Dziś mamy 31 maja 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

15 marca 2020

Uczniowie na obozie w Murzasichlu. Doskonalili swoje umiejętności

fot. Beata Witusińska

fot. Beata Witusińska

W dniach 01.03-07.03.2020 uczniowie nakielskiej dwójki i trójki uczestniczyli w obozie# narciarsko-snowboardowym w Murzasichlu. Obóz został zorganizowany przez Pana Karola Sitko - instruktora narciarstwa, a opiekę nad uczniami sprawowały: Daria Brukwicka, Hanna Pietrasz - Kowalska, Iwona Sobczak i Beata Witusińska.

Układ programu umożliwił uczniom rozszerzanie różnorodnej aktywności, m.in. zdobycie umiejętności jazdy na nartach, snowboardzie oraz ich doskonalenie. Młodzież z dużym zaangażowaniem uczestniczyła w proponowanych zajęciach. Nikogo nie zniechęciły żadne trudności na stoku. Ci, co umieli jeździć doskonalili swoją technikę, a nowicjusze uczyli się jak chodzić, jeździć pługiem, skręcać, hamować, wjeżdżać wyciągiem, jeździć z kijkami. Już w pierwszym dniu nauki wszyscy zjeżdżali ze stoku. W czasie pobytu w polskich Tatrach uczestnicy obozu relaksowali się po zajęciach na stoku w termach w Bukowinie Tatrzańskiej. Dużą atrakcją dla uczniów był również wyjazd do zimowej stolicy Polski. Aktywnie spędzili tam czas poznając kulturę Podhala. W ostatni dzień obozu podczas chrztu narciarza dokonano podsumowania, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wszyscy miło wspominają chwile spędzone w górach i czekają na kolejny wyjazd. Miejmy nadzieję, że już za rok.

Materiał: Beata Witusińska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)