Dziś mamy 17 czerwca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

21 września 2023

Wsparcie dla sadowników. Stawka pomocy wynosi 5000 zł na 1 ha

fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, działając na podstawie# § 13 ust. 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187, z późn. zm.), informuje, iż od dnia 5.10.2023 r. do dnia 20.10.2023 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały, w bieżącym roku, szkody w owocujących uprawach drzew owocowych w wysokości co najmniej 70% na powierzchni występowania tych upraw w wyniku przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy.

Stawka pomocy wynosi 5000  zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw drzew owocowych, w których wystąpiły szkody w wysokości co najmniej 70% na powierzchni występowania tych upraw spowodowane przez przymrozki wiosenne, huragan lub grad w 2023 r.

Wnioski należy złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego.

Formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej  Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (www.arimr.gov.pl).

Powyższa pomoc będzie udzielana:

 • w ramach pomocy de minimis, jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą do 30% średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z 3 lat opartej na okresie 5 ubiegłych lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej;
 • poza formułą de minimis,  jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z 3 lat opartej na okresie 5 ubiegłych lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej.

Wysokość pomocy ustala się jako iloczyn deklarowanej przez rolnika we wniosku powierzchni upraw, na której wystąpiły szkody, oraz stawki pomocy, przy czym wysokość pomocy na jedno gospodarstwo nie może być większa niż równowartość w złotych 15 tys. euro.

Kwota pomocy będzie podlegała pomniejszeniu o 50% dla rolników nieposiadających polisy ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk, w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Oceń artykuł: 10 12
Pliki do pobrania
Ogłoszenie.pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (3)

  urlop, w dniu 21-09-2023 09:42:25 napisał:

  Wciąż wyją ,że mało i mało. Będąc rolnikiem ,sadownikiem nie ma ryzyka utraty kasy . Firmy upadają ,nie ma żadnej dotacji.

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Ja, w dniu 21-09-2023 10:22:09 napisał:

  NIE POTRZEBA WASZYCH DOPLAT TYLKO PROSZE NIE SPROWA DZAJCIE PRODUKTOW ROLNYCH I OWOCOW

  odpowiedz

  • 4 (4)

  bolo, w dniu 21-09-2023 13:22:07 napisał:

  Ja jestem ciekawy czy takie artykuły o dotacjach inwestycjach i podobnych będą się ukazywać po 15 października

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Czy leci z nami pilot?, w dniu 21-09-2023 15:34:59 napisał:

  Nie mogę tego pojąć że PiS od początku wojny a przede wszystkim od pół roku jak rolnicy zaczęli protestować nie znalazł rozwiązań żeby skutecznie , tranzytem przewieźć płody Ukrainy dalej do UE i Afryki. To jest niepojęte co oni odpierd... Teraz na potrzeby wyborów do 15 października zamknęli granicę dla Ukraińskiego zboża a później znowu ją otworzą. Czy to jest takie trudne żeby oplombować wagony ! Nawet środki na taki tranzyt znalazłyby się w UE ! W tej chwili jesteśmy skłuceni z UE a za chwilę z Ukrainą. Daliśmy wszystkie czołgi Ukrainie a teraz do nich skaczemy. Cyrk kur... cyrk!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  Czy leci z nami pilot?, w dniu 22-09-2023 14:46:15 napisał:

  Do Ja, no właśnie o tym piszę. Oplombować wagony i w pizd... na zachód.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
0

Ruszyła certyfikacja w WOT. Sprawdzian dla żołnierzy

W WOT rozpoczęła się Certyfikacja – zaangażowani zostali #wszyscy żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Natychmiastowe stawiennictwo i szkolenie to jeden z elementów sprawdzenia gotowości do działania najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, niezwiązany z kryzysem migracyjnym i działaniami hybrydowymi przeciw Polsce na wschodniej granicy RP.

(czytaj więcej)
0

Dwudziesta szósta wędrówka. Na uczestników czekał pyszny posiłek

Dzisiejszą wędrówkę w większości maszerowaliśmy w korycie #Rokitki. 20 uczestników rozpoczęło wędrówkę a 19 ukończyło. Jedna osoba musiała się wycofać ze względu na rozklejenie się obuwia.

(czytaj więcej)
0

"Edukacja z wojskiem". W zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów

W pierwszym miesiącu pilotażowego programu# „Edukacja z wojskiem” w województwie kujawsko- pomorskim w zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów. Przez 4 tygodnie zaangażowanych w szkolenie było 40 żołnierzy z 9 jednostek wojskowych z naszego województwa.

(czytaj więcej)