Dziś mamy 23 maja 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

20 stycznia 2022

W 102. Rocznicę powrotu Nakła do macierzy. Delegacje złożyły okolicznościowe wiązanki

fot. MM

fot. MM

Dokładnie 102 lata temu Nakło odzyskało niepodległość i tym# samym powróciło do macierzy. W rocznicę tych pamiętnych wydarzeń, delegacje władz samorządowych gminy i powiatu, muzeum ziemi krajeńskiej oraz policji tradycyjnie już spotkały się na nakielskim Rynku, by złożyć kwiaty u stóp Pomnika Wdzięczności Wojsku Polskiemu.

Przyjęło się, że odzyskanie przez Polskę niepodległości nastąpiło dokładnie po 123 latach niewoli. Nakło jednak na odzyskanie wolności musiało poczekać nieco dłużej, bo aż 148 lat (1920 r.). Wszystko dlatego, że Nakło zostało zdobyte przez zaborcę już podczas pierwszego rozbioru Polski (1772 r.).

Z uwagi na panującą pandemię, w tym roku zrezygnowano z organizacji jakichkolwiek większych uroczystości związanych z powrotem Nakła do macierzy.

Oceń artykuł: 6 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (7)

  nakło, w dniu 20-01-2022 13:21:05 napisał:

  Łopaty w ręce i do odśnieżania się brać.

  odpowiedz

  • 7 (9)

  Krytyk Społeczny, w dniu 20-01-2022 14:07:32 napisał:

  " u stóp Pomnika Wdzięczności Wojsku Polskiemu. " Dla sprostowania i prawdy historycznej tym którzy nie wiedzą co czynią i komu składają "hołd" przed tym obeliskiem-wyjaśnienie.Otóż monument przed którym kłaniacie się "w pas" chylicie czoła oddając cześć-to monument który w pierwotnym założeniu czcił bolszewików i sprzyjającym im komunistom.To monument który został uznany ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego-art. 5a ust. 1 Ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. Pomnik podlegający usunięciu z przestrzeni publicznej.Ustawodawca uznał pomniki podlegające usunięciu odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce Przez słowo pomnik należy rozumieć także: kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki.Obowiązek usunięcia pomnika spoczywa na właścicielu lub użytkowniku wieczystym nieruchomości, na której znajduje się obiekt.katalog kategorii obiektów, które w naszej opinii obligatoryjnie powinny ulec usunięciu. Należą do nich: Pomniki poświęcone Armii Czerwonej i wliczamy tutaj tzw. pomniki wdzięczności, braterstwa, partyzantów sowieckich. Pomniki poświęcone działaczom Polskiej Partii Robotniczej. Pomniki poświęcone Gwardii Ludowej/Armii Ludowej. Pomniki poświęcone funkcjonariuszom Polski Ludowej lub działaczom komunistycznym z innych państw. Pomniki poświęcone Komunistycznej Partii Polski. Szanowni oficjele-składając hołd pod tym obeliskiem,nie boli was kark,nie boli was sumienie,że wpisujecie się w fałszywą narrację historyczną.Czas odrobić lekcje historii i wyciągnąć wnioski.Dla młodego pokolenia takie obrazki to plama na honorze i fałszywy obraz świadectwa.Przypomnę raz jeszcze-kłaniacie się pod tym obeliskiem oddając "hołd oprawcom" ustroju totalitarnego- nie bohaterom.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 3 (5)

  Wafel, w dniu 20-01-2022 19:57:42 napisał:

  Do Krytyka Społecznego! Popieram!

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Santa Claus, w dniu 20-01-2022 21:59:14 napisał:

  I tak ten pomnik wygląda jak wielkie dildo więc go zburzmy.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  nakielak, w dniu 21-01-2022 09:00:40 napisał:

  Chyba już nawet niebo nie było zadowolone, że tam się kłaniają i sypało śniegiem.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Szkolenie okresowe dla pracowników robotniczych
59PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Budowa magazynów
Ramki ślubne
39,90PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
0

Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.

(czytaj więcej)
0

Mija 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Przypominamy jej życiorys

23 maja przypada 180. rocznica urodzin sławnej poetki# – Marii Konopnickiej, która była również tłumaczką, publicystką oraz działaczką społeczną i narodową.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)