Dziś mamy 25 lutego 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

09 lutego 2023

Terminy stosowania nawozów i wyjątki od nich. Azotany w rolnictwie

fot. ARiMR

fot. ARiMR

Od 8 lutego 2023 r. obowiązuje „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi# ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.

Trzeba podkreślić, że dopuszczona została możliwość wcześniejszego stosowania nawozów, przed wymienionymi wyżej terminami. Otóż z takich nawozów można korzystać już w lutym (od 1 lutego do końca miesiąca) jeżeli spełnione są następujące warunki:

 • w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy próg 3°C,
 • dla pozostałych upraw średnia dobowa temperatura powietrza będzie wyższa od 5°C.

Jako przekroczenie progu danej temperatury, w zależności od upraw, wskazywany jest termin, w którym przez pięć dni następujących po sobie średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 3°C lub 5°C.

Datę przekroczenia tych temperatur określa dla terenu powiatu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Wyższe temperatury muszą wystąpić na 95 proc. powierzchni danego powiatu.

Wykazy takich powiatów są publikowane codziennie od 1 do ostatniego dnia lutego, na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego:

https://agrometeo.imgw.pl/kryterium_wczesniejszego_terminu_nawozenia

Podstawa prawna:

rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 (Dz. U. poz. 244):

https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2023/244

Materiał: ARiMR

Oceń artykuł: 12 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (4)

  Darek, w dniu 10-02-2023 05:59:15 napisał:

  Rolnicy trują na potęgę

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Zainteresowany, w dniu 10-02-2023 22:49:09 napisał:

  Mało tego że trują na potęgę,wyjeżdzają truć w samo południe w najwięksxym slońcu nie zważając na np. pszczoly które padają na potęgę.Rolnicy nabrali ziemi i wyrobić sie nie mogą ....a powinni przestrzegać ustalonych godzin oprysków czyż nie? A wracając do pszczól to zapamiętajcie jak te owady wyginą to i ludzkość przestanie istnieć. I jeszcze jedno, z rozsiewaniem nawozów wyjechali już w styczniu.Powodzenia...

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Wieczorny pożar BMW. Auto spłonęło doszczętnie

W czwartek, 22 lutego br., około godziny 22:30 na Stanowisko Kierowania# Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu w miejscowości Iłowo.

(czytaj więcej)
0

Przebadano importowane zboże i rzepak. Stwierdzono nieprawidłowości

Organy Inspekcji Weterynaryjnej prowadziły oraz nadal prowadzą# regularne kontrole weterynaryjne na granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

(czytaj więcej)
0

"Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku". Cenne rady od policjantki

Zawodnicy nakielskiego klubu# UKS 2 Judo Nakło podczas spotkania z policjantką, rozmawiali o bezpiecznych zachowaniach w trakcie ferii w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich.

(czytaj więcej)
0

Bezpieczny powrót z ferii. O czym warto pamiętać?

Przed nami ostatni weekend ferii zimowych, co wiązać się będzie ze zwiększonym# ruchem na drogach krajowych. Pogoda może być zmienna, aczkolwiek warunki atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski będą przypominały wczesną wiosnę. To jednak nie zwalnia nikogo z przestrzegania kluczowych zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed podróżą i w jej trakcie.

(czytaj więcej)