Dziś mamy 7 grudnia 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

29 września 2023

"Weekend seniora z kulturą” . Lista instytucji biorących udział w akcji

fot. MKiDN

fot. MKiDN

Oprowadzania po muzeach, spacery tematyczne, warsztaty i spektakle teatralne, koncerty operowe #oraz muzyczno-poetyckie, pokazy filmowe, spotkania autorskie, a także zajęcia gimnastyczne i taneczne – to tylko niektóre z atrakcji proponowanych przez ponad 500 instytucji w całej Polsce w ramach „Weekendu seniora z kulturą”. Tegoroczna edycja akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, potrwa od 29 września do 1 października. W tych dniach seniorzy będą mogli skorzystać bezpłatnie lub za symboliczną opłatą z licznych propozycji przygotowanych przez instytucje kultury w całej Polsce.

Szeroką ofertę dla seniorów przygotowały muzea. Muzeum Narodowe w Warszawie i wszystkie jego oddziały będą dostępne dla osób w wieku 60+ za złotówkę. W ramach tego samego biletu zwiedzać muzeum będzie mogła także druga osoba. W programie – wspólne układanie Bitwy pod Grunwaldem, oprowadzanie muzyczne, zwiedzanie Galerii Sztuki XIX Wieku oraz trening ciała i umysłu z medytacją.

Natomiast Muzeum Narodowe w Lublinie zachęca do skorzystania z bezpłatnego wstępu do kaplicy, na wieżę oraz ekspozycje stałe. W ofercie znalazło się oprowadzenie po wystawie czasowej „Oblicza Plakatu Kolekcja Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego oraz „Tamara Łempicka - ponad granicami”. Z kolei w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i jego oddziałach odbędzie się spacer tematyczny po wystawach stałych „Piękne pachnące i kolorowe… czyli o roli kwiatów w sztuce dawnych mistrzów”. Podczas spaceru uczestnicy obejrzą wybrane obrazy ukazujące kwiaty różnych gatunków roślin, ale także poznają sekrety i symboliczne znaczenia kwiatów. Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało Bilet dla Seniora w cenie 5 zł uprawniający do wstępu na wystawy stałe i czasowe we wszystkich oddziałach MNK, w tym na wydarzenia specjalne. W Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz jego oddziałach seniorzy będą mogli obejrzeć bezpłatnie wystawy czasowe oraz stałe. W ramach „Weekendy seniora z kulturą” zapraszamy także do muzeów w mniejszych miejscowościach.

Wyjątkowe wydarzenia czekają także w teatrach, filharmoniach i operach. Filharmonia Śląska w Katowicach zaprasza na koncert „WIELKIE CHÓRY - CHOPIN | Eibin | Wolanin | Chór”. Natomiast w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie można będzie obejrzeć koncert Akademii Operowej – „Zestawienie muzyki współczesnej z muzyką klasyczną” oraz spektakl operowy w dwóch częściach m.in. Bizet, Moniuszko, Penderecki, Szymanowski. Z kolei w Filharmonia Poznańska zaprasza na koncert pt. „Msza Koronacyjna” w Lądzie nad Wartą w kościele pw. NMP i św. Wojciecha. W Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu seniorzy będą mogli wziąć udział w warsztatach teatralnych „Fabryka snów”, które maja za zadanie wzmocnić pewność siebie

Specjalny program dla seniorów przygotowały także biblioteki, centra i domy kultury. Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu zorganizowała bezpłatne spotkanie autorskie z pisarką Zośką Papużanką, której najnowsza książka „Żaden koniec” ukazała się w czerwcu 2023 nakładem wydawnictwa Marginesy. Natomiast Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej „Twarze pozowane i nieco podpatrzone” autorstwa Wiesławy Martowicz. Z kolei Łódzki Dom Kultury przygotował warsztaty taneczne w rytmie latino połączone z zabawą taneczną dla seniorów, zaś w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbędzie się m.in. koncert muzyki instrumentalnej z dużą dawką improwizacji w wykonaniu zespołu Warmia Swing Trio.

Lista instytucji biorących udział tegorocznej edycji akcji (z podziałem na województwa) jest dostępna na stronie  https://www.gov.pl/web/kultura/weekend-seniora-z-kultura-2023.

Źródło: MKiDN

Oceń artykuł: 13 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Budowa magazynów
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Budowa hal
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem. Spacer po fromborskich zabytkach

Nie tylko średniowieczny biskup z Miry czy zamieszkujący# Laponię św. Mikołaj obchodzą imieniny 6 grudnia. Do zacnego grona należy także najwybitniejszy polski astronom, którego 550. rocznicę urodzin świętowaliśmy w tym roku. Mikołaj Kopernik, bo o nim mowa, będzie bohaterem specjalnego programu TVP Nauka zrealizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Emisja już 6 grudnia o godz. 21:00. W programie m.in. poszukiwanie śladów astronoma we Fromborku, informacje o programie „Laboratoria Przyszłości” oraz Akademii Kopernikańskiej, a także podsumowanie obchodów Roku Kopernika.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)