Dziś mamy 30 czerwca 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

21 maja 2022

Szlakiem soli i kościołów romańskich. Uczniowie „Czwórki” na wycieczce

fot. Michał Wiśniewski

fot. Michał Wiśniewski

19 maja br. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w# Nakle n. Notecią odwiedzili Kujawy.

W programie wycieczki znalazło się m.in. Strzelno, gdzie uczniowie odwiedzili Muzeum Romańskie, a potem zobaczyli przykłady sztuki romańskiej: Rotundę św. Prokopa z oryginalną XII-wieczną kropielnicą oraz kościół Świętej Trójcy. To tutaj znajdują się słynne romańskie kolumny z personifikacją cnót i przywar ludzkich oraz relikwiarzowy ołtarz Krzyża Świętego z gotyckim krucyfiksem.

Przykładem sztuki romańskiej jest również odwiedzona Kolegiata św. Piotra i Pawła w Kruszwicy.

Kruszwica to przede wszystkim Mysia Wieża – fragment ruin gotyckiego zamku, pobudowanego za panowania Kazimierza Wielkiego. Z wysokości 32 metrów roztacza się przepiękna panorama na Jezioro Gopło – przykład jeziora rynnowego.

Ostatnim punktem wycieczki był Inowrocław – miasto soli i uzdrowisk. Na Stałej Wystawie Solnictwa uczniowie dowiedzieli się o okolicznościach i czasie powstania pokładów soli na Kujawach oraz metodach jej wydobywania w przeszłości.

Rekreacyjnym elementem wizyty w Inowrocławiu był pobyt w Parku Solankowym. Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a poprowadziła p. Jolanta Dymel - właścicelka toruńskiego biura podróży Jolka Tours. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie klas piątych: p. Zofia Napierała, p. Małgorzata Kwaśniewska i p. Romana Kłonczyńska.

Materiał: Michał Wiśniewski - ZSP nr 4 w Nakle 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 12 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Combar Medycy w akcji. Interesujące szkolenie kadetów

Jak właściwie udzielać pomocy na polu walki w sytuacji kiedy# jest wielu poszkodowanych jednocześnie? Odpowiedź na to pytanie uzyskali kursanci drugiego modułu szkolenia prowadzonego przez instruktorów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois i Centrum Szkolenia WOT. W pierwszej edycji pięciodniowego szkolenia COMBAT MEDIC udział wzięło blisko 100 Terytorialsów, a szkolenie realizowane było równorzędnie w dwóch wybranych Brygadach Obrony Terytorialnej w kraju.

(czytaj więcej)
0

Jak wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka?

Niejeden rodzic i opiekun zastanawia się, jak zachęcić swoje dziecko# do zdrowego odżywiania. Sięganie przez najmłodszych po warzywa i owoce zamiast słodkiego batonika może się wydawać niemożliwe do osiągnięcia. Warto jednak rozpocząć od małych kroków. Poniżej sześć propozycji, jak nauczyć dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych.

(czytaj więcej)
0

Zaplanuj wakacyjny wyjazd. Podstawy biwakowej kuchni

Koniec roku szkolnego oraz utrzymujące się wysokie temperatury# zwiastują początek wakacyjnego sezonu wyjazdów i wycieczek. Większość z nas ma już zaplanowane letnie destynacje, jednak jeśli jeszcze nie macie pomysłu, spróbujcie udać się z dala od miejskiego zgiełku! Aby zapewnić sobie odpowiedni jadłospis spędzając urlop na biwaku, warto zaplanować, co stanie się podstawą naszego codziennego menu.

(czytaj więcej)
0

Urlop bez urlopu? Czyli jak wypocząć, gdy nie planujesz dłuższego wyjazdu

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego# sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.

(czytaj więcej)