Dziś mamy 17 czerwca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

03 czerwca 2023

Wycieczka do Berlina. Uczniowie zwiedzali najsłynniejsze zabytki

fot. powierzone

fot. powierzone

Dnia 19 maja br. uczniowie nakielskiej Czwórki i Żeglugi po przerwie pandemicznej odwiedzili #Berlin.

Program „Berlińskiego ABC” obejmował zwiedzanie najsłynniejszych zabytków stolicy Niemiec jak: Brama Brandenburska, Berliner Dom – największy kościół protestancki miasta nad Sprewą, Alexanderplatz z wieżą telewizyjną, katolicka katedra św. Jadwigi, Plac Poczdamski, Reichstag – budynek niemieckiego parlamentu oraz Pomnik Pomordowanych Żydów Europy.

W 90. rocznicę „Bücherverbrennung” - spalenia książek autorów, którzy nie wpisywali się w ideologię nazistów po ich dojściu do władzy w styczniu 1933 roku, nie da się przejść obojętnie obok swoistego pomnika pustej biblioteki. To tutaj wyryto złowieszczo brzmiące profetyczne przesłanie wielkiego niemieckiego romantyka - Heinricha Heinego „ Tam, gdzie pali się książki, w końcu będzie się palić ludzi…”

Innym odwiedzonym przez młodzież miejscem związanym z upamiętnieniem ofiar wojny i tyranii, stanowiący tym samym Centralne Miejsce Pamięci Republiki Federalnej Niemiec jest Nowy Odwach ze słynną rzeźbą autorstwa Käthe Kolwitz „Matka ze zmarłym synem”.

Głównym celem wyjazdu była jednak wystawa autorstwa artysty i architekta Yadegara Asisi „Pergamon Panorama”. Jego dzieło przenosi nas do roku 129 n.e. i pokazuje starożytne miasto Pergamon na zachodnim wybrzeżu Azji Mniejszej w okresie cesarskim za panowania cesarza Hadriana.

W czasie wolnym uczniowie mieli okazję spróbować specjałów kuchni niemieckiej oraz smacznych potraw z różnych innych stron świata, zaprezentować swoje umiejętności językowe w praktyce i zrobić zakupy.

Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały: p. Brygida Majewska, p. Małgorzata Kwaśniewska i p. Dorota Kamińska.

Materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 15 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ruszyła certyfikacja w WOT. Sprawdzian dla żołnierzy

W WOT rozpoczęła się Certyfikacja – zaangażowani zostali #wszyscy żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Natychmiastowe stawiennictwo i szkolenie to jeden z elementów sprawdzenia gotowości do działania najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, niezwiązany z kryzysem migracyjnym i działaniami hybrydowymi przeciw Polsce na wschodniej granicy RP.

(czytaj więcej)
0

Dwudziesta szósta wędrówka. Na uczestników czekał pyszny posiłek

Dzisiejszą wędrówkę w większości maszerowaliśmy w korycie #Rokitki. 20 uczestników rozpoczęło wędrówkę a 19 ukończyło. Jedna osoba musiała się wycofać ze względu na rozklejenie się obuwia.

(czytaj więcej)
0

"Edukacja z wojskiem". W zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów

W pierwszym miesiącu pilotażowego programu# „Edukacja z wojskiem” w województwie kujawsko- pomorskim w zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów. Przez 4 tygodnie zaangażowanych w szkolenie było 40 żołnierzy z 9 jednostek wojskowych z naszego województwa.

(czytaj więcej)