Dziś mamy 24 stycznia 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

24 września 2021

Służy w lekkiej piechocie, a jego żywiołem jest woda

fot. pow.

fot. pow.

Na co dzień jest dowódcą plutonu ogniowego w 82# batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu. Poza tym ppor. Jarosław Wengierski od dziecka trenuje sporty wodne, w których odnosi liczne sukcesy. Ostatnie lata to starty w zawodach smoczych łodzi, które stają się coraz bardziej popularne w kraju i na świecie.

Kiedy rozpocząłeś przygodę ze sportami wodnymi?
Moja przygoda zaczęła się już w 5 klasie szkoły podstawowej. Pewien trener przyszedł na lekcje wychowania fizycznego i zaprosił na trening do klubu Astoria Bydgoszcz. Bardzo mi się spodobało, chociaż na początku nie było. Trudność sprawiało m.in. utrzymanie równowagi na wywrotnej łodzi. W ten sposób zacząłem swoją przygodę z kajakarstwem klasycznym, a dokładnie pływałem na kanadyjce (taka łódź do pływania na kolanie ).

Jakie osiągnięcia masz do tej pory?
Jeżeli chodzi o samo kajakarstwo klasyczne, to z najważniejszych osiągnięć byłem 4 krotnym mistrzem Polski, 3 krotnym wicemistrzem i raz udało się zdobyć brązowy medal w okresie juniorskim w kategoriach C1, C2 i C4. Dało mi to łącznie 8 medali mistrzostw Polski. Jeżeli chodzi o zawody międzynarodowe, to w kategorii C2 zdobyłem brązowy medal na międzynarodowych zawodach w Bochum w Niemczech. Za czasów juniorskich byłem również objęty szkoleniem kadry narodowej.

W przypadku smoczych łodzi największe do tej pory sukcesy to 6 krotne mistrzostwo Polski i zwycięstwo na międzynarodowych zawodach w Czechach, które wywalczyliśmy 19 września.

Jak to się stało, że z kajaka trafiłeś do smoczej łodzi?
Po zakończeniu kariery w kajakarstwie zapisałem się na studiach do sekcji trójboju siłowego, w którym to również udało mi się zdobyć złoty medal mistrzostw Polski w kategorii uczelni niepublicznych. Nie do końca czułem się spełniony sportowo, bo nadal brakowało adrenaliny startowej, którą czułem za każdym razem w kajakarstwie. Przede wszystkim tęskniłem jednak za kontaktem z wodą, która pokochałem już w dzieciństwie. Wśród moich znajomych było wielu byłych kajakarzy. Pojawił się wspólny pomysł rozpoczęcia treningów smoczych łodzi. W 2017 zaczęła się przygoda ze „smokami” jako podsekcja w bydgoskiej Zawiszy. Aktualnie startuje w barwach AZS WSG Bydgoszcz, który daje duże możliwości rozwijania się i przede wszystkim realizacji treningów zarówno na Brdzie, jak i na siłowni.

Skąd się wzięła nazwa smocze łodzie?
Każda łódź na dziobie ma głowę, a na tyle ogon smoka. Jeżeli chodzi o genezę, to sport ten pochodzi z południowej Azji, a dokładnie z Chin. Początki smoczych łodzi sięgają kilku tysięcy lat wstecz. Co roku w Chinach na brzegach rzeki Jangcy, u progu pory gorącej, kiedy to ludność trapiły susze i epidemie, odbywały się obrzędy przebudzenia śpiącego dotąd boga – smoka. W ten sposób powstał ten piękny sport – wyścigi smoczych łodzi. Ich początek w Polsce to rok 1997.

Zawodowa służba wojskowa i sport wyczynowy. Jak udaje Ci się to pogodzić?
Treningi odbywają się w godzinach wieczornych, więc bez problemu udaje mi się kilka razy w tygodniu zrobić trening na rzece Brda lub na bydgoskim Brdyujściu. W dodatku każdy poranny rozruch fizyczny na batalionie wykorzystuję w 100 %. Naprzemiennie staram się wykonywać treningi biegowe i siłowe, co umożliwia mi ciągły rozwój i budowanie formy sportowej.

Jakie są cechy wspólne służby wojskowej i uprawiania sportu?
Uważam, że każdy żołnierz powinien wykazywać się wysoką sprawnością fizyczną. W szczególności każdy dowódca, który jest przykładem dla swoich żołnierzy. Służbę wojskową i uprawianie sportu łączy wiele rzeczy. Sport kształtuje nie tylko sylwetkę, ale i również siłę charakteru. Służba wojskowa nie jest łatwa, ale uprawianie sportu wyrabia w nas takie cechy charakteru jak pewność siebie, czy zdolność do ustalania i realizowania zakładanych celów. Sport nauczył mnie, że bez ciężkiej pracy nie można osiągnąć pożądanych efektów .

Jakie plany na przyszłość związane ze służbą i cele sportowe?
Hmm ciężko mówić o przyszłości, przede mną jeszcze wiele lat służby. Moim marzeniem jest na pewno zostanie oficerem starszym i wyjazd na misję tak, żeby być spełnionym jako dowódca. Jeżeli chodzi o cele sportowe, to na nieszczęście w tym roku zostały odwołane mistrzostwa świata, które były planowane nad poznańską Maltą. Mam nadzieję, że jeżeli tylko zdrowie pozwoli, uda się w przyszłości zakwalifikować na kolejne Mistrzostwa Świata i walczyć o jak najwyższe lokaty.

Co jest kluczem do sukcesu?
Kluczem do sukcesu jest mieć wyznaczony cel i uparcie do niego dążyć, przy tym bardzo ciężko pracując. Nie można zważać na przeszkody i ciężkie momenty, tylko ciągle realizować zakładany plan i iść do przodu.

Czego możemy Ci życzyć?
Możecie mi życzyć dużo zdrowia, bo uważam, że zdrowie jest najważniejsze. Zresztą w zdrowym ciele zdrowy duch

Oceń artykuł: 10 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (4)

  covid, w dniu 24-09-2021 12:30:35 napisał:

  A ja na co dzień podaję cegłę i młotek na budowie. Moim żywiołem jest powietrze.

  odpowiedz

  • -1 (3)

  Marlena , w dniu 24-09-2021 13:01:59 napisał:

  Jesteś wielki Jaruś, gratuluję

  odpowiedz

  • 1 (1)

  ciotka BH, w dniu 24-09-2021 21:57:19 napisał:

  Sukcesow i wytrwalosci

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Maciej , w dniu 25-09-2021 13:18:46 napisał:

  Dużo zdrowia Oko :)

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Pan kat, w dniu 25-09-2021 18:19:48 napisał:

  Typ co poszedł z hotelu do wotu. Niebywałe

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Budowa hal
Kawa Costa 200g (różne rodzaje)
6,99PLN
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
Szkolenie okresowe dla pracowników robotniczych
59PLN
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)
0

60% Polaków deklaruje chęć zamieszkania w domu z ogródkiem

Mieszkanie w hierarchii potrzeb człowieka zajmuje# czołową pozycję. Choć nie każdy ma tę świadomość, wpływa bezpośrednio na jakość życia. Tymczasem z danych Eurostatu za 2019 rok wynika, że w Polsce na jedną osobę statystycznie przypada 1,1 pokój. Ten wynik plasuje nas na ostatnim miejscu, ex aequo z Rumunią i Chorwacją. O czym w praktyce świadczą te liczby? Prawie 38% Polaków żyje w przepełnionych mieszkaniach. Sytuacja mieszkaniowa polskiego społeczeństwa jest problemem, z którym od lat borykają się kolejne rządy. Mimo że mieszkań przybywa, nadal popyt przewyższa podaż.

(czytaj więcej)