęli stanowisko i szereg sprawozdań
- Inwestycja w rozwój sportowy młodzieży. Nowy obiekt w Lubaszczu
- Co z lasem na Leśnej? Wycinki nie ma i nie będzie
- Wspominamy rozpoczęcie strajku chłopskiego. Dziś rocznica wydarzenia
Millo. Pierwszy singiel solowego projektu Kamila Patera

Dzielimy się pierwszym singlem solowego projektu #MILLO Kamila Patera - muzyka, producenta, kompozytora, współzałożyciela Sadki Rec, który od lat współtworzy nasze muzyczne światy.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Stypendia dla uczniów. Można otrzymać nawet 5 tys. zł

Nawet 5 tysięcy złotych otrzymają najbardziej # pracowici i utalentowani uczniowie kujawsko-pomorskich szkół w ramach marszałkowskiego programu stypendialnego Prymus Pomorza i Kujaw Plus. Nabór wniosków trwa do 28 marca.
(czytaj więcej)100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami
(czytaj więcej)