Dziś mamy 25 lutego 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

07 grudnia 2022

Wycieczka do Berlina. Jarmark bożonarodzeniowy i zwiedzanie miasta

fot. powierzone

fot. powierzone

Adwent to czas przygotowania na nadejście świąt Bożego Narodzenia. Jedną z tradycji tego okresu jest organizacja jarmarków# bożonarodzeniowych. Pojawiła się ona w Niemczech, sięga XIV wieku i należy do najstarszych.

Chcąc poczuć atmosferę zbliżających się świat grupa 51 uczniów Staszica udała się do Berlina, by odwiedzić najbardziej znane w tym mieście jarmarki. Opiekunami wycieczki byli p. M. Gapińska, p. J. Jamnik-Bojewska, p. W Tyborski oraz p. M. Pilarska.
Poznajmy relację uczestników...

Skoro Berlin, to wycieczka nie mogła się obyć bez zwiedzania tego wielokulturowego i bogatego w zabytki miasta, którego historię przedstawił nam przewodnik Mariusz Fijałkowski. Zaczęliśmy od jednego z najbardziej znanych fragmentów muru berlińskiego; East Side Gallery, na fragmentach którego znajdują się dzieła artystów z całego świata. Przesłanie obrazów ma najczęściej wydźwięk antywojenny i nawołuje do tolerancji i uszanowania jednostki.

Kolejnym miejscem, które mieliśmy okazję zobaczyć był Checkpoint Charlie, jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD i RFN w okresie zimnej wojny.

Dalej ruszyliśmy w kierunku pomnika pomordowanych Żydów europejskich, który składa się z 2711 bloków-steli a położenie symbolizuje różne szerokości geograficzne, zamieszkiwane przez eksterminowaną w czasie drugiej wojny ludność żydowską.

Od ulicy „Unter den Linden” przespacerowaliśmy pod Bramę Brandenburską a dalej pod gmach Reichstagu. W ekspresowym tempie podziwialiśmy gmach biblioteki państwowej, uniwersytetu Humboldta i budynek Opery „Staatsoper”.

Na Alexanderplatz mieliśmy w końcu czas na podziwianie stanowisk świątecznych, degustacje słodkich i wytrawnych przekąsek oraz zakup drobnych pamiątek dla najbliższych.

Wyjątkową atmosferę mogliśmy poczuć na jarmarku przy kościele pamięci (Gedaechtniskirche). Przyczyniły się do tego niewątpliwie wszechobecne świąteczne światła, muzyka i padający śnieg. Było bajecznie...

Wszystko, co dobre, szybko się kończy i tak też było z naszą wyprawą. Około 18.00 ruszyliśmy w kierunku Polski, aby po 23.00 zameldować się przed budynkiem ZS im. S. Staszica w Nakle.

Organizatorem wycieczki było mini - przedsiębiorstwo „Moment Travel” działające w Staszicu, pod opieką p. W. Tyborskiego. Szczególne podziękowania należą się uczennicom klasy 4bP - Wiktorii Mazgaj, Angelice Niedźwieckiej i Mariannie Chmiel, które w to przedsięwzięcie włożyły najwięcej serca. Dziękujemy i gratulujemy organizacji pierwszej zagranicznej podróży!

Materiał: Monika Pilarska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 35

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wieczorny pożar BMW. Auto spłonęło doszczętnie

W czwartek, 22 lutego br., około godziny 22:30 na Stanowisko Kierowania# Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu w miejscowości Iłowo.

(czytaj więcej)
0

Przebadano importowane zboże i rzepak. Stwierdzono nieprawidłowości

Organy Inspekcji Weterynaryjnej prowadziły oraz nadal prowadzą# regularne kontrole weterynaryjne na granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

(czytaj więcej)
0

"Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku". Cenne rady od policjantki

Zawodnicy nakielskiego klubu# UKS 2 Judo Nakło podczas spotkania z policjantką, rozmawiali o bezpiecznych zachowaniach w trakcie ferii w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich.

(czytaj więcej)
0

Bezpieczny powrót z ferii. O czym warto pamiętać?

Przed nami ostatni weekend ferii zimowych, co wiązać się będzie ze zwiększonym# ruchem na drogach krajowych. Pogoda może być zmienna, aczkolwiek warunki atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski będą przypominały wczesną wiosnę. To jednak nie zwalnia nikogo z przestrzegania kluczowych zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed podróżą i w jej trakcie.

(czytaj więcej)