Sprzedaż środków ochrony roślin w Internecie. O czym należy pamiętać?
fot. PIORiN
Oferujesz środki ochrony roślin w Internecie? – Pamiętaj o #swoich obowiązkach!
- Wpis do rejestru – sprzedawca wykonujący działalność regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu zobowiązany jest do posiadania wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu lub konfekcjonowania tych środków (art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).
- Numer identyfikacji podatkowej (NIP) – sprzedawca oferujący środki ochrony roślin nie może być anonimowy i powinien umieszczać w ofercie co najmniej nazwę swojej firmy, numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz siedzibę albo adres (art. 20 ust. 3 ustawy z 16 marca 2018 r. Prawo Przedsiębiorców).
- Sprzedaż zarejestrowanych środków ochrony roślin – sprzedawca oferuje do sprzedaży wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu w Polsce przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, umieszczone w rejestrze pod linkiem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rejestr-rodkow-ochrony-roslin (art. 28 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r., dotyczącego wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylającego dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG).
- Weryfikacja czy nabywca posiada certyfikat ukończenia szkolenia – sprzedaż środków ochrony roślin dla użytkowników profesjonalnych wymaga weryfikacji, czy nabywca posiada certyfikat ukończenia szkolenia w zakresie środków ochrony roślin (art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).
- Dowód zakupu dla klienta – sprzedawca środków ochrony roślin jest zobowiązany do prowadzenia i przechowywania przez co najmniej pięć lat dokumentacji dotyczącej wprowadzanych do obrotu środków ochrony roślin. Takim dokumentem może być paragon lub faktura (art. 67 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r.)
- W ofercie internetowej zamieszczanie niezbędnych klauzul informacyjnych - sprzedawca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu, w przypadku składania oferty zawarcia umowy na odległość, zobowiązuje się do podania w treści ogłoszenia, że nabycia środków ochrony roślin mogą dokonywać jedynie osoby pełnoletnie i posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (art. 25 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).
Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że nieprzestrzeganie zasad oferowania do sprzedaży środków ochrony roślin w Internecie grozi odpowiedzialnością administracyjną (m.in. art. 75 ust. 1 pkt 2, art. 76 ust. 1 pkt 5 lit. d, art. 76 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).
Masz podejrzenie, że oferta środka ochrony roślin w Internecie narusza przepisy?
Informacje o wszelkich przypadkach oferowania do sprzedaży środków ochrony roślin z naruszeniem ww. przepisów należy zgłaszać do najbliższej jednostki PIORiN (wykaz dostępny jest pod linkiem: http://piorin.gov.pl/wiorin/
Źródło: PIORiN
Czytaj również
- Tegoroczna kampania dopłat. Plan wypłat do połowy miesiąca
- Inwestycje w gospodarstwach rolnych. Kiedy startuje nabór wniosków?
- Możliwe zwolnienie z obowiązku spłaty podatku. Do umorzenia dwie raty
- Dopłaty bezpośrednie i obszarowe. Ważne daty to 7 i 30 listopada
- Pomoc statutowa dla KGW. Na co można przeznaczyć środki?
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Warto czytać etykiety. Dowiesz się wiele na temat składu
Czy zawsze czytasz etykiety, gdy kupujesz# produkty spożywcze? Warto to robić!
(czytaj więcej)Dzisiaj 11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości
106 lat temu urzeczywistniły się marzenia narodu polskiego o długo wyczekiwanej #wolności po tym, gdy wskutek rozbiorów pod koniec XVIII w. Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów było wynikiem nie tylko sprzyjających okoliczności dziejowych, ale także ofiary krwi, poświęcenia i pracy wielu pokoleń Polaków. O Niepodległą walczyli w wojnach napoleońskich, zrywach narodowowyzwoleńczych i I wojnie światowej, jak również podejmowali codzienny trud zachowania polskiej tożsamości na terenach pod panowaniem zaborców i na emigracji.
(czytaj więcej)Pogoda sprzyjała wędrówce. Poczęstunek w Polichnie
Dzisiejszą wędrówkę zaczęliśmy w świetlicy wiejskiej #w Polichnie już o godz. 5:00. Zgłosiło się 16 uczestników.
(czytaj więcej)Młodość współtwórcy niepodległości. W rodzinie nazywany Ziukiem
Józef Piłsudski wywodził się z rodu szlacheckiego#, osiadłego na Wileńszczyźnie co najmniej od XVII wieku. Urodził się 5 grudnia 1867 r. w majątku Zułów. Był czwartym dzieckiem Józefa i Marii z domu Billewicz. Miał jedenaścioro rodzeństwa. Najbardziej znani byli Bronisław – etnograf, odkrywca Ajnów – autochtonicznego ludu Japonii, i Jan, prawnik, w okresie międzywojennym poseł na Sejm, minister skarbu i wiceprezes Banku Polskiego.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!