Dziś mamy 30 listopada 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

18 marca 2023

Wspomnienie o Piotrze Zielińskim. "Dobrze zasłużył się Ojczyźnie"

fot. powierzone

fot. powierzone

Z kolegą Piotrem, poznałem się w połowie 1980 roku w Zakładzie #Zegarmistrzowskim śp. Stefana Kosiedowskiego w Nakle, gdzie przez cały czas trwania stanu wojennego był tam zlokalizowany punkt kontaktowy dla działaczy antykomunistycznej opozycji. Piotr angażował się w budowanie struktur „Solidarności” pracowniczej – nauczycielskiej, ja natomiast włączyłem się w tworzenie „Solidarności Chłopskiej”, a po zjednoczeniu ruchu związkowego „NSZZ RI Solidarność”. Piotr Zieliński był nauczycielem zawodu w Zespole Szkół Zawodowych w Nakle.

Z chwilą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, należał do nielicznego grona działaczy, którzy natychmiast, bez względu na rodzaj represji i szykan postanowili prowadzić dalszą walkę w podziemiu. W tym czasie priorytetowymi celami działania było udzielenie natychmiastowej i wszechstronnej pomocy internowanym i skazanym z przyczyn politycznych oraz ich rodzinom. Równolegle z tym było utrzymanie świadomości społecznej wypracowanej w uprzednim okresie, aby nie dać znów się wepchnąć przez reżim do łagrów, czego dowodem były powstające w podziemiu zespoły redakcyjne, poligraficzne, punkty kolporterskie i niezależne wydawnictwa. Kolega Piotr Zieliński bardzo skutecznie angażował się we wszystkich z wymienionych powyżej form opozycyjnej działalności. Przez całą dekadę lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia prowadził ożywiony kolportaż niezależnych publikacji – pism ulotnych, biuletynów i książek, bardzo często współpracując ze mną w tym zakresie.

Zorganizował w Nakle bazę poligraficzną dla zespołu „Solidarności” nauczycielskiej. Początkowo wykonał prototyp powielacza hektograficznego na bazie wyżymaczek gumowych od pralki „Frania”. Następnie, w późniejszym okresie otrzymał ode mnie profesjonalny powielacz hektograficzny, a krótko po tym, dokonał przerzutu innego powielacza - elektrycznego z Zakładu Zegarmistrzowskiego Stefana Kosiedowskiego dla Tadeusza Samselskiego, który otrzymaliśmy z Brus. Parokrotnie przekazywałem koledze Piotrowi kalki hektograficzne i woskowe oraz oryginalną farbę drukarską na potrzeby podziemia.

W swoim mieszkaniu na Placu Konopnickiej w Nakle, posiadał bez zezwolenia amatorską radiostację, za pomocą której prowadził kontrwywiadowczy nasłuch na tzw. zastrzeżonych pasmach.

Po zabójstwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w nocy wraz z śp. Zdzisławem Szczepańskim, na Krzyżu Misyjnym przed Kościołem p.w. Św. Stanisława w Nakle umieścił tablicę w formacie cmentarnej oraz był współorganizatorem pierwszej wystawy o ks. Jerzym w naszym Kościele.

Brał udział w rajdach „Szlakami martyrologii Narodu Polskiego”, zabierając ze sobą małoletniego wtedy syna śp. Stanisława. Co miesiąc jeździł do Bydgoszczy na Mszę Św. w intencji Ojczyzny do Kościoła O.O. Jezuitów. Współtworzył Duszpasterstwo nauczycielskie i Komitet Obywatelski „Solidarność”, a po transformacji ustrojowej miał udział w reaktywowaniu NSZZ „S” w swojej Szkole. W omawianym okresie z kolegą Piotrem Zielińskim spotykałem się zadaniowo setki razy i nie tylko w mojej ocenie należał do grona najbardziej oddanych sprawie i zasłużonych działaczy, umocowanych na wyższym stopniu wtajemniczenia i zarządzania.

Dobrze zasłużył się Ojczyźnie, pozostając w naszej pamięci.

Msza Św. oraz uroczystości pogrzebowe, odbędą się w środę - dnia 22 marca 2023 roku na cmentarzu parafialnym w Nakle o godz. 13.00.

Materiał: Tadeusz Jakubek

Oceń artykuł: 776 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • -6 (10)

  Tom, w dniu 18-03-2023 15:52:13 napisał:

  No no w Nakle byla tak opozycja z komuny, że strach sie bać....

  odpowiedz

  • 4 (8)

  Franciszek, w dniu 19-03-2023 17:54:48 napisał:

  Przez ostatnie kilkanaście lat mieszkał wraz z żoną u nas w Grocholinie koło Kcyni. Był wspaniałym człowiekiem i sąsiadem.

  odpowiedz

  • 4 (8)

  Tadeusz Jakubek, w dniu 19-03-2023 18:00:21 napisał:

  Dwa lata temu, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych we Warszawie, za wybitne zasługi na rzecz odzyskania niepodległości i walkę o prawa człowieka, uhonorował go medalem" ZA ZASŁUGI DLA NIEPODLEGŁOŚCI".

  odpowiedz

  • 7 (11)

  Franciszek, w dniu 19-03-2023 18:18:19 napisał:

  przez ostatnie kilkanaście lat mieszkał wraz z żoną u nas w grocholinie koło kcyni. był wspaniałym człowiekiem.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Konstrukcje stalowe
Budowa hal
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
0

Karma dla zwierząt pod lupą kontrolerów. Nałożono 18 kar pieniężnych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych# (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r.

(czytaj więcej)
0

Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował #na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/2023. Tym razem najnowszą edycję raportu ekspertki i eksperci z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI uzupełnili o dodatkowy rozdział dotyczący studentów z Ukrainy. Agresja Rosji na naszego sąsiada spowodowała wzrost liczby ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce, co wpłynęło także na zainteresowanie cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni. W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób.

(czytaj więcej)
0

Skorzystaj ze zniżek. Karta Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel

Masz troje dzieci lub więcej? Skorzystaj ze zniżek w łatwy sposób.# Znajdź Kartę Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel. To naprawdę proste!

(czytaj więcej)
0

Wymagające warunki dla kierowców. Standardy zimowego utrzymania dróg

Ostatnie dni to coraz śmielsze poczynania zimy# w naszym kraju. A prognozy na najbliższe kilkadziesiąt godzin to wymagające warunki dla kierowców z intensywnymi opadami śniegu w wielu miejscach w kraju. W związku z trudnymi warunkami drogowymi, w miniony weekend na drogach krajowych w całej Polsce pracowało około 2000 pojazdów do zimowego utrzymania. Miniona noc była nieco mniej wymagająca jednak nasze służby nie próżnowały i do zwalczania śliskości na jezdniach w godzinach porannych pracowało ponad 600 pojazdów.

(czytaj więcej)