Dziś mamy 1 czerwca 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

02 marca 2023

Specjalistyczne farby do druku – rodzaje

fot. powierzone

fot. powierzone

Każdego dnia zadrukowywanych jest miliony materiałów i# powierzchni. Prawie każdy w domu posiada małą drukarkę, z kolei profesjonalne usługi drukarskie dostępne są w większości miast. Mimo cyfryzacji, wydruki wciąż cieszą się ogromną popularnością, stąd duże zapotrzebowanie na materiały i produkty umożliwiające wysokogatunkowy druk. Daje on gwarancję żywych kolorów oraz świetnej jakości. Do masowego druku stosowane są obecnie przede wszystkim farby offsetowe.  

Farby offsetowe – skład

Farba offsetowa to rodzaj farby drukowej używanej w maszynach poligraficznych, pracujących w technice offsetowej, będącej przemysłową odmianą druku płaskiego. Farby offsetowe charakteryzują się wysokim rozdrobnieniem pigmentu, który nadaje im szczególnie pożądaną intensywność.
W skład farby offsetowej wchodzą:

  • substancje barwiące, czyli pigmenty,
  • spoiwa, czyli żywice, oleje roślinne lub mineralne czy żywice alkidowe,
  • dodatki, czyli różne substancje pomocnicze takie jak suszki, włoski, wypełniacze,

Podział farb offsetowych

W druku offsetowym wykorzystuje się specjalistyczne farby, których zasadniczym nośnikiem są pigmenty i laki, a spoiwem żywice i oleje. Farby offsetowe dzielą na dwa główne typy – konwencjonalne oraz utrwalane promieniowaniem UV.
Farby offsetowe konwencjonalne to farby tworzone na bazie olejów roślinnych lub mineralnych. Drukowanie farbami na bazie olejów roślinnych jest metodą nowocześniejszą, gdzie zastosowanie mają wyłącznie spoiwa i rozcieńczalniki pochodzenia roślinnego. W drugim przypadku określone składniki farby offsetowej są wytwarzane z ropy naftowej, często z domieszką składników naturalnych. Pozostałe farby offsetowe to farby niekonwencjonalne i do nich należą farby UV, farby hybrydowe oraz farby na offset bezwodny.

Rodzaje farb offsetowych ze względu na sposób utrwalenia

Farby offsetowe można podzielić według kryterium sposobu utrwalenia. Farby utwardzane w sposób konwencjonalny stanowią większość oferowanych produktów. Alternatywą dla tego rodzaju utrwalania jest proces utwardzania za pomocą promieniowania UV. Ze względu na charakterystykę druku offsetowego, farby te cechują się dużą intensywnością barw i odpornością na światło.
Farby offsetowe pod względem sposobu utrwalania dzieli się na:

  • farby arkuszowe – można je wykorzystać na takich powierzchniach jak blacha, folie z tworzyw sztucznych, papiery metalizowane,
  • farby gazetowe offsetowe,
  • farby zwojowe offsetowe,
  • farby utrwalane promieniowaniem UV do drukowania na maszynach arkuszowych i zwojowych.

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany 

 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)