Dziś mamy 28 września 2022, środa, imieniny obchodzą:

17 września 2022

Uczniowie na festynie archeologicznym. Poznali dawne zwyczaje

fot. powierzone

fot. powierzone

W czwartek, 15 września klasy piąte i szósta sportowa wzięły udział w # XXVII Festynie Archeologicznym w Biskupinie.

 W tym roku festyn odbywał się pod hasłem "Matka natura w różnych odsłonach".
Nasze atrakcje rozpoczął przejazd kolejką wąskotorową ze Żnina do Biskupina. Biskupin powitał nas piękną słoneczną pogodą, więc wzięliśmy udział w plenerowym wykładzie na temat mitów i symboliki wywodzących się z ich przekazu.Następnie przeszliśmy na teren osady. Tutaj czekała na nas moc atrakcji. Dzieci poznały dawne sposoby wykorzystania surowców naturalnych i mogły samodzielnie wykonać gliniane naczynia, ozdoby z metalu, wisiorki z własnoręcznie wykonanych koralików. Nie zabrakło również strzelania z łuku pod okiem pradawnego woja.

Odwiedziliśmy także osadę, która została stworzona na potrzeby filmu "Stara baśń". Nasi uczniowie z dużym zaangażowaniem wzięli udział w organizowanych tam warsztatach lepienia w glinie z użyciem szablonów i w
ten sposób wykonali cudne figurki zwierząt. Obserwowaliśmy również,jak żyli osadnicy, w jaki sposób wytwarzali nie tylko naczynia, ale również broń, ubrania, jak przygotowywali jedzenie.

Z Biskupina każde dziecko wyjechało z wyjątkowymi pamiątkami, bo zrobionymi własnoręcznie. Na koniec zatrzymaliśmy się przy ruinach zamku w Wenecji, gdzie urządziliśmy sobie sporą sesję zdjęciową.
Pełni wrażeń wróciliśmy do Nakła. Chciałabym dodać, że uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę i Nakło, zachowywali się na najwyższym poziomie i jesteśmy z nich dumni.

materiał: A. Łuczak-Brandt, M. Stachowska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Myślisz o regularnych ćwiczeniach? Jak wdrożyć plan w życie

Jak wynika z przeprowadzonych wśród Europejczyków badań #dotyczących aktywności fizycznej, Polacy zajmują pierwsze miejsce wśród ośmiu badanych krajów. Trzech na czterech Polaków deklaruje, że uprawia chociaż jedną dyscyplinę sportu. Największą popularnością cieszy się jogging (58,9%) i fitness (48,4%). Dalej uplasowało się pływanie (38,9%), piłka nożna (32,8%) oraz siatkówka (24,3%) . We wszystkich badanych krajach najbardziej aktywną sportowo grupą są osoby w wieku 18-34 lata. Skąd biorą motywację?

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Czym ogrzejemy domy zimą? Perspektywy cenowe surowców energetycznych

Nagły wrześniowy spadek temperatur sprawił, że jednym z kluczowych# tematów stała się kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Rządzący uspokajają, że nie zabraknie energii elektrycznej ani ciepła dla odbiorców indywidualnych. Z kolei eksperci alarmują, że węgla opałowego – z którego to korzystają głównie elektrownie i elektrociepłownie miejskie do wytworzenia energii cieplnej – nie wystarczy, a jeśli zostanie pozyskany, może być niskiej jakości. Czy społeczeństwu grożą częste wyłączenia energii i galopująca podwyżka cen?

(czytaj więcej)