Dziś mamy 31 października 2020, sobota, imieniny obchodzą:

18 września 2020

Warsztaty kulinarne sushi. Młodzież otrzymała dyplomy

fot. Agnieszka Andrzejewska

fot. Agnieszka Andrzejewska

Uczniowie klasy II i III ZS im Wł. Łokietka w Lubaszczu kształcący się w# zawodzie kucharz, w dniach 14 i 15 września 2020 r. uczestniczyli w warsztatach kulinarnych SUSHI.

Przyszli kucharze odbyli warsztaty w ramach zajęć pozalekcyjnych organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią. Miejscem kulinarnego spotkania była Szkoła Gotowania „Papryka” w Bydgoszczy. Prowadzącymi byli tzw. Master Suhi: Adam i Mateusz, którzy są szefami kuchni z wieloletnim stażem. Uczniowie nauczyli się podstaw gotowania ryżu do sushi, zalewy do ryżu, technik krojenia i oczywiście zwijania różnego rodzaju sushi: maki, uramaki, hosomaki, futomaki i nigiri. Warsztaty te były również okazją, oprócz poszerzania umiejętności praktycznych do rozmów o kulturze japońskiej i samego kunsztu zwijania sushi w tym kraju.

Młodzież otrzymała na zakończenie dyplomy o ukończeniu kursu I stopnia z technik przygotowywania sushi. W historii szkoły to już kolejne warsztaty kulinarne, które są początkiem kariery gotowania naszych „Szefów Kuchni”.

Materiał: Agnieszka Andrzejewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 1 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Makaronu. Można stworzyć z niego proste i pyszne dania

Jesienne weekendy to doskonała okazja do szukania nowych pomysłów na wspólne spędzenie #czasu w domowym zaciszu. W najbliższą niedzielę nie trzeba będzie ich szukać, ponieważ 25 października obchodzimy Światowy Dzień Makaronu. To świetny pretekst, aby zaangażować wszystkich domowników w przygotowanie prostego i smacznego dania. Wystarczy 5 składników i odrobina czasu. Potrzebni będą też oczywiście miłośnicy makaronu. A takich na pewno nie brakuje, prawda?

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)