Dziś mamy 23 maja 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

27 stycznia 2022

W regionie będzie się działo. Marszałek przekazał kilka przedmiotów na WOŚP

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

„Przejrzyj na oczy” – to hasło tegorocznego finału# Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w niedzielę 30 stycznia. Celem jubileuszowej edycji jest zbiórka funduszy na diagnostykę i leczenie wzroku dzieci. Urząd Marszałkowski, jak co roku, zagra razem z WOŚP. Marszałek Piotr Całbecki na licytacje przekazał własnoręcznie zrobione przetwory oraz fartuchy sygnowane autografami znanych kucharzy.

Imprezy, koncerty i licytacje w ramach 30. finału WOŚP odbędą się w wielu miejscowościach regionu. W Bydgoszczy główne wydarzenia będą miały miejsce na Starym Rynku. W Toruniu koncertować będziemy na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Urząd Marszałkowski wspiera finansowo organizację głównych wydarzeń w regionie: w Toruniu i w Bydgoszczy.

- Pierwsza, zerowa edycja WOŚP odbyła się na naszej ziemi, na Kujawach, w Ciechocinku. To wtedy, razem ze Zdrową Wodą, zagraliśmy po raz pierwszy. Jestem dumny, przede wszystkim z wolontariuszy - że wierzycie w to, co robicie, że co roku zbieracie miliony złotych nie po to, aby licytować kto więcej, ale po to, by wspólnie pomóc drugiemu człowiekowi – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Na licytacje trafią przedmioty przekazane przez samorządowe władze województwa. Wśród nich znalazły się m.in. pióro marszałka województwa, album fotograficzny z osobistym podziękowaniem gospodarza województwa za udział w licytacji WOŚP, regionalne produkty oraz przetwory zrobione przez samego marszałka Piotra Całbeckiego. Nie wszyscy wiedzą, że włodarz województwa kujawsko-pomorskiego pasjonuje się uprawą warzyw i owoców oraz przetwarzaniem ich. Do toruńskiego i bydgoskiego sztabu WOŚP trafiły skrzynki wypełnione po brzegi własnoręcznie zrobionymi przez marszałka przetworami. W środku znajdziemy: kompot z żółtej czereśni, konfiturę z czarnej porzeczki, konfiturę malinową, żółtą dynię oraz miody pochodzące z prywatnej pasieki. Wszystkie produkty są w stu procentach ekologiczne, począwszy od warzyw i owoców wyhodowanych w sadzie i warzywniku marszałka, po sam proces przygotowania i opakowania. Miłośnicy dobrej kuchni i programów kulinarnych mają też okazję wylicytować fartuch kuchenny z autografem Karola Okrasy oraz fartuch z podpisem Roberta Makłowicza. Aukcje dostępne są na stronie toruńskiego i bydgoskiego sztabu.

Samorządowe władze województwa przekazały regionalne gadżety promocyjne wszystkim wolontariuszom, którzy zwrócili się z taką prośbą. Przedmioty trafiły do Unisławia, Papowa Biskupiego, Lubicza i Małej Nieszawki.

Jest o co grać. Dzieci z chorobami wzroku przybywa, zwłaszcza w pandemii. Konieczne są zakupy wyposażenia dla oddziałów okulistycznych. Z uzbieranych funduszy planowane jest kupno:

 • okulistycznego angiografu operacyjnego
 • oftalmoskopów do badania dna oka
 • lamp szczelinowych do diagnostyki przedniego odcinka oka
 • tonometrów do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki)
 • synoptoforów do pomiaru kąta zeza
 • urządzeń OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń
 • tomografów do badania dna oka
 • mikroskopów
 • okulistycznych stołów operacyjnych.

W zeszłym roku dzięki środkom zebranym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w nowoczesny sprzęt zostały doposażone oddziały dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy w trzech szpitalach prowadzonych przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Pisaliśmy o tym na naszej stronie.

Materiał: Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 677 160

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • -22 (58)

  Kierowca busa, w dniu 27-01-2022 17:45:23 napisał:

  ***** owsiaka

  odpowiedz

  • -22 (60)

  nakielak, w dniu 27-01-2022 17:55:01 napisał:

  Przejrzałem na oczy i nigdy już nie będę wspierał największego oszusta, który w rytm orkiestry okrada naiwnych!

  odpowiedz

  • 5 (11)

  se mła, w dniu 27-01-2022 21:01:50 napisał:

  Wspaniały człowiek, nic dziwnego, że pisowcy go tak nienawidzą bo im przeszkadza każda uczciwa i uczynna osoba

  odpowiedz

  • 4 (10)

  ***** ***, w dniu 27-01-2022 21:34:06 napisał:

  ooo pisowskie trolle w natarciu

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Schab b/k
14,44PLN
Szkolenie okresowe dla pracowników robotniczych
59PLN
Olej zwyczajny 0,9l
6,99PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Ramka na zdjęcia
26,90PLN 13,45PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.

(czytaj więcej)
0

Mija 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Przypominamy jej życiorys

23 maja przypada 180. rocznica urodzin sławnej poetki# – Marii Konopnickiej, która była również tłumaczką, publicystką oraz działaczką społeczną i narodową.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)