Dziś mamy 18 sierpnia 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

31 maja 2022

Tytoń zabija ponad 8 milionów ludzi każdego roku i niszczy środowisko

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Co roku, 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez# Tytoniu. Dzień ten został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

WHO co roku proponuje hasło, którym zamierza zwrócić uwagę całego świata na powszechność nałogu palenia tytoniu oraz jego negatywne skutki zdrowotne, społeczne i ekonomiczne. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest „Tytoń: zagrożenie dla naszego środowiska”. Globalna kampania prowadzona przez WHO ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat wpływu tytoniu na środowisko – od uprawy, produkcji, dystrybucji po odpady.

Przemysł tytoniowy przyczynia się do zmiany klimatu. Jego wpływ na środowisko jest ogromny i rośnie, wywierając niepotrzebną presję na i tak już ograniczone zasoby oraz delikatne ekosystemy planety, od których zależy nasza egzystencja. Zaczynając od uprawy tytoniu, produkcji i dystrybucji kończąc na toksycznych odpadach, używanie tytoniu jest szkodliwe na każdym etapie. Od początku do końca przemysł tytoniowy jest procesem zanieczyszczającym i szkodliwym dla środowiska. Na całym świecie każdego roku wykorzystywanych jest około 3,5 miliona hektarów ziemi pod uprawę tytoniu, co skutkuje jej niszczeniem. Uprawa tytoniu przyczynia się do wylesienia 200 000 hektarów lasów rocznie oraz do degradacji gleby. Ponadto wyczerpuje ona planetę z zasobów wody, paliw kopalnych i metali. Ponad 4,5 biliona niedopałków papierosów jest nieodpowiednio usuwanych każdego roku na całym świecie, generując toksyczne odpady i uwalniając tysiące chemikaliów do powietrza, wody i gleby.

Tytoń zabija ponad 8 milionów ludzi każdego roku i niszczy nasze środowisko, dodatkowo szkodząc zdrowiu ludzkiemu poprzez uprawę, produkcję, dystrybucję, konsumpcję i odpady pokonsumpcyjne. Ograniczenie używania tytoniu należy uznać za kluczową dźwignię osiągnięcia wszystkich celów zrównoważonego rozwoju, nie tylko tych bezpośrednio związanych ze zdrowiem.

Materiał: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (15) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (5)

  Cybuch, w dniu 31-05-2022 19:33:14 napisał:

  Pod pretekstem ochrony klimatu, zdrowia, pół uprawnych odbiorą człowiekowi wszystko. Kto wpadł na pomysł aby liczyć pety na całym świecie? Ten co pisał te zamordystyczne wypociny jest wyjątkowym zagrożeniem wolności człowieka.

  odpowiedz

  • 0 (12)

  obserwator, w dniu 31-05-2022 19:53:13 napisał:

  Bardzo denerwuje mnie jak widzę kogoś z petem w ustach. Powinno zakazać się jakiegokolwiek palenia (smrodzenia) w miejscach publicznych. Niech prymitywy palą sobie w domach, niech tam smrodzą i śmiecą. Kary powinny być w tysiącach.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (6)

  nie palący, w dniu 31-05-2022 20:05:35 napisał:

  Kiedyś, jak większość moich kolegów paliłem papierosy. Trwało to prawie 20 lat. Później usłyszałem od mojego teścia, że palą tylko ludzie prymitywni a nałóg był tak silny, że nie miałem pojęcia jak i czy można z tego wyjść. Ale zacząłem o tym myśleć i pozytywnie się nastrajać. Trwało to prawie 2 lata a czarę goryczy przelał kolega, któremu przeszczepiono zatkaną tętnicę przez nikotynę a i tak po 3 miesiącach zmarł. A przed śmiercią powiedział do mnie rzuć ten paskudny nałóg! Od 30 lat nie palę i czuję się dobrze. Polecam to przesłanie wszystkim 'prymitywom'!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (5)

  ręka ręke myje, w dniu 31-05-2022 20:50:04 napisał:

  papieroski są dobre ale jednak przynoszą więcej zła niż dobrego. czego nie mozna powiedziec o innych specyfikach ktore nie tylko sluza do palenia. Nikogo nie zabiła, a jednak zakazana

  odpowiedz

  • -3 (5)

  Mlody Nakielanin, w dniu 31-05-2022 21:35:43 napisał:

  Może i papieroski zabijają, ale POLIZEI to jednak jest gorsza niż najgorsza używka!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (6)

  kto, w dniu 01-06-2022 12:42:32 napisał:

  Palenie w miejscach publicznych powinno być zabronione

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (2)

  Nakielanin, w dniu 01-06-2022 13:30:00 napisał:

  Musiałbym się chyba mocno w głowę uderzyć żeby palić. Same straty, zero z tego korzyści:-) Żal patrzeć jak młodzież z Żeglugi chowa się pod blokiem na Gimnazjalnej w przerwach między lekcjami i truje siebie i innych tym dziadostwem.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (3)

  19tysięcywypłaty, w dniu 01-06-2022 15:08:39 napisał:

  Patologia pali i będzie palić, smród im nie przeszkadza bo i higieną nie grzeszą. O takie życie bezmózgowca. Niech palą, mniej emerytur ZUS będzie musiał wypłacać na te uwędzone pokraki.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  Ja, w dniu 07-06-2022 08:44:21 napisał:

  Pozamykać zakłady w których produkowany jest tytoń i problem rozwiązany.Palacze którzy palą niech cierpią na własne życzenie.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Budowa hal
0

Odśwież pokój na nowy rok szkolny! Szybka metamorfoza

Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców.# Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.

(czytaj więcej)
0

Sprzedaż pożyczek. W porównaniu do roku ubiegłego wzrost o 19%

W lipcu 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 307,5 tys. nowych# pożyczek o wartości 793 mln zł. W porównaniu do lipca 2021 r. liczba udzielonych pożyczek wzrosła o 19,1%, a wartość o 18,0%.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)
0

Prawie 48,5 mln zł. Tyle mieszkańcy regionu przekazali dla organizacji

W 2022 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego #po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele przekazując w swoich rozliczeniach PIT prawie 48,5 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota wyższa o ponad 6 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kwoty te rosną z roku na rok.

(czytaj więcej)