Dziś mamy 28 września 2022, środa, imieniny obchodzą:

21 września 2022

Wybór padł na Pałuki. Uczniowie z "czwórki" na wycieczce

fot. Michał Wiśniewski

fot. Michał Wiśniewski

14 września br. uczniowie klas: IV b, IV c oraz VIII d Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr # 4 w Nakle nad Notecią wraz ze swoimi wychowawcami: p. Brygidą Majewską, p. Kamilą Troczyńską oraz p. Michałem Wiśniewskim udali się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę. Wybór padł na Pałuki.

Pałuki to niewielka kraina na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Krajny. To region kulturowy o długiej historii, który od wieków czaruje swoim krajobrazem odbijającym się w tafli 130 jezior. Poznawanie regionu rozpoczęliśmy od cmentarza w Wenecji. To tutaj pochowany jest Walenty Szwajcer – jeden z odkrywców osady w Biskupinie. Potem przyszedł czas na „wielki świat małych kolejek” czyli pełen kolorów fragment nieistniejącego już świata.

Mowa oczywiście o Muzeum Kolei Wąskotorowej, gdzie można wszystkiego dotknąć, wejść do zgromadzonych parowozów i wagonów oraz zrobić zdjęcia. Wenecja to również ruiny zamku, który wzniósł pod koniec XIV w. kasztelan nakielski Mikołaj Nałęcz, zwany Krwawym Diabłem Weneckim. Według legendy od wieków strzeżeon ruin swojego zamku i ukrytych w nim skarbów. Drogę do Biskupina pokonaliśmy oczywiście kolejką wąskotorową. 12-kilometrowa trasa prowadzi ze Żnina przez Wenecję i Biskupin do Gąsawy. Kołysanie, stukot kół i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że przejazd kolejką dostarczył niezapomnianych wrażeń zarówno uczniom, jak i nauczycielom.

Głównym punktem naszego wyjazdu był udział w atrakcjach XXVII Festynu Archeologicznego w Biskupinie. W tym roku dominowały tematy związane z Matką Naturą. Ostatnim odwiedzonym przez nas miejscem była Gąsawa, która dzisiaj zachwyca tutejszym drewnianym kościołem pw. św. Mikołaja. Niepozorny z zewnątrz, wewnątrz urzeka barokowymi malowidłami, o których opowiadał miejscowy proboszcz ks. Piotr Gogolewski. Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a poprowadziła p. Jola Dymel –
właścicielka toruńskiego biura podróży „Jolka Tours”. Opiekę nad uczniami sprawowała również p. Daria Kulińska.

materiał: Michał Wiśniewski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Myślisz o regularnych ćwiczeniach? Jak wdrożyć plan w życie

Jak wynika z przeprowadzonych wśród Europejczyków badań #dotyczących aktywności fizycznej, Polacy zajmują pierwsze miejsce wśród ośmiu badanych krajów. Trzech na czterech Polaków deklaruje, że uprawia chociaż jedną dyscyplinę sportu. Największą popularnością cieszy się jogging (58,9%) i fitness (48,4%). Dalej uplasowało się pływanie (38,9%), piłka nożna (32,8%) oraz siatkówka (24,3%) . We wszystkich badanych krajach najbardziej aktywną sportowo grupą są osoby w wieku 18-34 lata. Skąd biorą motywację?

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Czym ogrzejemy domy zimą? Perspektywy cenowe surowców energetycznych

Nagły wrześniowy spadek temperatur sprawił, że jednym z kluczowych# tematów stała się kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Rządzący uspokajają, że nie zabraknie energii elektrycznej ani ciepła dla odbiorców indywidualnych. Z kolei eksperci alarmują, że węgla opałowego – z którego to korzystają głównie elektrownie i elektrociepłownie miejskie do wytworzenia energii cieplnej – nie wystarczy, a jeśli zostanie pozyskany, może być niskiej jakości. Czy społeczeństwu grożą częste wyłączenia energii i galopująca podwyżka cen?

(czytaj więcej)