Dziś mamy 7 grudnia 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

22 września 2023

Stypendium dla ucznia Krzywoustego. Bartosz Odor w Kilonii

fot. powierzone

fot. powierzone

Bartosz jest finalistą 46. Olimpiady #Języka Niemieckiego.

W uznaniu jego poziomu językowego otrzymał stypendium na Uniwersytecie Christiana Albrechta w Kilonii. Uczeń uczestniczył od 14.07.2023r. do 14.08.2023r. w 74. Międzynarodowym Kursie Języka Niemieckiego na poziomie C2. W seminarium naukowym wzięło udział 46 osób z 21 państw. Po teście poziomującym uczestnicy zostali przydzieleni do mniejszych grup na poziomach B1, B2, C1 i C2.

Bartosz został zakwalifikowany do grupy C2, czyli do grupy o najwyższym poziomie Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Program zajęć obejmował 90 godzin i był podzielony na zajęcia skupiające się na takich dziedzinach jak: gramatyka, krajoznawstwo, konwersacja, laboratorium językowe oraz kreatywne pisanie. Po zakończeniu zajęć programowych wykładowcy organizowali dla uczestników wykłady z historii, literaturoznawstwa oraz kulturoznawstwa. Dodatkową atrakcję kursu stanowił wyjazd naukowy do miast hanseatyckich Hamburga i Lubeki oraz na wybrzeże Morza Północnego.

Kurs zakończono egzaminem końcowym, który Bartosz zdał z wynikiem bardzo dobrym i uzyskał 6 punktów ECTS. Punkty te należą do  Europejskiego Transferu Punktów i są stosowane na studiach wyższych jako miara osiągnięć studentów.

Pobyt w Kilonii był dla Bartosza nie tylko świetną okazją do poszerzenia kompetencji językowych oraz wiedzy realioznawczej, lecz także możliwością spędzenia czasu wśród nowych przyjaciół z wielu państw. Bartosz miło wspomina ten czas.

Bartosz wraz z opiekunką, Rozalią Wencel doceniają nagrodę, którą uczeń otrzymał od Komitetu Głównego Olimpiady Języka Niemieckiego. Serdecznie pozdrawiamy także pana Piotra Jankowiaka, który z takim zaangażowaniem i otwartym sercem od lat opiekuje się OJN.

Bartoszowi, który jest obecnie uczniem klasy 3 angielsko-geograficznej I LO im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią, życzymy powodzenia w tegorocznej edycji olimpiady!

Materiał: Rozalia Wencel / I LO w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 32 10

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem. Spacer po fromborskich zabytkach

Nie tylko średniowieczny biskup z Miry czy zamieszkujący# Laponię św. Mikołaj obchodzą imieniny 6 grudnia. Do zacnego grona należy także najwybitniejszy polski astronom, którego 550. rocznicę urodzin świętowaliśmy w tym roku. Mikołaj Kopernik, bo o nim mowa, będzie bohaterem specjalnego programu TVP Nauka zrealizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Emisja już 6 grudnia o godz. 21:00. W programie m.in. poszukiwanie śladów astronoma we Fromborku, informacje o programie „Laboratoria Przyszłości” oraz Akademii Kopernikańskiej, a także podsumowanie obchodów Roku Kopernika.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)