Dziś mamy 9 lutego 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

07 grudnia 2022

Wycieczka do Berlina. Jarmark bożonarodzeniowy i zwiedzanie miasta

fot. powierzone

fot. powierzone

Adwent to czas przygotowania na nadejście świąt Bożego Narodzenia. Jedną z tradycji tego okresu jest organizacja jarmarków# bożonarodzeniowych. Pojawiła się ona w Niemczech, sięga XIV wieku i należy do najstarszych.

Chcąc poczuć atmosferę zbliżających się świat grupa 51 uczniów Staszica udała się do Berlina, by odwiedzić najbardziej znane w tym mieście jarmarki. Opiekunami wycieczki byli p. M. Gapińska, p. J. Jamnik-Bojewska, p. W Tyborski oraz p. M. Pilarska.
Poznajmy relację uczestników...

Skoro Berlin, to wycieczka nie mogła się obyć bez zwiedzania tego wielokulturowego i bogatego w zabytki miasta, którego historię przedstawił nam przewodnik Mariusz Fijałkowski. Zaczęliśmy od jednego z najbardziej znanych fragmentów muru berlińskiego; East Side Gallery, na fragmentach którego znajdują się dzieła artystów z całego świata. Przesłanie obrazów ma najczęściej wydźwięk antywojenny i nawołuje do tolerancji i uszanowania jednostki.

Kolejnym miejscem, które mieliśmy okazję zobaczyć był Checkpoint Charlie, jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD i RFN w okresie zimnej wojny.

Dalej ruszyliśmy w kierunku pomnika pomordowanych Żydów europejskich, który składa się z 2711 bloków-steli a położenie symbolizuje różne szerokości geograficzne, zamieszkiwane przez eksterminowaną w czasie drugiej wojny ludność żydowską.

Od ulicy „Unter den Linden” przespacerowaliśmy pod Bramę Brandenburską a dalej pod gmach Reichstagu. W ekspresowym tempie podziwialiśmy gmach biblioteki państwowej, uniwersytetu Humboldta i budynek Opery „Staatsoper”.

Na Alexanderplatz mieliśmy w końcu czas na podziwianie stanowisk świątecznych, degustacje słodkich i wytrawnych przekąsek oraz zakup drobnych pamiątek dla najbliższych.

Wyjątkową atmosferę mogliśmy poczuć na jarmarku przy kościele pamięci (Gedaechtniskirche). Przyczyniły się do tego niewątpliwie wszechobecne świąteczne światła, muzyka i padający śnieg. Było bajecznie...

Wszystko, co dobre, szybko się kończy i tak też było z naszą wyprawą. Około 18.00 ruszyliśmy w kierunku Polski, aby po 23.00 zameldować się przed budynkiem ZS im. S. Staszica w Nakle.

Organizatorem wycieczki było mini - przedsiębiorstwo „Moment Travel” działające w Staszicu, pod opieką p. W. Tyborskiego. Szczególne podziękowania należą się uczennicom klasy 4bP - Wiktorii Mazgaj, Angelice Niedźwieckiej i Mariannie Chmiel, które w to przedsięwzięcie włożyły najwięcej serca. Dziękujemy i gratulujemy organizacji pierwszej zagranicznej podróży!

Materiał: Monika Pilarska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 33

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.

(czytaj więcej)
0

Walentynki inne niż wszystkie. Pomysły na miłą niespodziankę

Zwyczaj obchodzenia walentynek został zapoczątkowany w średniowiecznej Europie. Niegdyś 14 lutego był dniem, #w którym rycerze na dworze angielskim odnawiali przysięgi wierności wobec swoich wybranek. Obecnie walentynki to doskonała okazja do celebrowania miłości. Zakochani obdarowują się drobnymi upominkami i spędzają wspólne chwile na romantycznych randkach. A co gdyby tak w tym roku zrobić coś kompletnie innego, wykorzystując to, co oferuje nam dzisiejsza technologia? Przedstawiamy 3 pomysły na nietypowe randki z technologią w tle!

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)