Dziś mamy 30 czerwca 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

20 maja 2022

Uczniowie na praktykach. Jak minął kolejny dzień na Słowenii ?

fot. Damian Poniewierski

fot. Damian Poniewierski

Czwarty dzień naszych mobilności rozpoczęliśmy od wizyty w budynku gminy Naklo, partnerskiej gminy Nakła nad Notecią.

Burmistrz Ivan Meglič opowiedział nam historię współpracy naszych gmin oraz swojej przyjaźni z Panem Pawłem Wyczańskim, tatą naszej nauczycielki przedmiotów zawodowych Pani Magdaleny Wyczańskiej-Jabłkowskiej, od których zaczęła się kooperacja BC Naklo i ZSCKR w Samostrzelu.

Po udanym spotkaniu przyszedł czas na zajęcia, które tym razem odbywały się w przepięknych ogrodach pałacowych zamku w Brdo. Na miejscu, oprócz podziwiania zapierających dech w piersiach widoków poznaliśmy rasę słoweńskich koni Lipicańskich. Charakterystyczną cechą tych zwierząt jest ich maść, która z wiekiem zmienia się z skarogniadej lub karej na siwą.

Popołudniu wyruszyliśmy na poszukiwanie upominków dla najbliższych. Przy okazji zjedliśmy pyszne, naturalne lody. W jednej z urokliwych uliczek znaleźliśmy sklep o wdzięcznej nazwie MACICA, co w języku słoweńskim oznacza „kot”. W sklepie zachwyciły nas skarpetki w koty, które pochodziły z Polski.

Tekst: Oliwia, Emilia

Autorki nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Combar Medycy w akcji. Interesujące szkolenie kadetów

Jak właściwie udzielać pomocy na polu walki w sytuacji kiedy# jest wielu poszkodowanych jednocześnie? Odpowiedź na to pytanie uzyskali kursanci drugiego modułu szkolenia prowadzonego przez instruktorów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois i Centrum Szkolenia WOT. W pierwszej edycji pięciodniowego szkolenia COMBAT MEDIC udział wzięło blisko 100 Terytorialsów, a szkolenie realizowane było równorzędnie w dwóch wybranych Brygadach Obrony Terytorialnej w kraju.

(czytaj więcej)
0

Jak wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka?

Niejeden rodzic i opiekun zastanawia się, jak zachęcić swoje dziecko# do zdrowego odżywiania. Sięganie przez najmłodszych po warzywa i owoce zamiast słodkiego batonika może się wydawać niemożliwe do osiągnięcia. Warto jednak rozpocząć od małych kroków. Poniżej sześć propozycji, jak nauczyć dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych.

(czytaj więcej)
0

Zaplanuj wakacyjny wyjazd. Podstawy biwakowej kuchni

Koniec roku szkolnego oraz utrzymujące się wysokie temperatury# zwiastują początek wakacyjnego sezonu wyjazdów i wycieczek. Większość z nas ma już zaplanowane letnie destynacje, jednak jeśli jeszcze nie macie pomysłu, spróbujcie udać się z dala od miejskiego zgiełku! Aby zapewnić sobie odpowiedni jadłospis spędzając urlop na biwaku, warto zaplanować, co stanie się podstawą naszego codziennego menu.

(czytaj więcej)
0

Urlop bez urlopu? Czyli jak wypocząć, gdy nie planujesz dłuższego wyjazdu

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego# sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.

(czytaj więcej)