Dziś mamy 18 sierpnia 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

29 czerwca 2022

Śpiesz się, bo zapłacisz karę. Ostatnie dni na złożenie deklaracji!

fot. archiwum

fot. archiwum

Mieszkańcy domów, zarządcy budynków, a także właściciele lokali handlowych, mają czas do końca # czerwca na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Tym, którzy tego nie zrobią, grożą wysokie kary – nawet do 5 tysięcy złotych. W jaki sposób spełnić swój obowiązek? Deklarację można wypełnić droga elektroniczną. Dokumenty można również składać w urzędzie gminy lub wysłać tradycyjną pocztą.

Obowiązek złożenia deklaracji CEEB spoczywa na zarządcach budynków, w tym na osobach, które posiadają np. dom jednorodzinny, są właścicielami lub zarządcami lokali usługowych czy handlowych. Obecnie złożono blisko 5,4 miliona deklaracji – podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Spiesz się, bo zapłacisz karę
W jakim celu zbierane są, a następnie analizowane deklaracje CEEB? W ten sposób pozyskiwane są informacje na temat używanych źródeł ogrzewania oraz stosowanego opału. Wszystko po to, by podjąć działania mające na celu poprawę jakości powietrza.
Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że w Polsce wciąż najpopularniejsze są kotły na paliwo stałe. Jest ich w naszym kraju ok. 2,5 mln. Kolejne 1,6 mln to kotły lub bojlery gazowe, których Unia Europejska chce w niedalekiej perspektywie zakazać. Coraz większą uwagą cieszą rozwiązania bazujące na OZE. – Obserwujemy zwiększone zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, a w szczególności pompami ciepła. W naszej ocenie jest to przede wszystkim pokłosie wysokich cen węgla i gazu oraz obaw o ich dostępność w sezonie grzewczym. – mówi Paweł Poruszek z Euros Energy.
Osoby, które nie złożą w terminie deklaracji zapłacą kary – nawet do 5 tysięcy złotych. To nie jedyny motywator. Zapominalscy nie będą mogli skorzystać z tańszego opału – rząd planuje bowiem ustalić cenę tony węgla na poziomie 1 tysiąca złotych.

Jak wypełnić wniosek?
Deklaracje można złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem strony https://ceeb.gov.pl/ lub papierowej w urzędzie miasta albo gminy.
Deklarację powinien wypełnić każdy właściciel bądź zarządca.
Nie tylko dla nieruchomości zamieszkałych – także dla niezamieszkałych.
W deklaracji należy wpisać wszystkie źródła ciepła zasilające dom.
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zachęca Polaków do składania wniosków. Stworzył ranking gmin, w których poziom wypełnienia dokumentów jest najwyższy. Na zwycięzców czekają wyróżnienia za troskę o życie i zdrowie mieszkańców.
Program realizowany jest przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

materiał: Karolina Cempel Zespół Prasowy Commplace

Oceń artykuł: 0 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 11 (11)

  zlodzieje, w dniu 29-06-2022 10:32:01 napisał:

  i po co to, kazdy ma zludzenia po spisie powszechnym teraz beda wiedzieli na czym moga najwiecej zarabiac. Zero wolnosci

  odpowiedz

  • 11 (11)

  Janusz, w dniu 29-06-2022 10:46:12 napisał:

  Jak ma błyskać lub wiać to potrafią alert sms'em wysłać. A jak nakładają taki obowiązek, który grozi karą finansową to nie potrafią zadbać o poinformowanie ludzi. Chyba o kasę w tym chodzi.

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Big, w dniu 29-06-2022 17:17:03 napisał:

  O spisie powszechnym też krzyczeli że będą kary. Niech wypowie się ktoś kto się nie spisał i dostał karę. Ja przynajmniej takich nie znam.

  odpowiedz

  • 2 (4)

  Small, w dniu 29-06-2022 18:28:14 napisał:

  Nie spisałem się i Gówno zrobili. Śmieszne te przepisy

  odpowiedz

  • 3 (5)

  goście, w dniu 29-06-2022 21:34:42 napisał:

  Może by tak piszący ten straszliwy artykuł zapoznał się najpierw z dotyczącymi tematu aktami prawnymi, zamiast siać panikę i straszyć ludzi. Te akty prawne to kolejny bubel i niedoróba umysłowa autorów. Proszę piszących o wszelkie rzetelne informacje, zamiast wybiórczych punktów. "Osoby, które nie złożą w terminie deklaracji zapłacą kary – nawet do 5 tysięcy złotych. To nie jedyny motywator. Zapominalscy nie będą mogli skorzystać z tańszego opału – rząd planuje bowiem ustalić cenę tony węgla na poziomie 1 tysiąca złotych." - brzmi znajomo? Mentalność komunisty święci triumfy. To właściwie o co chodzi, bo chyba o ekologię najmniej?!

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Migotka, w dniu 29-06-2022 21:44:18 napisał:

  Spiesz się, a nie "śpiesz" jak w temacie. Oczy bolą patrząc na nagłówek, ale brawa, że w artykule już napisano "spiesz". Zatem "spieszmy się powoli" i piszmy poprawnie ;-)

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Tyle o ile, w dniu 30-06-2022 06:01:24 napisał:

  Już to widzę jak menele z patologi pójdą złożyć deklaracje o tym czym palą.a oni najwięcej trują środowisko, bo pala czym popadnie , plastiki, ubrania, opony , dentki , buty i tak całymi latami.Za wywóz śmieci nie płacą i gówna im robią, a ty zwykły obywatel zaraz masz konsekwencje bo Ci z pensji zabiorą a te patole żyją z pomocy społecznej , chleją jak tylko wpadnie kasa, i tak co dzień aż się skończy, a gdy dostają upomnienia że rachunki za smieci czy inne nie zapłacone to mowia " z dupy" weznę jestem bezrobotny i nic mi nie zrobicie.Tak się ślizgaja całe życie, skoro my mamy mieć konsekwencje to za nich tez się proszę wziąść.A wogóle zimą sprawdzać każdy dom czym jest palone

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Szkolenie okresowe dla pracowników robotniczych
59PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
0

Odśwież pokój na nowy rok szkolny! Szybka metamorfoza

Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców.# Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.

(czytaj więcej)
0

Sprzedaż pożyczek. W porównaniu do roku ubiegłego wzrost o 19%

W lipcu 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 307,5 tys. nowych# pożyczek o wartości 793 mln zł. W porównaniu do lipca 2021 r. liczba udzielonych pożyczek wzrosła o 19,1%, a wartość o 18,0%.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)
0

Prawie 48,5 mln zł. Tyle mieszkańcy regionu przekazali dla organizacji

W 2022 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego #po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele przekazując w swoich rozliczeniach PIT prawie 48,5 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota wyższa o ponad 6 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kwoty te rosną z roku na rok.

(czytaj więcej)