Dziś mamy 24 czerwca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

26 maja 2024

Święcenia kapłańskie. Ks. Michał Czyż pochodzi z nakielskiej parafii

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

W życiu kapłana tak niezwykle istotna jest #maryjność. Przypomina mu ona o pokorze. Także o tym, że wszystko czyni dla Jezusa, Jego chwały i dobra duchowego ludzi” – mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk.

Udzielił on święceń kapłańskich diakonowi diecezji bydgoskiej – Michałowi Czyżowi. – 25 i 26 maja w Rzymie po raz pierwszy obchodzony jest Światowy Dzień Dziecka. Z tej okazji papież Franciszek skierował orędzie do dzieci całego świata, którego myślą stały się słowa „Oto czynię wszystko nowe”. Przypuszczam, że wiemy, jak ważna jest rola mamy w życiu dziecka. Nie jest przesadą stwierdzenie, że wszystko, co posiadamy najcenniejszego w osobowości, zawdzięczamy właśnie mamie, także prowadzenie do Boga – mówił ordynariusz, dziękując mamie przyszłego neoprezbitera.

Następnie wskazał na najważniejszą kobietę, czyli Matkę Jezusa. Biskup Włodarczyk stwierdził, że ze względu na swoje sakramentalne utożsamienie z Jezusem, Synem Bożym i Maryi, i upodobnienie do Niego, „każdy kapłan może i powinien czuć się naprawdę umiłowanym synem tej najwspanialszej i najpokorniejszej Matki”. – Jak ważną rolę w życiu kapłana pełni Maryja, świadczą życiorysy św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Każdy z nich zawierzył Jej siebie i kapłaństwo. Ci wielcy pasterze pokazują, że oddanie się Maryi nie powinno ograniczać się jedynie do pobożności. Chodzi także o próbę upodabniania swojego życia do Jej życia z Jej pomocą – podkreślił, dodając, że właśnie Maryja uczy wrażliwości na sprawy ludzkie.

Dalej bp Włodarczyk nawiązał do książki św. Jana Pawła II „Dar i tajemnica”, w której Ojciec Święty zaznacza, że: „Chrystus potrzebuje kapłanów świętych! Świat dzisiejszy woła o kapłanów świętych! Tylko kapłan święty może stać się w dzisiejszym, coraz bardziej zsekularyzowanym, świecie przejrzystym świadkiem Chrystusa i Jego Ewangelii. Tylko w ten sposób kapłan może stawać́ się̨ dla ludzi przewodnikiem i nauczycielem na drodze do świętości, a ludzie – zwłaszcza ludzie młodzi – na takiego przewodnika czekają̨”. – Dziękujemy dziś za powołanie diakona Michała. Wołajmy również o nowe powołania – mówił.

Na zakończenie biskup zaznaczył, że środkiem budzenia powołań jest świadectwo życia kapłanów, ich bezwarunkowe oddanie się̨ Bożej owczarni, pełna miłości służba Chrystusowi i Kościołowi. – Zanim będziemy narzekać na zły świat pytajmy siebie: co w niego wnoszę̨, by był lepszy? Bądźmy pewni, że nigdy nie jesteśmy sami. Drogami naszego kapłaństwa prowadzi nas Maryja Królowa Apostołów i Matka Kapłanów – powiedział bp Włodarczyk.

Ksiądz neoprezbiter Michał Czyż pochodzi z parafii NMP Królowej Polski w Nakle nad Notecią. – Wstępując do seminarium, zastanawiałem się, jak będzie wyglądało moje życie, gdy zostanę już księdzem. Teraz, kiedy się to stało, nadal się zastanawiam, lecz wiem, że „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”. Słowa z Listu do Filipian, które umieściłem na obrazku prymicyjnym, wyrażają wdzięczność za to, jak dotychczas potoczyło się moje życie. Dają pokój serca, że Bóg wie co robi, a ja się Mu w pełni oddaję – podsumował wyświęcony na kapłana diecezji bydgoskiej.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 39 20

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Pierwszy ważny egzamin Terytorialsa. Współpraca przede wszystkim

Ponad 90 uczestników 16-dniowego szkolenia# podstawowego i 8-dniowego szkolenia wyrównawczego 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomyślnie ukończyło wieńczący je egzamin, tzw. pętlę taktyczną.

(czytaj więcej)
0

Nie bądź zombi! Narkotyki to bardzo ryzykowna gra (film)

Narkotyki to bardzo ryzykowna gra, w której jedyną #pewną jest to, że nie można wygrać. Przeciwnik, w tym przypadku środek odurzający, nie bierze jeńców. Obowiązującą zasadą jest to, że wraz z rozwojem uzależnienia pojawia się coraz większa tolerancja na narkotyk. Aby utrzymać pożądany efekt, osoba uzależniona zaczyna przyjmować coraz większe dawki – a te w którymś momencie stają się toksyczne i… game over – nie ma drugiego życia. Żeby zatrzymać tę rozgrywkę, polska Policja stworzyła spot skierowany do młodych ludzi, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że każdy, kto zaczyna tę grę, już na starcie jest przegrany.

(czytaj więcej)