Wspomnienie o Piotrze Zielińskim. "Dobrze zasłużył się Ojczyźnie"

fot. powierzone
Z kolegą Piotrem, poznałem się w połowie 1980 roku w Zakładzie #Zegarmistrzowskim śp. Stefana Kosiedowskiego w Nakle, gdzie przez cały czas trwania stanu wojennego był tam zlokalizowany punkt kontaktowy dla działaczy antykomunistycznej opozycji. Piotr angażował się w budowanie struktur „Solidarności” pracowniczej – nauczycielskiej, ja natomiast włączyłem się w tworzenie „Solidarności Chłopskiej”, a po zjednoczeniu ruchu związkowego „NSZZ RI Solidarność”. Piotr Zieliński był nauczycielem zawodu w Zespole Szkół Zawodowych w Nakle.
Z chwilą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, należał do nielicznego grona działaczy, którzy natychmiast, bez względu na rodzaj represji i szykan postanowili prowadzić dalszą walkę w podziemiu. W tym czasie priorytetowymi celami działania było udzielenie natychmiastowej i wszechstronnej pomocy internowanym i skazanym z przyczyn politycznych oraz ich rodzinom. Równolegle z tym było utrzymanie świadomości społecznej wypracowanej w uprzednim okresie, aby nie dać znów się wepchnąć przez reżim do łagrów, czego dowodem były powstające w podziemiu zespoły redakcyjne, poligraficzne, punkty kolporterskie i niezależne wydawnictwa. Kolega Piotr Zieliński bardzo skutecznie angażował się we wszystkich z wymienionych powyżej form opozycyjnej działalności. Przez całą dekadę lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia prowadził ożywiony kolportaż niezależnych publikacji – pism ulotnych, biuletynów i książek, bardzo często współpracując ze mną w tym zakresie.
Zorganizował w Nakle bazę poligraficzną dla zespołu „Solidarności” nauczycielskiej. Początkowo wykonał prototyp powielacza hektograficznego na bazie wyżymaczek gumowych od pralki „Frania”. Następnie, w późniejszym okresie otrzymał ode mnie profesjonalny powielacz hektograficzny, a krótko po tym, dokonał przerzutu innego powielacza - elektrycznego z Zakładu Zegarmistrzowskiego Stefana Kosiedowskiego dla Tadeusza Samselskiego, który otrzymaliśmy z Brus. Parokrotnie przekazywałem koledze Piotrowi kalki hektograficzne i woskowe oraz oryginalną farbę drukarską na potrzeby podziemia.
W swoim mieszkaniu na Placu Konopnickiej w Nakle, posiadał bez zezwolenia amatorską radiostację, za pomocą której prowadził kontrwywiadowczy nasłuch na tzw. zastrzeżonych pasmach.
Po zabójstwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w nocy wraz z śp. Zdzisławem Szczepańskim, na Krzyżu Misyjnym przed Kościołem p.w. Św. Stanisława w Nakle umieścił tablicę w formacie cmentarnej oraz był współorganizatorem pierwszej wystawy o ks. Jerzym w naszym Kościele.
Brał udział w rajdach „Szlakami martyrologii Narodu Polskiego”, zabierając ze sobą małoletniego wtedy syna śp. Stanisława. Co miesiąc jeździł do Bydgoszczy na Mszę Św. w intencji Ojczyzny do Kościoła O.O. Jezuitów. Współtworzył Duszpasterstwo nauczycielskie i Komitet Obywatelski „Solidarność”, a po transformacji ustrojowej miał udział w reaktywowaniu NSZZ „S” w swojej Szkole. W omawianym okresie z kolegą Piotrem Zielińskim spotykałem się zadaniowo setki razy i nie tylko w mojej ocenie należał do grona najbardziej oddanych sprawie i zasłużonych działaczy, umocowanych na wyższym stopniu wtajemniczenia i zarządzania.
Dobrze zasłużył się Ojczyźnie, pozostając w naszej pamięci.
Msza Św. oraz uroczystości pogrzebowe, odbędą się w środę - dnia 22 marca 2023 roku na cmentarzu parafialnym w Nakle o godz. 13.00.
Materiał: Tadeusz Jakubek
Czytaj również
Dodaj komentarz
Karma dla zwierząt pod lupą kontrolerów. Nałożono 18 kar pieniężnych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych# (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r.
(czytaj więcej)Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował #na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/2023. Tym razem najnowszą edycję raportu ekspertki i eksperci z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI uzupełnili o dodatkowy rozdział dotyczący studentów z Ukrainy. Agresja Rosji na naszego sąsiada spowodowała wzrost liczby ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce, co wpłynęło także na zainteresowanie cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni. W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób.
(czytaj więcej)Skorzystaj ze zniżek. Karta Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel

Masz troje dzieci lub więcej? Skorzystaj ze zniżek w łatwy sposób.# Znajdź Kartę Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel. To naprawdę proste!
(czytaj więcej)Wymagające warunki dla kierowców. Standardy zimowego utrzymania dróg

Ostatnie dni to coraz śmielsze poczynania zimy# w naszym kraju. A prognozy na najbliższe kilkadziesiąt godzin to wymagające warunki dla kierowców z intensywnymi opadami śniegu w wielu miejscach w kraju. W związku z trudnymi warunkami drogowymi, w miniony weekend na drogach krajowych w całej Polsce pracowało około 2000 pojazdów do zimowego utrzymania. Miniona noc była nieco mniej wymagająca jednak nasze służby nie próżnowały i do zwalczania śliskości na jezdniach w godzinach porannych pracowało ponad 600 pojazdów.
(czytaj więcej)
Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad
Tom, w dniu 18-03-2023 15:52:13 napisał:
odpowiedz
Franciszek, w dniu 19-03-2023 17:54:48 napisał:
odpowiedz
Tadeusz Jakubek, w dniu 19-03-2023 18:00:21 napisał:
odpowiedz
Franciszek, w dniu 19-03-2023 18:18:19 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!