Dziś mamy 24 czerwca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

27 maja 2024

Św. Michał nawiedził parafię św. Stanisława. Uroczyste powitanie

fot. KP

fot. KP

W piątek, 24 maja do parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika# w Nakle nad Not. przybyła figura św. Michała Archanioła.

Oryginalna figura pochodzi z Włoch z Groty Objawienia na Gargano. Powstała w roku 1507 r. Historia tego miejsca związana jest z objawieniami św. Michała Archanioła. Pierwsze objawienie miało miejsce w piątym wieku (w 490 r.), gdzie byk wskazał Grotę Objawienia. Święty Michał ukazał się wówczas biskupowi Sipontu św. Wawrzyńcowi. Drugie objawienie św. Michała Archanioła, zwane „epizodem Zwycięstwa”, datowane jest na 492 rok. Miasto Sipont zostało oblężone przez Germanów pod wodzą Odoakra. Po trzydniowej pokucie i modłach, ukazał się św. Michał, który nakazał kontratak i zakończył się on zwycięstwem oblężonych. Trzecie objawienie miało miejsce w 493 roku. W Grocie Objawienia usłyszano śpiewy anielskie i grota została poświęcona – powstała tam  świątynia. Ostatnie objawienie miało miejsce w 1656 r. Święty objawił się podczas epidemii dżumy. Dotknięcie kamienia z groty gwarantowało wyzdrowienie.

Wokół groty powstało miasto, które nazywa się Monte Sant’ Angelo: Góra Świętego Anioła.

Kopia figury nawiedza parafie w Polsce już od roku 2013. Zajmują się tym księża Michalici. Do Nakła figurę przywieziono samochodem, odebrali ją Rycerze Kolumba i wnieśli do parafialnego kościoła. Tam ks. proboszcz Tadeusz Michalak ukoronował figurę. Następnie odmówiono modlitwy. Wierni przeżywali peregrynację figury św. Michała Archanioła na mszy św. W sobotę figura trafiła do nakielskiej parafii pw. św. Wawrzyńca.

Oceń artykuł: 15 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  Piotr, w dniu 27-05-2024 10:16:02 napisał:

  Czy do tych ludzi dotrze kiedyś nauka???

  odpowiedz

  • 0 (0)

  przyjaciel psów, w dniu 27-05-2024 12:02:46 napisał:

  czyli jednak nie nawiedził, a przywieźli figurkę

  odpowiedz

  • 0 (0)

  CHWAŁA PANA, w dniu 27-05-2024 18:13:08 napisał:

  Szkoda że nie zstąpił

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Mieszkaniec, w dniu 28-05-2024 14:20:27 napisał:

  Co Wy ludzie odpieprzacie? Figurkę koronujecie?Czy żeście do końca zgłupieli!!!! Gdzie w tym wszystkim jest Pan Bóg. czytaliście biblię? Co tam jest napisane. Nie będziesz czynił żadnej rzezby, ani żadnego obrazu tego co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!!!!Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan Twój Bóg,jestem Bogiem zazdrosnym. Z figurek bóstwo robicie. Ta Wasza wiara to żadna wiara. Jak osły robicie to co ksiądz Wam każe, bo w księdzu Boga widzicie, a nie w samym Bogu. Za pieniądze życia wiecznego nie dostaniecie, ani za składanie pokłonów figurkom i obrazom.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

KOBIZE
500PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Konstrukcje stalowe
Budowa magazynów
Zadaj pytanie
40PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Pierwszy ważny egzamin Terytorialsa. Współpraca przede wszystkim

Ponad 90 uczestników 16-dniowego szkolenia# podstawowego i 8-dniowego szkolenia wyrównawczego 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomyślnie ukończyło wieńczący je egzamin, tzw. pętlę taktyczną.

(czytaj więcej)
0

Akcja "Bezpieczny Autokar". Inspektorzy kontrolują pojazdy

Akcja „Bezpieczny Autokar" prowadzona jest od #2003 roku przez Inspekcję Transportu Drogowego. W ramach inicjatywy inspektorzy kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na wypoczynek.

(czytaj więcej)