Dziś mamy 4 czerwca 2023, niedziela, imieniny obchodzą:

24 marca 2023

Spotkanie poświęcone książce "Wrony". Lektura realna i wstrząsająca

fot. powierzone

fot. powierzone

Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Nakle nad Notecią poświęcone było książce# „Wrony” autorstwa czeskiej pisarki i scenarzystki Petry Dvorakovej.

Ta niewielka objętościowo książka, przygniata swoim ciężarem. Temat jaki porusza dotyczy, najkrócej rzecz ujmując, przemocy domowej, zarówno tej fizycznej jak i psychicznej. Opowiada o życiu z pozoru normalnej, czteroosobowej rodziny, które poznajemy z perspektywy matki oraz młodszej z córek, Basi. Autorka zastosowała tutaj ciekawy zabieg w postaci pierwszoosobowej narracji, dając nam możliwość zagłębienia się w psychikę obu bohaterek. Basia to dwunastoletnia, uzdolniona plastycznie, grzeczna dziewczynka, doświadczająca wielu krzywd ze strony rodziców takich jak: poniżanie, brak szacunku, naruszanie intymności, zaniżanie poczucia własnej wartości. Zderzamy się z jej samotnością, bezradnością , która jest nad wyraz rzeczywista. Czytając tę lekturę czujemy niepokój, złość, poruszenie, poczucie niesprawiedliwości. Jest to powieść trudna, z otwartym metaforycznym zakończeniem, dającym nam możliwość własnej interpretacji. Jeśli szukacie czegoś wstrząsającego i do bólu realnego to polecamy Wam tę książkę.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 26.04.2023 w Wypożyczalni książek dla dorosłych w Nakle nad Notecią. Omawiana będzie książka „Planeta Piołun” Oksany Zabużko.

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Materiał: Małgorzata Kaluska / PiMBP w Nakle nad Notecią

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)