Dziś mamy 30 września 2023, sobota, imieniny obchodzą:

30 maja 2023

Uczniowie Staszica w Warszawie. Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem

fot. powierzone

fot. powierzone

Dnia 25.05.2023 roku grupa uczniów z Zespołu Szkół im. St. Staszica wraz z opiekunami #pojechała do Warszawy, aby spotkać się z panem Olgierdem Łukaszewiczem, fundatorem Fundacji "My Obywatele Unii Europejskiej" im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego.

Olgierd Łukaszewicz, znany aktor, grający główne role w znaczących polskich filmach, takich jak: "Sól ziemi czarnej", "Brzezina", "Wierna rzeka", "Seksmisja", "Jak pies z kotem".

W trakcie spotkania uczniowie pogłębili swoją wiedzę dotyczącą patrona fundacji Wojciecha B. Jastrzębowskiego, który w 1831 roku napisał "Konstytucję dla Europy".

W drugiej części spotkania uczniowie, wraz z Janem Rodowiczem (autorem publikacji) uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Pana Olgierda, zatytułowanych: "Nie ma niepodległości bez europejskiej jedności".

Na zakończenie spotkania założyciel Fundacji otrzymał od nas prezentację złożoną ze zdjęć, plakatów - efektów realizacji projektu "Wojciech B. Jastrzębowski - prekursor UE", w którym wzięło wzięło około 350 uczniów z naszej szkoły. 

Po udanym spotkaniu młodzież uczestniczyła w żywej lekcji historii, odwiedzając miejsca z nią związane. Pierwszym przystankiem był dworzec Warszawa Gdańska, na którym znajduje się tablica upamiętniająca miejsce wydarzeń Polskiego Marca 1968. Idąc Krakowskim Przedmieściem oraz Nowym Światem dotarli  do tablicy upamiętniającej postać Wojciecha B. Jastrzębowskiego, która znajduje się na ścianie bocznej Pałacu Staszica.

Dzięki spotkaniu w Fundacji uczniowie naszej szkoły pogłębili wiedzę o UE oraz uświadomili sobie, jak ważne jest członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Opiekunami byli Tomasz Meliński oraz Witold Szarszewski.

Materiał: Witold Szarszewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 8 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.

(czytaj więcej)
0

Otwarto nową siedzibę Archiwum Państwowego. Można zwiedzić gmach

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy, po kilkudziesięciu latach starań#, ma w końcu nową siedzibę!

(czytaj więcej)
0

O przyszłości onkologii w Polsce. Cztery spotkania edukacyjne

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza #przedstawicieli organizacji pacjentów na cykl spotkań edukacyjnych

(czytaj więcej)
0

"Bohaterowie bez granic". Strażacy opowiadają o doświadczeniach w Grecji

W lipcu 2023 r. moduł GFFFV Poland w składzie #149 strażaków i 49 samochodów wziął udział w akcji gaszenia pożarów lasów w Grecji.

(czytaj więcej)