Dziś mamy 25 lipca 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

02 lipca 2021

Uczniowie stworzyli "Lawendowy zakątek". Projekt został dofinansowany

fot. pow.

fot. pow.

„Lawendowy zakątek”. Pod takim hasłem Szkolne# Koło Caritas i Kółko Przyrodnicze „Pan Doświadczalski” działające przy Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Trzeciewnicy zrealizowało projekt zatwierdzony w wyniku ogólnopolskiej akcji „Ekologia integralna Encykliki Laudato Si w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych” realizowanych przez Caritas Polska. Cały projekt był dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Głównym celem projektu było podniesienie świadomości ekologicznej i wzmocnienie odpowiedzialności za środowisko. W tym celu dzieci zostały zaproszone do wspólnych prac przy zakładaniu „Lawendowego zakątka” i dbaniu o niego np. podlewanie, uzupełnianie wodą poidełek, do udziału w konkursach i warsztatach.

Uczniowie zapoznali się z treścią Encykliki Laudato Si i przesłaniem papieża Franciszka o ekologii. Powstały plakaty promujące dbałość człowieka o wspólny dom jakim jest Ziemia.

Większość projektu była realizowana na boisku szkolnym. Pierwszym działaniem było przesunięcie i częściowo usunięcie kompostownika. Tego zadania podjął się absolwent naszej szkoły Pan Tomasz Sadowski.

Następnie na boisko szkolne zostały przywiezione palety drewniane. To zasługa Pana Remigiusza Rynkiewicza, który z dobroci serca podarował nam 18 sztuk. Wszystkie wykorzystano do naszego projektu.

Mając materiał i miejsce do dalszych działań, postawiliśmy konstrukcję z drewnianych palet i odgrodziliśmy boisko szkolne od kompostownika. Piłowaliśmy, zbijaliśmy deski, wkręcaliśmy wkręty, szlifowaliśmy, bardzo dużo pracy!

EFEKT?! - ogrodzenie i trzy ławki, wszystko z palet. Pomalowaliśmy na biało. Zrobiliśmy również ogrodzenie dla lawendy. Zakupiliśmy kolorowe, jednoroczne rośliny i obsadziliśmy powstałe ogrodzenie. Powstały karmniki, poidełko, hotel dla owadów zapylających.

Przy budynku szkolnym, pan Rysiu nasz woźny, wraz z Panem Leszkiem Wiśniewskim, zamontował zbiornik na deszczówkę. Woda, która dotychczas spływała bezpośrednio na trawę wokół szkoły, teraz częściowo jest zbierana, aby darmową wodą deszczową, w suche słoneczne dni, podlewać zasadzone kwiaty.

W ramach projektu w powstałym „Lawendowym zakątku” 24 maja odbyło się spotkanie z pszczelarzem, który uwrażliwił uczniów na potrzeby owadów zapylających oraz na ich ważności w prawidłowym funkcjonowaniu naszej planety. Pszczelarz, pan Ludwik Żurek, pochwalił nasz powstały zakątek, szczególną uwagę zwrócił na gatunki roślin sprzyjającym owadom jak lawenda, aksamitka, heliotrop itp.

Odbyły się również 2 czerwca warsztaty wyjazdowe z ornitologiem z panem Dawidem Kilonem na Stawach Ślesińskich. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z różnorodnością ptaków zamieszkujących pobliskie okolice, ich obserwacją oraz ustaleniem, które gatunki ptaków mogą odwiedzić nasze boisko szkolne, a tym samym Lawendowy zakątek.

Projekt został zakończony. Powstał Lawendowy zakątek, miejsce przyjazne bioróżnorodności. Jest miejsce dla człowieka, roślin, owadów i ptaków.

Powstało miejsce odpoczynku, z którego uczniowie podczas przerw miedzylekcyjnych lub w godzinach popołudniowych, chętnie korzystają.

W roku szkolnym jest to miejsce edukacyjne, w którym odbywają się spotkania przyrodnicze np. spotkanie z pszczelarzem, lekcje przyrody, zajęcia oddziału przedszkolnego itp.

O Lawendowy zakątek mają poczucie odpowiedzialności pracownicy szkoły oraz dzieci, które dbają o systematyczne podlewanie roślin. Dodatkowo, poza projektem, z inicjatywy dzieci, powstał ogródek zielny, w którym uczniowie posadzili zioła przyniesione z przydomowych ogródków.

Lawendowy zakątek jest tematem wielu osób, którzy zauważyli wkład dzieci i dorosłych, nie tylko z pobliskiej szkoły, ale również mieszkańców wsi.

Realizatorzy projektu:uczniowie NSP Trzeciewnica działający w Szkolnym Kole Caritas z opiekunem Teresą Kauc oraz kółku przyrodniczym „Pan Doświadczalski” z opiekunem Jolantą Stawicką. 

Materiał: Jolanta Stawicka - nauczyciel NSP Trzeciewnica

Autor nie wyraża zgody na komentowanie. 

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Położna radzi. Ból porodowy i metody jego łagodzenia

Kobiety w czasie porodu doświadczają bólu o różnym# stopniu nasilenia, maja również możliwość skorzystania z wielu sposobów radzenia sobie z bólem i jego łagodzenia. Ból odczuwany w czasie porodu nie jest sygnałem o tym, że organizm rodzącej funkcjonuje nieprawidłowo, a wręcz przeciwnie, skurcze macicy powodujące ból doprowadzają w efekcie do radosnego finału, którym jest poród i spotkanie z nowo narodzonym dzieckiem. Hormony, które wydzielają się w trakcie porodu sprawiają, że w dużym stopniu rodząca zapomina o tym co działo się w trakcie porodu. Jakie są metody łagodzenia bólu radzi położna Joanna Kucharska, ambasadorka kampanii „Położna na Medal”.

(czytaj więcej)
0

Remontują zamek w Świeciu. Cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd

W czternastowiecznym zamku krzyżackim# w Świeciu nad Wisłą od roku trwają intensywne prace, dzięki którym ten cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd. Oprócz niezbędnych remontów odtwarzane są także detale architektoniczne budynku.

(czytaj więcej)
0

Oszczędności ma co piąty Polak. Wpływ na to miała pandemia

Wiele osób dopiero w obliczu kryzysu wywołanego# koronawirusem zdało sobie sprawę, jak niepewna może się nagle stać ich sytuacja finansowa. Według badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, choć 35 proc. ankietowanych deklaruje, że stara się zawsze odkładać trochę pieniędzy, aż 19 proc. odpowiedziało, że dopiero pandemia uświadomiła im, jak ważne jest posiadanie oszczędności. Dane zgromadzone w BIG InfoMonitor oraz w bazie BIK pokazują, że nie brakuje powodów, by z większą rozwagą podchodzić do zarządzania domowymi budżetami – na koniec maja suma zaległych zobowiązań ponad 2,7 mln osób sięgnęła 79,4 mld zł.

(czytaj więcej)
0

Kredyt na wakacje. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Nadeszły upragnione wakacje. Tysiące Polaków wypoczywają nad# polskim morzem, w górach lub za granicą, korzystając z tego, że znowu możemy swobodnie się przemieszczać, a życie wraca do normalności po pandemii. Płacimy za to wysoką cenę i dosłownie, bo koszty zorganizowania letniego urlopu w porównaniu do ubiegłego sezonu, w zależności od destynacji i wybranego komfortu, wzrosły nawet o 70 proc. Nie jest to zaskakujące zjawisko, ponieważ branża turystyczne chce odrobić straty po zeszłorocznych obostrzeniach. Jesteś w tej grupie, która jeszcze nie zaplanowała wypoczynku, bo odstraszają Cię wysokie koszty? Myślisz o zaciągnięciu kredytu na wakacje, ale obawiasz się, czy to dobry pomysł, bo korona-kryzys jeszcze nie minął, a w mediach straszą, że „prawdziwa” recesja dopiero ma przyjść? Głowa do góry! W nowym cyklu poradnikowym Intrum „Ogarniam finanse” radzimy, jak bezpiecznie i „mądrze” pożyczyć pieniądze na zorganizowanie wyjazdu, by z wakacji nie wrócić z finansowym kacem i nie wpaść w poważne kłopoty finansowe.

(czytaj więcej)