Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

24 września 2021

Służy w lekkiej piechocie, a jego żywiołem jest woda

fot. pow.

fot. pow.

Na co dzień jest dowódcą plutonu ogniowego w 82# batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu. Poza tym ppor. Jarosław Wengierski od dziecka trenuje sporty wodne, w których odnosi liczne sukcesy. Ostatnie lata to starty w zawodach smoczych łodzi, które stają się coraz bardziej popularne w kraju i na świecie.

Kiedy rozpocząłeś przygodę ze sportami wodnymi?
Moja przygoda zaczęła się już w 5 klasie szkoły podstawowej. Pewien trener przyszedł na lekcje wychowania fizycznego i zaprosił na trening do klubu Astoria Bydgoszcz. Bardzo mi się spodobało, chociaż na początku nie było. Trudność sprawiało m.in. utrzymanie równowagi na wywrotnej łodzi. W ten sposób zacząłem swoją przygodę z kajakarstwem klasycznym, a dokładnie pływałem na kanadyjce (taka łódź do pływania na kolanie ).

Jakie osiągnięcia masz do tej pory?
Jeżeli chodzi o samo kajakarstwo klasyczne, to z najważniejszych osiągnięć byłem 4 krotnym mistrzem Polski, 3 krotnym wicemistrzem i raz udało się zdobyć brązowy medal w okresie juniorskim w kategoriach C1, C2 i C4. Dało mi to łącznie 8 medali mistrzostw Polski. Jeżeli chodzi o zawody międzynarodowe, to w kategorii C2 zdobyłem brązowy medal na międzynarodowych zawodach w Bochum w Niemczech. Za czasów juniorskich byłem również objęty szkoleniem kadry narodowej.

W przypadku smoczych łodzi największe do tej pory sukcesy to 6 krotne mistrzostwo Polski i zwycięstwo na międzynarodowych zawodach w Czechach, które wywalczyliśmy 19 września.

Jak to się stało, że z kajaka trafiłeś do smoczej łodzi?
Po zakończeniu kariery w kajakarstwie zapisałem się na studiach do sekcji trójboju siłowego, w którym to również udało mi się zdobyć złoty medal mistrzostw Polski w kategorii uczelni niepublicznych. Nie do końca czułem się spełniony sportowo, bo nadal brakowało adrenaliny startowej, którą czułem za każdym razem w kajakarstwie. Przede wszystkim tęskniłem jednak za kontaktem z wodą, która pokochałem już w dzieciństwie. Wśród moich znajomych było wielu byłych kajakarzy. Pojawił się wspólny pomysł rozpoczęcia treningów smoczych łodzi. W 2017 zaczęła się przygoda ze „smokami” jako podsekcja w bydgoskiej Zawiszy. Aktualnie startuje w barwach AZS WSG Bydgoszcz, który daje duże możliwości rozwijania się i przede wszystkim realizacji treningów zarówno na Brdzie, jak i na siłowni.

Skąd się wzięła nazwa smocze łodzie?
Każda łódź na dziobie ma głowę, a na tyle ogon smoka. Jeżeli chodzi o genezę, to sport ten pochodzi z południowej Azji, a dokładnie z Chin. Początki smoczych łodzi sięgają kilku tysięcy lat wstecz. Co roku w Chinach na brzegach rzeki Jangcy, u progu pory gorącej, kiedy to ludność trapiły susze i epidemie, odbywały się obrzędy przebudzenia śpiącego dotąd boga – smoka. W ten sposób powstał ten piękny sport – wyścigi smoczych łodzi. Ich początek w Polsce to rok 1997.

Zawodowa służba wojskowa i sport wyczynowy. Jak udaje Ci się to pogodzić?
Treningi odbywają się w godzinach wieczornych, więc bez problemu udaje mi się kilka razy w tygodniu zrobić trening na rzece Brda lub na bydgoskim Brdyujściu. W dodatku każdy poranny rozruch fizyczny na batalionie wykorzystuję w 100 %. Naprzemiennie staram się wykonywać treningi biegowe i siłowe, co umożliwia mi ciągły rozwój i budowanie formy sportowej.

Jakie są cechy wspólne służby wojskowej i uprawiania sportu?
Uważam, że każdy żołnierz powinien wykazywać się wysoką sprawnością fizyczną. W szczególności każdy dowódca, który jest przykładem dla swoich żołnierzy. Służbę wojskową i uprawianie sportu łączy wiele rzeczy. Sport kształtuje nie tylko sylwetkę, ale i również siłę charakteru. Służba wojskowa nie jest łatwa, ale uprawianie sportu wyrabia w nas takie cechy charakteru jak pewność siebie, czy zdolność do ustalania i realizowania zakładanych celów. Sport nauczył mnie, że bez ciężkiej pracy nie można osiągnąć pożądanych efektów .

Jakie plany na przyszłość związane ze służbą i cele sportowe?
Hmm ciężko mówić o przyszłości, przede mną jeszcze wiele lat służby. Moim marzeniem jest na pewno zostanie oficerem starszym i wyjazd na misję tak, żeby być spełnionym jako dowódca. Jeżeli chodzi o cele sportowe, to na nieszczęście w tym roku zostały odwołane mistrzostwa świata, które były planowane nad poznańską Maltą. Mam nadzieję, że jeżeli tylko zdrowie pozwoli, uda się w przyszłości zakwalifikować na kolejne Mistrzostwa Świata i walczyć o jak najwyższe lokaty.

Co jest kluczem do sukcesu?
Kluczem do sukcesu jest mieć wyznaczony cel i uparcie do niego dążyć, przy tym bardzo ciężko pracując. Nie można zważać na przeszkody i ciężkie momenty, tylko ciągle realizować zakładany plan i iść do przodu.

Czego możemy Ci życzyć?
Możecie mi życzyć dużo zdrowia, bo uważam, że zdrowie jest najważniejsze. Zresztą w zdrowym ciele zdrowy duch

Oceń artykuł: 15 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (4)

    covid, w dniu 24-09-2021 12:30:35 napisał:

    A ja na co dzień podaję cegłę i młotek na budowie. Moim żywiołem jest powietrze.

    odpowiedz

    • -1 (3)

    Marlena , w dniu 24-09-2021 13:01:59 napisał:

    Jesteś wielki Jaruś, gratuluję

    odpowiedz

    • 1 (1)

    ciotka BH, w dniu 24-09-2021 21:57:19 napisał:

    Sukcesow i wytrwalosci

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Maciej , w dniu 25-09-2021 13:18:46 napisał:

    Dużo zdrowia Oko :)

    odpowiedz

    • -1 (1)

    Pan kat, w dniu 25-09-2021 18:19:48 napisał:

    Typ co poszedł z hotelu do wotu. Niebywałe

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)