Dziś mamy 30 września 2023, sobota, imieniny obchodzą:

03 czerwca 2023

Wycieczka do Berlina. Uczniowie zwiedzali najsłynniejsze zabytki

fot. powierzone

fot. powierzone

Dnia 19 maja br. uczniowie nakielskiej Czwórki i Żeglugi po przerwie pandemicznej odwiedzili #Berlin.

Program „Berlińskiego ABC” obejmował zwiedzanie najsłynniejszych zabytków stolicy Niemiec jak: Brama Brandenburska, Berliner Dom – największy kościół protestancki miasta nad Sprewą, Alexanderplatz z wieżą telewizyjną, katolicka katedra św. Jadwigi, Plac Poczdamski, Reichstag – budynek niemieckiego parlamentu oraz Pomnik Pomordowanych Żydów Europy.

W 90. rocznicę „Bücherverbrennung” - spalenia książek autorów, którzy nie wpisywali się w ideologię nazistów po ich dojściu do władzy w styczniu 1933 roku, nie da się przejść obojętnie obok swoistego pomnika pustej biblioteki. To tutaj wyryto złowieszczo brzmiące profetyczne przesłanie wielkiego niemieckiego romantyka - Heinricha Heinego „ Tam, gdzie pali się książki, w końcu będzie się palić ludzi…”

Innym odwiedzonym przez młodzież miejscem związanym z upamiętnieniem ofiar wojny i tyranii, stanowiący tym samym Centralne Miejsce Pamięci Republiki Federalnej Niemiec jest Nowy Odwach ze słynną rzeźbą autorstwa Käthe Kolwitz „Matka ze zmarłym synem”.

Głównym celem wyjazdu była jednak wystawa autorstwa artysty i architekta Yadegara Asisi „Pergamon Panorama”. Jego dzieło przenosi nas do roku 129 n.e. i pokazuje starożytne miasto Pergamon na zachodnim wybrzeżu Azji Mniejszej w okresie cesarskim za panowania cesarza Hadriana.

W czasie wolnym uczniowie mieli okazję spróbować specjałów kuchni niemieckiej oraz smacznych potraw z różnych innych stron świata, zaprezentować swoje umiejętności językowe w praktyce i zrobić zakupy.

Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały: p. Brygida Majewska, p. Małgorzata Kwaśniewska i p. Dorota Kamińska.

Materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 14 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.

(czytaj więcej)
0

Otwarto nową siedzibę Archiwum Państwowego. Można zwiedzić gmach

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy, po kilkudziesięciu latach starań#, ma w końcu nową siedzibę!

(czytaj więcej)
0

O przyszłości onkologii w Polsce. Cztery spotkania edukacyjne

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza #przedstawicieli organizacji pacjentów na cykl spotkań edukacyjnych

(czytaj więcej)
0

"Bohaterowie bez granic". Strażacy opowiadają o doświadczeniach w Grecji

W lipcu 2023 r. moduł GFFFV Poland w składzie #149 strażaków i 49 samochodów wziął udział w akcji gaszenia pożarów lasów w Grecji.

(czytaj więcej)