Symboliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?
fot. Nadleśnictwo Szubin, Lasy Państwowe
Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.
Głaz narzutowy na poniższych zdjęciach stanowi symboliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy kultury polskiej, działacza oświatowego, ziemianina. Na głazie widnieje „1845-1903. Tu spoczywa hr. Leon Skórzewski” oraz poniżej po lewej stronie wizerunek strzały grotem do góry, który jest stylizowanym herbem Skórzewskich – Drogosław. Obok widzimy wizerunek Leona Skórzewskiego w stroju myśliwskim, namalowany czarną farbą i poniżej napis „Dla potomnych”. Jest to symboliczne miejsce pochówku hrabiego Leona Skórzewskiego. Kim był hrabia?
Hrabia Leon Fryderyk Walenty Drogosław (Leo Graf von Skórzewski, Leo Graf Skorzewski, Leo von Skorzewski, Leon Graf-Comte Skorzewski), był posłem do Reichstagu Cesarstwa Niemieckiego w latach 1871-1874, 1877-1878 oraz 1881-1887. Urodził się 28 czerwca 1845 w Poznaniu, zmarł 2 marca 1903 w Lubostroniu k. Łabiszyna w powiecie żnińskim, właściciel wielkich posiadłości ziemskich. Po maturze, którą zdał w Gimnazjum św. Marii Magdaleny (Maria-Magdalena-Gymnasium) w Poznaniu, studiował prawo oraz ekonomię w Berlinie. Hrabia Skórzewski był właścicielem Pałacu w Lubostroniu niedaleko Łabiszyna – miasta, które także było jego własnością. Oprócz tego, posiadał majątki ziemskie w Oporowie, Załachowie, Smerzynie, Pszczółczynie, Karpiach, Kłodzinie, Zamościu, Smogorzewie, Oporówku oraz w Nowinach w powiecie żnińskim o łącznej powierzchni 49,7 tys. mórg (1 morga to ok. 0,56 ha).
Był wybitnym kolekcjonerem malarstwa (zwłaszcza francuskich impresjonistów), a także monet i sztuki antycznej, jak też posiadaczem zasobnej biblioteki. Kilkukrotnie uzyskał mandat posła z okręgu wyborczego Wyrzysk-Szubin (Wirsitz-Schubin) do Koła Polskiego w Reichstagu i zasiadał w nim od 1871 roku do 1884 roku. W roku 1872 roku wchodził w skład grona założycieli Towarzystwa Oświaty Ludowej, które propagowało szerzenie oświaty w języku polskim, udostępniało polskie książki i czasopisma oraz zakładało biblioteki. W latach 1881-1902 był członkiem Towarzystwa Naukowego w Toruniu, które wspierało polską naukę i kulturę oraz prowadzenie badań polskich dziejów Torunia. Był członkiem Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Upamiętnienie dotyczy postaci wielkiej dla regionu, a zwłaszcza dla sprawy polskiej w czasach zaboru pruskiego.
Materiał: Nadleśnictwo Szubin, Lasy Państwowe
Czytaj również
- Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
- Trudny czas dla zwierząt. Słabsze i chore nie przetrwają zimy
- Jubileuszowa wędrówka. Radość towarzyszyła wszystkim uczestnikom
- Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
- Nie przechowuj potraw zbyt długo. Mogą ulec zepsuciu nawet w lodówce
Dodaj komentarz
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)
Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad
z, w dniu 20-05-2024 08:03:07 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 20-05-2024 11:10:08 napisał:
odpowiedz
adis, w dniu 20-05-2024 13:50:52 napisał:
odpowiedz
Powiat , w dniu 20-05-2024 16:28:18 napisał:
odpowiedz
JK, w dniu 20-05-2024 20:53:36 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!