Dziś mamy 28 marca 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

09 lutego 2023

Sobotnie szkolenia. Rekordowa liczba przyjęć do Wojska Polskiego

fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

W czwartek 9 lutego br., podczas posiedzenia Sejmu RP i pytań w sprawach bieżących szef MON przedstawił aktualną sytuację# w Siłach Zbrojnych RP, w tym kwestie związane z liczebnością polskiej armii.

- Stworzyliśmy bardzo dobre warunki zawodowej służby wojskowej. Otóż wynagrodzenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i potem zawodowej służby wojskowej w najniższym stopniu, a więc wynagrodzenie przysługujące temu, kto rozpoczyna swoją służbę w Wojsku Polskim wynosi 4560 zł. Jeśli jest to człowiek młody i nie ukończył 26 roku życia otrzymuje wynagrodzenie w całości, dlatego, że to rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydował o tym, żeby młodych ludzi zwolnić z podatku dochodowego. A jeszcze jeżeli ten ktoś jest ambitny i pracowity może naprawdę bardzo dużo zyskać - może ukończyć kursy np. prawa jazdy, ale także kurs obsługi urządzeń czy specjalistycznych maszyn. Bardzo szeroka gama tych kursów została przygotowana dla ludzi, którzy decydują się na wstąpienie do Wojska Polskiego. Ja bardzo jeszcze raz dziękuję również tym wszystkim, którzy pracują na rzecz właśnie budowania kampanii i rekrutują ochotników do Wojska Polskiego - mówił wicepremier Mariusz Błaszczak.

- W ubiegłym roku na podstawie ustawy o obronie Ojczyzny przygotowaliśmy 15 tysięcy miejsc w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W tym roku już przygotowaliśmy 25 tysięcy miejsc. W związku z tym cel, jaki sobie postawiliśmy, aby Wojsko Polskie liczyło przynajmniej 300 tysięcy żołnierzy, w tym 250 tysięcy żołnierzy zawodowych i 50 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest jak najbardziej realny. Zwiększamy liczebnie Wojsko Polskie, robimy to konsekwentnie, posłużę się takimi danymi, że w 2015 roku Wojsko Polskie liczyło 95 tysięcy żołnierzy. Dziś pod bronią, na dzień 31 grudnia ubiegłego roku, jest 164 tysiące żołnierzy. Zarówno żołnierzy zawodowych, jak i żołnierzy terytorialnej służby wojskowej, jak i żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Zachęcam wszystkich tych, którzy jeszcze nie zdecydowali co będą zawodowo w życiu robić, żeby wstępowali do Wojska Polskiego. Stworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej dało też możliwość, żeby łączyć aktywność zawodową ze służbą wojskową, a więc jest ta nowa formuła służby. Mamy także aktywną rezerwę, a więc mamy bardzo szeroką gamę możliwości służby wojskowej - podkreślił wiceprezes Rady Ministrów.

- Również przygotowaliśmy kursy dla wszystkich tych, którzy są chętni, żeby zapoznać się z obsługą broni czy przypomnieć sobie metody pierwszej pomocy lekarskiej. To są zajęcia krótkie, 8 godzinne, weekendowe w ramach akcji trenuj z wojskiem. Ta akcja jest skierowana do wszystkich tych, którzy chcą przypomnieć sobie umiejętności, albo będą zastanawiają się nad tym, żeby przystąpić do służby wojskowej – mówił szef MON podsumowując ofertę wojska skierowaną do środowiska cywilnego.

Projekt „Trenuj z wojskiem” to pomysł Ministerstwa Obrony Narodowej na popularyzację zagadnień związanych z bezpieczeństwem i poszerzenie wiedzy o tym, jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Inicjatywa resortu obrony jest też odpowiedzią na liczne pytania Polaków o możliwość zdobycia podstawowych umiejętności dotyczących obrony. Obecnie realizowana jest druga edycja projektu ph. „Trenuj z wojskiem w ferie. Od połowy stycznia, do końca lutego w 31 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju i w każdym województwie można wziąć udział w popularnych - sobotnich szkoleniach wojskowych dla każdego

Materiał: Ministerstwo Obrony Narodowej

Oceń artykuł: 2 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    przyjaciel psów, w dniu 10-02-2023 09:59:17 napisał:

    do Wojska ?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)