Dziś mamy 26 listopada 2022, sobota, imieniny obchodzą:

06 października 2022

"Ten dom jest mój". Lektura nie była prosta w odbiorze

fot. powierzone

fot. powierzone

Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w # Trzeciewnicy poświęcone było powieści Dőrte Hansen „Ten dom jest mój”.

Dom to najważniejsze miejsce w życiu każdego z nas. Co jednak, gdy zamieszka w nim zupełnie obcy nam człowiek? Jak traktować nieproszonego gościa? Jak w zaistniałej sytuacji znaleźć przestrzeń dla siebie? Te pytania nasuwają się w trakcie czytania tejże powieści. Główna bohaterka Vera w wieku pięciu lat, wraz z matką i maleńkim braciszkiem, została przesiedlona z Prus Wschodnich do Starego Kraju. Niestety chłopiec umiera w drodze, a matkę z córką przygarnia pod swój dach stara kobieta i jej syn. Front ich domostwa zdobi napis ,,Ten dom jest mój i nie jest, ten, co tu przybędzie niech uczyni go swoim”. Pomimo tych słów Vera przez całe życie czuje się w nim obco. Jednak i tak do końca swego życia nie potrafiła go opuścić. W wieku sześćdziesięciu pięciu lat przyjmuje w swe progi siostrzenicę Anne i jej syna Leona. Dla wszystkich to nowa sytuacja Czy dwie samotne kobiety będą potrafiły mieszkać razem? Czy stworzą rodzinę, za którą tak bardzo tęsknią?

Lektura zdecydowanie nie jest prosta w odbiorze. Nie ułatwia tego użycie w narracji wiejskiej gwary. Główne skrzypce gra tutaj nie fabuła, ale emocje. A tych jest bardzo dużo: strach, niezrozumienie, obawa, smutek, żal, złość, ale jest też nadzieja, szczęście i radość z przynależności. Ta powieść to historia kilku pokoleń zmagających się z podobnymi problemami – tęsknotą za najbliższymi, szukaniem swojego miejsca i próba osiągnięcia spokoju ducha.

Kolejne spotkanie zaplanowano na 20 października o godzinie 16. Omawiać będziemy książkę Adrianny Kłosińskiej „Szukając nadziei”. Serdecznie zapraszamy.

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

materiał: Jolanta Dąbrowska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 6 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Społeczna inicjatywa zrzesza kilkadziesiąt osób. SOS - Sami O Sobie

Niedawno została powołana społeczna inicjatywa obywateli. Jednym# z jej członków jest Piotr Niemczewski, z którym rozmawiamy o idei i celach powstania tego oddolnego ruchu.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)
0

Tendencja proinflacyjna. Prognozy ekspertów

Listopadowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej NBP przyniosło decyzję o utrzymaniu obecnego poziomu stóp procentowych# (stopa referencyjna – 6,75%). To drugi miesiąc z rzędu, w którym podjęto decyzję o wstrzymaniu cyklu podwyżek, pomimo wciąż rosnącej inflacji, która według wyliczeń GUS wyniosła 17,9% za październik r/r. Czy to koniec polityki zwolenników wyższych stóp procentowych w RPP? Analitycy londyńskiej firmy Unibet postanowili bliżej przyjrzeć się prognozom.

(czytaj więcej)