Dziś mamy 26 listopada 2022, sobota, imieniny obchodzą:

06 września 2022

Weź paragon i nie daj się oszukiwać. Kto musi go wystawić?

fot. pixabay

fot. pixabay

Co czwarty sprzedający nie wystawił prawidłowego paragonu# – to wynik kontroli przeprowadzonych przez Krajową Administrację Skarbową (KAS).

Paragon to większe bezpieczeństwo klienta oraz dowód uczciwości ze strony przedsiębiorcy i poszanowania zasad uczciwej konkurencji. KAS prowadzi bieżące kontrole mające na celu uszczelnianie systemu podatkowego i walki z tzw. „szarą strefą”, jednak w przypadku oszustw paragonowych ogromne znaczenie ma postawa kupujących, czyli nas wszystkich. Sprawdź, czy każdy sprzedawca musi wystawić paragon, czym są prawidłowo wystawione paragony, do czego mogą posłużyć i gdzie zgłaszać nieprawidłowości.

Paragon, choć może wydawać się mało ważnym kawałkiem papieru, ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej gospodarki. Nieuczciwi przedsiębiorcy, aby uniknąć zapłacenia podatków, nie wydają paragonów lub wydają nieprawidłowe (np. tzw. paragon kelnerski), a nawet zbierają paragony pozostawione przez klientów, by je anulować. Zdarza się, że porzucone paragony służą także „jako podkładki” do wystawiania tzw. pustych faktur i wyłudzania podatku VAT.

Jak KAS sprawdza przedsiębiorców
Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi stałe działania mające na celu uszczelnianie systemu podatkowego. Jednym z wielu narzędzi są nabycia sprawdzające – pracownicy KAS incognito nabywają towary lub usługi w celu sprawdzenia, czy sprzedaż jest rejestrowana na kasie fiskalnej, a paragon wydawany klientowi. Zgodnie z art. 94k ustawy o KAS mają oni możliwość prowadzenia sprawdzenia wszystkich podmiotów zobowiązanych do rejestrowania sprzedaży na kasach fiskalnych – od ulicznych straganów oraz małych punktów handlowych i gastronomicznych po duże hotele, drogie restauracje i salony SPA i innych. Wobec prawa wszystkie podmioty są równe i tak samo sprawdzane.

W okresie od 4 lipca 2022 r. do 28 sierpnia 2022 r. przeprowadziliśmy 32 227 kontroli w formie nabycia sprawdzającego. Wystawiliśmy 7666 mandatów na kwotę prawie 9 mln zł. Niestety, co czwarte (25,1%) nabycie wykazało nieprawidłowości.
Kontrole w formie nabyć sprawdzających mogą być przeprowadzone przez pracowników lub funkcjonariuszy urzędów skarbowych, urzędów celno-skarbowych. Zawsze mają oni przy sobie ważną legitymację służbową oraz stałe upoważnienie udzielone przez naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego. Na potrzeby dokumentacji na miejscu kontroli mogą wykonywać zdjęcia, filmy i nagrywać dźwięk.

Niedopuszczalne jest jednak utrwalanie w jakikolwiek sposób wizerunku kontrolującego urzędnika, a tym bardziej rozpowszechnianie go bez jego zgody, bowiem narusza to m.in. art. 23 kodeksu cywilnego. Takie działanie traktowane jest jako naruszenie dóbr osobistych oraz może być uznane za - występek zagrożony karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kontrole w formie nabycia sprawdzającego czasem wiążą się z różnymi nieprzyjemnościami i oporem ze strony kontrolowanych. Dlatego w KAS prowadzimy działania podnoszące kompetencje pracowników, zapewniamy im pomoc psychologiczną, a w razie sytuacji kryzysowej - natychmiastowe wsparcie umundurowanej grupy szybkiego reagowania składającej się z funkcjonariuszy izby, na terenie której działają.

Oszustwa paragonowe
Załóżmy, że rodzina płaci za obiad w restauracji 216 złotych. Z tej kwoty 16 zł to podatek VAT, który powinien być odprowadzony do budżetu państwa. Jeśli restaurator zatai, że taka transakcja się odbyła, będzie mógł schować tę kwotę do kieszeni. Co więcej, w ten sposób „zaoszczędzi” także na podatku dochodowym. Strata budżetu państwa będzie więc jeszcze wyższa niż wartość podatku VAT.

Takie postępowanie to nieuczciwość w stosunku do klienta, który zapłacił podatek w cenie obiadu, i względem wszystkich obywateli. Budżet państwa to pieniądze nas wszystkich, które wydawane są m.in. na budowę dróg, służbę zdrowia czy wojsko, czyli infrastrukturę i usługi, z których wszyscy korzystamy bez względu na wysokość płaconych podatków.

Nieuczciwy restaurator będzie też bardziej konkurencyjny niż ten, który skrupulatnie wywiązuje się ze swoich obowiązków podatkowych. Wystarczy, że pieniądze, których nie odprowadził jako podatek, zainwestuje np. w nowe stoliki. Biorąc paragon, wspieramy uczciwą konkurencję między przedsiębiorcami.
Dlatego tak ważne jest, by nikt nie uchylał się od płacenia podatków. Nieuczciwym przedsiębiorcom za niewystawienie paragonu grozi kara grzywny w wysokości do 15 050 złotych.

Prawidłowy paragon
Warto zwrócić uwagę na prawidłowo wystawiony paragon. Zdarza się, że zamiast niego otrzymujemy potwierdzenie zapłaty kartą płatniczą. Musimy pamiętać, że wydruk z karty stanowi wyłącznie dowód zapłaty kartą debetową lub kredytową. Nie zastępuje on paragonu fiskalnego.

Innym przykładem nieuczciwego działania przedsiębiorców jest wydawanie paragonów niefiskalnych. Dotyczy to przede wszystkim usług gastronomicznych. Zamiast paragonu wystawiane są rachunki lub paragony kelnerskie.
Zobacz, jak wygląda prawidłowo wystawiony paragon: wezparagon.gov.pl

Po co paragon klientowi
Pilnowanie paragonów pomaga zmniejszać tzw. „szarą strefę”, przez którą tracimy wszyscy jako obywatele. Warto jednak pamiętać, że dokument ten zabezpiecza także nasz prywatny interes. Przede wszystkim ułatwia złożenie reklamacji, ale również dzięki niemu porównamy ceny i sprawdzimy, czy transakcja została rozliczona prawidłowo. Łatwiej też będzie oddać zakupiony towar, np. gdy okaże się wadliwy.

Czy każdy sprzedawca ma obowiązek wystawić paragon?
Obowiązek wystawienia paragonu ma zdecydowana większość podmiotów sprzedających towary i usługi osobom fizycznym. Jest jednak lista podmiotów, które nie muszą rejestrować sprzedaży na kasie fiskalnej i wydawać paragonów m.in.:
• rolnicy ryczałtowi, jeśli sprzedają produkty pochodzące z własnej działalności rolniczej (podatek płacą w wysokości zależnej od posiadanej ziemi uprawnej);
• właściciele sklepów internetowych, jeśli zapłatę otrzymują wyłącznie za pośrednictwem poczty, banku, lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej;
• sprzedający produkty i usługi, jeśli ich roczna sprzedaż osobom fizycznym nie przekracza 20 tys. zł (Uwaga! Zwolnienie to nie dotyczy wielu branż. Bez względu na wysokość obrotów paragony fiskalne zawsze muszą wystawiać np. sprzedawcy m.in. papierosów, komputerów, perfum, gazu płynnego, a także usług – np. taksówkarskich, fryzjerskich, kosmetycznych czy gastronomicznych).

Więcej w rozporządzeniu:
• zwolnienie z obowiązku posiadania kas do wysokości 20 tys. zł: paragraf 3. ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2021 r. poz. 2442);
• wyłączenia ze zwolnienia z par. 3 ust. 1 pkt 1 i 2:paragraf 4. powołanego wyżej rozporządzenia.
Nie każdy paragon musi mieć postać wydruku z kasy fiskalnej. Od 2020 r. sprzedawca posiadający kasę online może przesłać klientowi e-paragon, mailem lub sms-em.
Nadużycia paragonowe – jak z nimi walczyć
Nadużycia paragonowe zmniejszają wprost wpływy z podatków do budżetu państwa. To z kolei wpływa na społeczeństwo, które jest odbiorcą usług finansowanych, takich jak edukacja, czy służba zdrowia. Zatem powiększanie „szarej strefy” i niszczenie uczciwej konkurencji osłabia polską gospodarkę.
Pracownicy KAS prowadzą całoroczne kontrole punktów sprzedaży. W okresie wakacyjnym prowadzimy je z większym natężeniem w miejscowościach turystycznych. To element weryfikacji i przypominania przedsiębiorcom o ustawowych obowiązkach. Jednak największe znaczenie ma postawa każdego z nas. Warto upomnieć się o paragon i sprawdzić, czy jest prawidłowo wystawiony.

Zgłaszajmy, jeśli nie otrzymaliśmy paragonu fiskalnego, a sprzedawca miał obowiązek go wystawić. Możemy to zrobić:
• w urzędzie skarbowym,
• przez całodobowy, bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000,
• na e-mail: powiadomKAS@mf.gov.pl,
• przez bezpłatną i anonimową aplikację e-Paragony – więcej informacji na stronie podatki.gov.pl.

Paragony w aplikacji

W zapanowaniu nad stosami paragonów na pewno pomoże aplikacja e-Paragony, przygotowana przez Ministerstwo Finansów. Za jej pomocą w bezpłatny i anonimowy sposób możesz:
• zarządzać wydatkami i przypisywać do nich paragony (dodawać papierowe paragony do aplikacji),
• dokumentować swoje wydatki,
• przeglądać statystyki,
• uzupełniać informację o gwarancjach,
• sprawdzać paragony z kodem QR, wystawione przez kasy,
• zgłaszać nieprawidłowości (np. brak paragonu, nieprawidłowy paragon).

W przyszłości aplikacja zostanie rozbudowana o funkcjonalność, która umożliwia pobranie paragonu w postaci elektronicznej bezpośrednio z kasy.

Aby pobrać aplikację na telefon:
• z systemem iOS, wejdź na stronę apps.apple.com
• z systemem Android, wejdź na stronę play.google.com/store.

Materiał: Materiał: Katarzyna Orlikowska-Maliszewska / IAS w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 1 19

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (38) Zgłoś naruszenie zasad

  • 23 (29)

  Ja, w dniu 06-09-2022 14:36:11 napisał:

  Kto kogo okrada to my Polacy dobrze wiemy

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 20 (24)

  , w dniu 06-09-2022 15:36:17 napisał:

  Na codzień to okrada mnie państwo pod rządami komunistów z PiS. A co sklepu z aplikacją potrzebuje login i hasło, można prosić

  odpowiedz

  • 7 (9)

  aaa, w dniu 06-09-2022 17:54:44 napisał:

  anonimowo hahaha

  odpowiedz

  • 16 (20)

  beata, w dniu 06-09-2022 18:07:55 napisał:

  Byle szarych ludzi wykończyć podatkami najwięcej kradnie państwo i wszyscy dobrze to wiedzą

  odpowiedz

  • -15 (27)

  Adrian , w dniu 06-09-2022 20:12:06 napisał:

  Pamiętajcie, że płacąc prywaciarzowi dajemy również kasę na podatek. Jeśli on go nie odprowadza tylko chowa do kieszeni to oszukuje nie tylko Państwo ale nas wszystkich. Bo z podatków powstaje to co publiczne np. drogi, itp.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 13 (15)

  ?, w dniu 06-09-2022 20:37:24 napisał:

  Adrian najpierw okrada rząd, ministrów, radnych, wojewodów i inne pasożyty, a jak już jest z PiS to jeszcze nahapie najwięcej "liści" dla siebie i swojej kasty. A na końcu są szpitale (akurat w nakle już dawno opchnięty) szkoły i drogi. W jakim mieście żyjesz Adrianku?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -8 (14)

  adam, w dniu 06-09-2022 21:58:16 napisał:

  najwiecej to kradna prywaciorze a dac paragon to jego psi obowiazek

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 13 (17)

  Kolo, w dniu 06-09-2022 22:57:14 napisał:

  adam Ty PiSowski trollu, okrada nas (nie)rząd... a nie prywaciarz, prywaciarz pracuje przez 2 tyg. żeby opłacić takie mendy jak Ty, i byś miał na swoje zasiłki i zapomogi z programów typu plus

  odpowiedz

  • 0 (10)

  Obserwator, w dniu 06-09-2022 23:30:48 napisał:

  W Nakle to tylko korupcja i kombinowanie na lewo , pracodawcy nadal zatrudniają na czarno a myślenie ludzi patrząc po komentarzach to średniowiecze , byłem ostatnio w Zakopanem to nawet parkingi prywatne , krawcowa i gaździna z oscypkami mieli kasy fiskalne i nikt nie krzyczał , że jest okradany

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (8)

  Przemo, w dniu 07-09-2022 04:50:45 napisał:

  Widzisz Adrian? Uderz w stół a nożyce się odezwą:-) Typowe nakielskie biznesmeny, nie potrafiące żyć bez kombinacji.

  odpowiedz

  • -1 (3)

  roberto, w dniu 07-09-2022 06:14:17 napisał:

  nikomu nie życzę mieć pracownika,zamknąłem interes bo mnie ludzie okradali i teraz siedze w niemczech bo się ukrywam przed długami

  odpowiedz

  • 1 (5)

  Xxx, w dniu 07-09-2022 06:17:02 napisał:

  Brak kas fiskalnych - gdzie fakturą ? :)

  odpowiedz

  • 10 (10)

  Miki, w dniu 07-09-2022 07:53:29 napisał:

  Niestety pogłębiający się kryzys gospodarczy spowoduje masę upadłości firm. Firmy produkcyjne gdzie jest znaczne zużycie energii będą utrzymywały produkcję do czasu jak będzie to opłacalne. Później działalność zamkną. Wyobraźcie sobie teraz że taki prywaciarz ma 3 sklepy i energia w nich do tej pory kosztowała około 4000zl. Po podwyżce (300% dla firm) będzie to 16000zl! To oznacza że chleb będzie kosztował 20zl! lub musi zamknąć firmę. Jak zamknie to zwolni przynajmniej 3 pracowników! I kółko się zamyka. Ja bym był ostrożny z tym biadoleniem na prywaciarzy bo jeszcze mogą nadejść czasy ze sami będziemy chcieli robić na czarno byleby mieć co do gara wlozyc

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (2)

  osczędnosci kupie, w dniu 07-09-2022 08:46:38 napisał:

  najczęsciej kradną kierowcy ,oszukują na paliwie jak kolega pozakładał gpsy to 2 od razu chciało się zwolnić

  odpowiedz

  • -1 (5)

  kierowca, w dniu 07-09-2022 09:07:30 napisał:

  ja tej ,kradną bo za mało zarabiają,odbierają sobie tylko premie z przepału auta

  odpowiedz

  • -2 (4)

  Barbara , w dniu 07-09-2022 09:45:50 napisał:

  Radzę sprawdzać co jest na paragonie. Wcześniej nie brałam go ze sklepu ale trzy razy mnie oszukały ekspedientki ze sklepów mięsnych i teraz sprawdzam .

  odpowiedz

  • 9 (9)

  Ja, w dniu 07-09-2022 09:58:53 napisał:

  Polacy wiedzą kto ich okrada

  odpowiedz

  • -5 (7)

  Julia, w dniu 07-09-2022 12:56:34 napisał:

  kazdy powinien wydawac paragon, fryzjer, lekarz czy pani na starganie

  odpowiedz

  • -5 (7)

  guli, w dniu 07-09-2022 12:59:42 napisał:

  Paragon lub faktura - zawsze

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Po, w dniu 07-09-2022 13:04:34 napisał:

  Mamy swoje państwo cudowne żeby utrzymać mały sklep zapłacić ZUS podatki to jak ma nabijać na kasę wszystko przecież pomyslcie ludzie to chory kraj zrzera nas opłatami a do pana który był w górach i twierdzi że wszyscy mają kasy tylko czy wszyscy nabijają na pewno nie bo chcą żyć dla tego ludzie tworzą szarą strefę coś sprzedam i be Będzie ok

  odpowiedz

  • 7 (7)

  se mła, w dniu 07-09-2022 13:08:34 napisał:

  nie dajcie się nabierać tym pisowskim złodziejom

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Wielki Brat, w dniu 07-09-2022 13:11:39 napisał:

  kolejny pomysł jak kontrolować społeczeństwo i za r&j trzymać

  odpowiedz

  • 10 (10)

  Volo, w dniu 07-09-2022 13:17:27 napisał:

  Co za głupi nagłówek weź paragon i niedaj się oszukiwać i do czego ci ten papierek człowieku przecież ten prywaciarz nie radzi sobie już z opłatami żeby siebie utrzymać a co już mówić o pracowniku przecież wszystko go zjada większość ludzi tergo nie rozumie czy fajnie będzie jak pozamykają się sklepy firmy powstanie złodziejstwo i inne markety nie odprowadzają podatków wszystkie pieniądze wyworza z Polski zmieniają nazwy żeby ominąć podatki i to jest fajne ludzie zastanówcie się nad tym wszystkim powarznie

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Dobrosława, w dniu 07-09-2022 13:18:32 napisał:

  nie każdy ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej, ani nawet zakładania firmy jak się coś sprzedaje, wszystko jest uzależnione od tego jaki dochód dana osoba osiągnie w danym roku, więc nie dręczcie babci na targu co kwiaty z własnego ogrodu sprzedaje, bo ona nie musi mieć kasy fiskalnej, ani nawet firmy zakladać

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Beatka, w dniu 07-09-2022 13:23:32 napisał:

  ojojoj czyżby dojna zmiana nie miała na kolejne nagrody, które przecież im się należą za rujnowanie Polski i Polaków?

  odpowiedz

  • -4 (4)

  Leg, w dniu 07-09-2022 13:27:27 napisał:

  Do Dobrosława zgadza się kasy nie musi miec to prawda to uzależnione jest od dochodu oki ale dzialalnosc musi zarejestrowac i jakoś się rozliczac bo to jest właśnie szarą strefą każdy by sobie stanol i co sprzedawał i co dalej

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Dobrosława, w dniu 07-09-2022 13:38:00 napisał:

  Do Leg. nie, nie każdy musi zarejestrować działalność, nie wprowadzaj ludzi w błąd jak nie znasz przepisów

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Miki, w dniu 07-09-2022 16:18:55 napisał:

  Do Dobrosława czyli np starsza osoba zerwie kwiaty stanie codziennie na ulicy i będzie sprzedawać bez założenia działalności i odprowadzania podatków tak myslisz

  odpowiedz

  • 3 (3)

  *** *****, w dniu 08-09-2022 10:00:16 napisał:

  i pamiętaj nie będziesz kapusiem czy donosicielem tylko sygnalistą

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Ramki ślubne
39,90PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
0

Społeczna inicjatywa zrzesza kilkadziesiąt osób. SOS - Sami O Sobie

Niedawno została powołana społeczna inicjatywa obywateli. Jednym# z jej członków jest Piotr Niemczewski, z którym rozmawiamy o idei i celach powstania tego oddolnego ruchu.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)
0

Tendencja proinflacyjna. Prognozy ekspertów

Listopadowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej NBP przyniosło decyzję o utrzymaniu obecnego poziomu stóp procentowych# (stopa referencyjna – 6,75%). To drugi miesiąc z rzędu, w którym podjęto decyzję o wstrzymaniu cyklu podwyżek, pomimo wciąż rosnącej inflacji, która według wyliczeń GUS wyniosła 17,9% za październik r/r. Czy to koniec polityki zwolenników wyższych stóp procentowych w RPP? Analitycy londyńskiej firmy Unibet postanowili bliżej przyjrzeć się prognozom.

(czytaj więcej)