Dziś mamy 20 kwietnia 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

01 października 2024

Wrześniowe spotkanie DKK w Paterku. "Minuty. Reportaże o starości"

fot. PiMBP w Nakle

fot. PiMBP w Nakle

Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki #w Paterku było poświęcone starości. Opisała ją w swojej książce Iza Klementowska. I w tej właśnie książce poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie: Czy starzy ludzie są niewidzialni?

"Minuty. Reportaże o starości" to właściwie książka, która próbuje pomóc oswoić starość ukazując jej różne oblicza. Jednym z nich jest radość z poczucia wolności, które daje nam ten czas, ale jednocześnie pokazuje , że zaczyna pojawiać się pewna bezradność i ograniczenia, które nie zawsze są do pokonania. Gdzie w tym wszystkim są ci, którym do tej starości jeszcze daleko i czy potrafią usłyszeć , to co mają im do powiedzenia starzy ludzie? Czy tylko ich słuchają nadal myśląc o swoich sprawach?

W ocenie czytających tę książkę jest ona raczej smutna i refleksyjna , ale daje także nadzieję, że czasami wystarczy mały impuls by każdego dnia znaleźć powód do uśmiechu.

"Minuty. Reportaże o starości” powinni przeczytać młodzi ludzie. Może dzięki temu łatwiej będzie im zrozumieć swoich dziadków czy rodziców dla których staroć jest teraźniejszością i uświadomią sobie, że kiedyś też się zestarzeją. I z pewnością wówczas, nie będą chcieli być niewidzialni.

„Starsi ludzie są mostem między przeszłością a przyszłością. Jeśli zniszczymy ten most, stracimy korzenie i kierunek”   ( Kofi Annan )

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Materiał: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 9 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.

(czytaj więcej)
0

Mozaika wielkanocnych tradycji. Rozmowa z Hanną Łopatyńską

Rozmowa z Hanną Łopatyńską, kierownikiem Działu Folkloru i Kultury Społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu

(czytaj więcej)
0

Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.

(czytaj więcej)
0

Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.

(czytaj więcej)