Dziś mamy 21 września 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

28 maja 2023

VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę. Tradycja od 1939 r.

fot. bryg. Karol Kierzkowski, kpt. Piotr Zwarycz, mł. asp. Mateusz Kaczmarek, asp. Damian Golański, sekc. Łukasz Wołosz

fot. bryg. Karol Kierzkowski, kpt. Piotr Zwarycz, mł. asp. Mateusz Kaczmarek, asp. Damian Golański, sekc. Łukasz Wołosz

27 maja 2023 r. odbyła się VIII Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę, która zgromadziła około 20 000 pielgrzymów strażaków# Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych wraz z rodzinami, 55 orkiestr, 9 zespołów artystycznych oraz 500 pocztów sztandarowych, w tym 100 na wałach Jasnej Góry.

We wspólnej modlitwie dziękczynnej z całą bracią strażacką udział wziął komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wraz z zastępcą nadbryg. Krzysztofem Hejdukiem oraz przezes Zarządu Głównego ZOSP RP druh Waldemar Pawlak.

Na Placu Biegańskiego w rytm orkiestry OSP Mykanów pojawiły się Kompania Reprezentacyjna Państwowej Straży Pożarnej, Kompania Reprezentacyjna Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, kompania Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz kompania strażaków z Ukrainy.

Komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak przyjął meldunek o rozpoczęciu uroczystości od kpt. Szymona Kwaśnicy i wspólnie dokonali przeglądu pododdziałów. Gen. brygadier Andrzej Bartkowiak uroczyście powitał wszystkich zebranych strażaków a wraz z nimi m.in. Panią Europoseł Jadwigę Wiśniewską, która reprezentowała Prezesa Rady Ministrów, Pana Lucjana Bełzę doradcę Szefa BBN, który reprezentował Pana Prezydenta Andrzeja Dudę, duchowieństwo, kierownictwo Komendy Głównej PSP, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Szkół Pożarniczych, Komend Wojewódzkich PSP, przedstawicieli Komend Miejskich i Powiatowych PSP, przedstawicieli innych służb, samorządów, strażaków PSP i OSP wraz z rodzinami i wszystkich uczestników wspólnej modlitwy.

Zwracając się do wszystkich pielgrzymów Komendant Główny PSP podkreślił:
„Bardzo się cieszę, że możemy spotkać się tutaj u podnóży Jasnej Góry, miejscu tak ważnym dla wszystkich Polaków. Cieszę się, że dziś wspólnie skierujemy do nieba modlitwę dziękczynną za wszystko to co za nami oraz prośbę o błogosławieństwo na kolejne lata służby. Jesteśmy tutaj u naszej Matki Boskiej aby podziękować za to, że jest z nami i ma nas w swojej opiece. Będziemy prosić o kolejne lata opieki bo czasy wymagają tego wsparcia…”.

Po przywitaniu i odczytaniu listów delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa strażaków Ordynariusz Warszawsko-Praski ksiądz biskup Romuald Kamiński skierował modlitwę do wszystkich zebranych przed pielgrzymką na Jasną Górę.

Przed wyruszeniem na Jasną Górę w imieniu narodu polskiego i polskich strażaków pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego wieniec złożyła Pani Europoseł Jadwiga Wiśniewska, a także komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wraz z prezesem ZG ZOSP RP druhem Waldemarem Pawlakiem.

Posterunki honorowe pełniły wartę przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Biegańskiego, pomniku księdza Jerzego Popiełuszki, pomniku Nieznanego Żołnierza oraz pomniku kardynała Stefana Wyszyńskiego na szczycie jasnogórskim. Warta składała się z dwóch strażaków PSP i dwóch strażaków OSP. Z ramienia PSP wartę przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, pomniku księdza Jerzego Popiełuszki i pomniku Nieznanego Żołnierza wystawiła Kompania Reprezentacyjna KW PSP w Katowicach. Wartę przy pomniku kardynała Stefana Wyszyńskiego wystawiła Kompania Reprezentacyjna CS PSP w Częstochowie.

Komendanci Szkół PSP, dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach oraz wiceprezesi ZG ZOSP złożyli wieniec przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki, śląski komendant wojewódzki PSP wraz z zastępcami oraz wiceprezesi ZG ZOSP RP w Katowicach złożyli wieniec przy pomniku Nieznanego Żołnierza a przy pomniku kardynała Stefana Wyszyńskiego wieniec złożyli kapelani Straży Pożarnej.

Po wydaniu komendy o rozpoczęciu marszu na Jasną Górę, pielgrzymka ruszyła III Aleją Najświętszej Marii Panny. Na czele kolumny jechał quad oraz SLRR Ford Ranger. Następnie orkiestra OSP Mykanów pod batutą druha Krzysztofa Witczaka, a potem dowódca uroczystości, Kompania Reprezentacyjna PSP, Kompania Reprezentacyjna ZOSP RP, Kompania Reprezentacyjna MDP. Za pododdziałami zmierzały na Jasną Górę zaproszeni goście.

O godzinie 11.00 dzwony oraz hejnał z Wieży Jasnogórskiej oznajmiły rozpoczęcie Mszy Świętej w intencji wszystkich strażaków, którzy przybyli do Matki Bożej Częstochowskiej wraz ze swoimi rodzinami. Zaproszonych gości przywitał przeor Klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze o. Samuel Pacholski. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił bp Romuald Kamiński. W przebieg Eucharystii zaangażowani byli strażacy PSP , OSP a także nie mogło zabraknąć przedstawicieli Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Na zakończenie mszy świętej, komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak podziękował za piękną uroczystość słowami:
„Ogromne podziękowania dla księży biskupów, ekscelencji za piękną celebrę i słowo boże, dla wszystkich kapelanów, kapłanów, braci opiekunów tego pięknego miejsca, przeora tego klasztoru … Tutaj dzisiaj bije serce ratownicze Polski, tu bije serce ratownicze Europy i Świata. Kłaniam się Wam wszystkim nisko, za to że jesteśmy dziś tutaj razem. Tak bardzo się cieszę, że tyle dobrego się dzieje jeśli chodzi o pożarnictwo w ostatnich czasach, tak bardzo cieszę się z Waszej Ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych, cieszę się, że się rozwijamy, że jesteśmy elitą ratowniczą świata. Z całego serca za to dziękuję i proszę o jeszcze, musimy dalej być mocni i nieść wartości, te które mamy na sztandarach Bóg Honor Ojczyzna…Pamiętajmy, Prezydent RP Andrzej Duda 4 maja podkreślił „Jesteście fundamentem bezpieczeństwa Polski” , dopóki my jesteśmy, Polska jest bezpieczna. Niech św. Florian ma Was w opiece”.

Uroczystość zakończono złożeniem wieńca przez komendanta głównego PSP i prezesa ZG ZOSP RP pod Epitafium Smoleńskim, pod którym podczas trwania Mszy Świętej ustawiona została warta składająca się z dwóch strażaków PSP, Kompanii Reprezentacyjnej CS PSP w Częstochowie oraz dwóch strażaków OSP. Podczas zagranego utworu „Śpij kolego”, oddano hołd wszystkim, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Pielgrzymka Strażaków, to dzień kiedy do Sanktuarium Jasnogórskiego przybywają tysiące strażaków zawodowych jak i ochotników wraz z rodzinami. Zwyczaj ten wywodzi się jeszcze z okresu przedwojennego, kiedy to 18 czerwca 1939 r. odbył się Zjazd Strażactwa Polskiego na Jasnej Górze. Było to jedno z największych wydarzeń w historii polskiego pożarnictwa. Cieszymy się ogromnie, że ta piękna tradycja siła wspólnej modlitwy trwa do dziś.

Dziękujemy wszystkim za obecność!

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP

Oceń artykuł: 5 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie z HACCP
59PLN
0

"Powstanie Styczniowe 1863-1864". Nabór wniosków do programu

Biuro „Niepodległa” otwiera nabór wniosków do Programu# Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. W latach 2023 i 2024 obchodzimy 160. rocznice kolejnych bitew i potyczek, które złożyły się na Powstanie Styczniowe – największy zryw narodowowyzwoleńczy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Wnioski można składać do 2 października 2023 do godziny 15:59.

(czytaj więcej)
0

Doświadczalane oznakowanie poziome. Jaka jest opinia kierowców?

Z danych opublikowanych przez Komendę Główną Policji wynika#, że w 2022 r. nieprawidłowa zmiana pasa ruchu była przyczyną 530 wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących, w których śmierć poniosły 52 osoby, a 648 zostało rannych. Chcąc poprawić czytelność węzłów drogowych a więc i bezpieczeństwo kierowców, zastosowaliśmy doświadczalnie, na wybranych odcinkach dróg krajowych, oznakowanie poziome informujące o numerze drogi do której prowadzi dany pas ruchu, ale również o miejscowości kierunkowej (na obwodnicach dużych aglomeracji miejskich). Aby poznać opinię kierowców na temat przedstawionych rozwiązań przygotowaliśmy krótką ankietę. Zapraszamy do jej wypełnienia.

(czytaj więcej)
0

Trwa sezon na grzyby. "Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj"

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz #doświadczenia.

(czytaj więcej)
0

500 kilometrowe szkolenie w Bieszczadach. Lekka piechota w działaniu

Przeszli już ponad 300 kilometrów najdłuższym szlakiem #górskim w Polsce. Przed nimi jeszcze blisko 200. Żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pieszą wędrówką chcą celebrować 5 lecie istnienia swojej jednostki.

(czytaj więcej)